آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
ایران زمین
۶

فرش زنجان مقصد صادرات ندارد

شغل 60 هزار قالیباف زنجانی در معرض خطر

زنجان :چراغ رونق صنعت فرش و قالیبافی در زنجان در این روزها رو به کم فروغی گذاشته و با وجود ظرفیت های قابل توجه در استان، این هنر - صنعت در پیچ و خم مشکلات عدیده گرفتار آمده و زمینگیر شده است.

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان مجموع صادرات فرش دستباف استان زنجان سالانه 12 میلیون دلار است که از لحاظ آماری در مقایسه با 59 هزار و 700 بافنده فعال در استان، متناسب نیست.

به گزارش ایرنا، ناصر فغفوری افزود: از اسفند سال گذشته با شیوع کرونا و تشدید تحریم ها، تولید و صادرات فرش در استان کاهش یافته است و پیش بینی می شود سایه این مشکلات در سال جاری نیز بر سر صنعت فرش در استان باقی بماند.  

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه وضعیت تولید فرش به طور معمول رابطه مستقیمی با صادرات دارد، گفت: در این شرایط به واسطه مشکلات حاصل از تحریم ها و موانع در نقل و انتقال ارز، میزان تولید فرش نیز کاهش یافته است.

سیدمحسن جعفری افزود: امریکا به عنوان یکی از مقاصد عمده فرش دستباف ایران مطرح بوده ولی با مسائلی که در محدود کردن تجارت ایجاد شده، امکان صادرات از بین رفته است.

جعفری با بیان اینکه 45 درصد تولید فرش استان زنجان شامل فرش های ابریشمی است، می افزاید: 42 درصد تولیدات نیز شامل فرش پشمی درشت بافت، هفت درصد ریز بافت کرک و مابقی نیز در قالب تابلو فرش است.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان می گوید: در حوزه تولید فرش های پشمی قصه فرق می کند و استان زنجان در این زمینه صاحب برندهای خودش است، فرش بیدگینه، فرش قلتوق و طرح ماهی افشار از جمله عناوین فرش های پشمی زنجان در جدول ارزیابی گمرک است ولی در زمینه فرش ابریشم ما صاحب برند نیستیم. وی به شمار فعالان بخش فرش و قالیبافی در استان اشاره کرده و می افزاید: حدود 63 هزار قالیباف در زنجان به صورت فصلی، نیمه و قت و تمام وقت مشغول فعالیت هستند.  

جعفری شمار قالیبافان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در استان را 6 هزار نفر اعلام کرده و خاطرنشان می کند: این رقم راضی کننده نیست و دست کم باید 20 هزار نفر باشد.

وی ادامه داد: از آنجا که 20 درصد سهم کارفرما در بیمه قالیبافان از سوی دولت تامین می شود، با افرایش سالانه حداقل دستمزدها مبلغ حمایتی دولت نیز باید افزایش پیدا کند، بنابراین تحت پوشش قرار دادن فعالان قالیبافی اعتبار سنگینی می خواهد ولی تحت تاثیر شرایطی که در آن هستیم، درآمدهای دولت محدود شده است ولی با همه این اوصاف تلاش ما این است که قالیبافان جدید متقاضی را نیز تحت پوشش قرار دهیم.