آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۷
سیاست
۲

خبر

روز   گذشته   صورت  گرفت: سفر نوری المالکی به تهران

شرق: نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر اسبق عراق که به تهران سفر کرده است، با رئیس مجلس و دبیر شورای امنیت ملی کشور دیدار و درباره مسائل دو جانبه و منطقه ای گفت وگو کرد. به گزارش ایسنا، رئیس مجلس در دیدار با نوری المالکی با اشاره به اهمیت فعالیت پارلمان ها در پیشرفت کشورها گفت: «نمایندگان پارلمان می توانند با نظارت دقیق بر اجرای قوانین، زمینه رضایت مندی مردم را ایجاد کنند و دستیابی به این مهم، عامل وحدت خواهد بود. اگر مسئولان کشورها خصوصا،  کشورهای مسلمان، به وظایف خود به خوبی عمل کنند، بدون شک توطئه های دشمنان نقش بر آب خواهد شد». محمدباقر قالیباف با تاکید بر اینکه اگر مشارکت و نقش مردم و ملت ها قوی شود، دولت ها نیز قوی خواهند شد، افزود: «بر این اساس اگر امروزه مشاهده می شود برخی دولت ها تحت فشار مستکبران درصدد عادی سازی اجباری روابط با رژیم صهیونیستی هستند، باید به ملت های آنها توجه شود؛ زیرا مردمان این کشورها حاضر به تحمل سلطه مستکبران نیستند».

رهبر ائتلاف دولت قانون نیز با اشاره به اینکه متاسفانه عادی سازی روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی موجب بروز چالش برای جامعه اسلامی شده است، گفت: «باید با همفکری و هم گرایی در مقابل روند عادی سازی روابط با اشغالگران قدس ایستادگی شود. روابط انور سادات در مصر با رژیم صهیونیستی در جریان جنگ و شرایط پس از این مهم رخ داد، اما این دسیسه اکنون با فشارهای سیاسی و اقتصادی در حال رخ دادن است که باید برای آن تدبیر شود. اعتقاد دارم ملت های قوی می توانند در برابر نفوذ بیگانگان ایستادگی کنند؛ از این رو اگر دولت ها تسلیم فشار دشمنان شوند، ملت ها مقاومت خواهند کرد». دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در دیدار با نوری مالکی با تبیین راهبرد تفرقه افکنانه و ناامن ساز آمریکا در منطقه، مهم ترین اولویت کشورها برای مقابله با این رویکرد را انسجام و وحدت داخلی و اشتراک مساعی میان کشورهای منطقه دانست. علی شمخانی با اشاره به تلاش های همه جانبه آمریکا برای تضعیف کشورهای منطقه که با هدف حفظ امنیت رژیم صهیونیستی و تسلط این رژیم جعلی بر کشورهای عربی و اسلامی صورت می گیرد، عنوان کرد: «رژیم صهیونیستی با طرح به اصطلاح صلح درصدد تحقق شعار تسلط بر نیل تا فرات است».

او با هشدار به سران خائن و سازش کاری که منافع جهان اسلام، آرمان فلسطین و رهایی قدس شریف را قربانی امیال زودگذر و بقای کوتاه مدت خود کرده اند، گفت: «جهان اسلام هرگز اجازه تحقق چنین طرح خطرناک و خائنانه ای را نخواهد داد. تردید نداریم خون پاک شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی و دیگر شهدای گرانقدر مقاومت و مجاهدت رهروان صدیق این شهیدان، ریشه آمریکا و رژیم صهیونیستی را از منطقه برخواهد کند». در این دیدار نور المالکی نیز با تاکید بر ضرورت افزایش انسجام در جهان اسلام و جلوگیری از اقداماتی که کیان و هویت کشورهای اسلامی را مخدوش می کند، عنوان کرد: «همان گونه که با وحدت و مقاومت سایه شوم تروریسم را از عراق و منطقه دور کردیم، قادر خواهیم بود با تشریک مساعی کشورهای اسلامی، تهدیداتی که قدس شریف و موجودیت فلسطین را هدف گرفته است، خنثی کنیم».

دادستان  تهران خبر داد: 20  پرونده مشمول جرم  سیاسی شدند

شرق: محاکم سیاسی در حال آغاز به کار هستند تا قانون بلااستفاده جرم سیاسی جنبه اجرائی به خود بگیرد. این قانون که اردیبهشت سال 95 در راستای اجرای اصل 168 قانون اساسی تصویب شد، به زودی قرار است مانع از محاکمه متهمان سیاسی در دادگاه امنیتی شود و این گونه متهمان سیاسی از ارفاق های قانون جرم سیاسی بهره مند خواهند شد. دادستان تهران در گزارشی با اشاره به بخش نامه رئیس دستگاه قضا مبنی بر اجرای «قانون جرم سیاسی» اظهار کرد: پیرو دستور ریاست قوه قضائیه، تعدادی از پرونده ها در دادسرای تهران که مشمول شرایط قانون جرم سیاسی به شمار می رفتند، احصا شد.

علی القاصی مهر افزود: در این قانون، تصریح شده چنانچه جرمی با انگیزه اصلاح امور کشور علیه مدیریت و نهادهای سیاسی یا سیاست های داخلی و خارجی صورت گیرد، مشروط به آنکه به قصد ضربه زدن به نظام نباشد، به عنوان جرم سیاسی مورد رسیدگی قرار می گیرد که مواردی چون نشر اکاذیب، افترا و توهین به برخی مقامات و اشخاص مشمول آن می شوند و موارد مستثنا از این قانون هم به صراحت مشخص شده اند. او با اشاره به احصای قریب به 20 پرونده مشمول جرم سیاسی در دادسرای تهران و اعلام خبر ارجاع دو فقره از این پرونده ها با پنج متهم به دادگاه کیفری یک استان خاطرنشان کرد تشخیص سیاسی بودن یا نبودن جرم با دادسرا و دادگاه است و همه مراجع قضائی باید جرائم سیاسی را مطابق با ضوابط و تشریفات قانون مربوطه بررسی کنند.