آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
دنیا
۴

خبر

کارزار جنجالی ترامپ در نوادا

دنیای اقتصاد : دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده کارزار انتخاباتی خود در نوادا را به رغم هشدارهای مقامات وزارت بهداشت این کشور در یک مکان مسقف برگزار کرد و توجهی به توصیه های بهداشتی برای مقابله با کرونا نداشت. به گزارش رویترز، ترامپ نامزد جمهوری خواهان در سخنرانی اش علیه بایدن صحبت کرد و گفت او دارو مصرف می کند و نسبت به جرم و جنایت رویکردی نرم دارد. ترامپ در جمع هواداران خود گفت: «بایدن قصد دارد از تروریست های داخلی دلجویی کند اما برنامه من دستگیری آنهاست. اگر بایدن پیروز انتخابات شود، گویی جماعت اوباش برنده شده است.»

کارزار انتخاباتی ترامپ در نوادا متمرکز بر حملات حزب جمهوری خواه علیه بایدن بود. آنها قصد دارند تا بایدن را حامی شورش ها و بی نظمی و هرج ومرج نشان دهند. تیم مورتاف، به عنوان سخنگو در اظهاراتی بیان کرد: «شما به جای اینکه به هزاران نفر در شورش ها بپیوندید، به کازینوها بروید و قمار کنید یا کسب و کارهای کوچک را به نشانه اعتراض آتش بزنید، اینجا در کمال صلح طلبی نشسته اید و به سخنان رئیس جمهوری آمریکا گوش می دهید.»

در این برنامه انتخاباتی مردم بدون رعایت فاصله اجتماعی، نزدیک به یکدیگر نشسته بودند. با این حال مورتاف گفت که مردم پیش از ورود به سالن تب هایشان سنجیده شد و آنگاه ماسک های خود را برداشتند. روندا لیوینگ استون از حامیان ترامپ که در این برنامه حضور پیدا کرده بود، گفت: «من فکر می کنم که اینجا تا حدی ایمن است و به همین خاطر با اینکه ماسک دارم، در اینجا نپوشیده ام.»

این در حالی است که بایدن بارها ترامپ را به خاطر برگزاری چنین برنامه هایی نکوهش کرده است. ایالات متحده آمریکا در میزان تلفات ناشی از ویروس کرونا در صدر کشورهای جهان قرار دارد. تاکنون افزون بر 194 هزار نفر در این کشور به دلیل ویروس کرونا فوت کرده اند. این در حالی است که ترامپ ویروس کرونا را بی اهمیت تلقی کرده و آشکارا به توصیه های مقامات بهداشتی بی توجه بوده است. او بسیار کم پیش آمده است در اجتماعات از ماسک استفاده کند.

دونالد ترامپ در این برنامه همچنین از تمایل خود برای سه دوره ای شدن ریاست جمهوری اش سخن گفت و تصریح کرد: «به خاطر نحوه رفتاری که با ما شد من لیاقتش را دارم.» او افزود: «52 روز دیگر قرار است ما در نوادا پیروز شویم و قرار است برنده چهار سال ریاست جمهوری دیگر در کاخ سفید شویم.» وی خاطرنشان کرد: «و بعد از آن مذاکره خواهیم کرد، درست است؟ چون احتمالا به سبب چگونگی رفتاری که با ما شد لیاقت یک چهار سال دیگر را بعد از آن دوره داریم!» ترامپ چند بار گفته خواستار حضور در ریاست جمهوری برای بیش از دو دوره است که این صحبت زنگ خطر را برای منتقدانی که تمایل او به نقض محدودیت های قانون اساسی را جدی می گیرند، به صدا در آورده است. او ماه گذشته میلادی هم صحبت های مشابهی در تجمعی در اوشکوش ویسکانسین مطرح کرد و گفت: «ما قرار است برنده یک دوره چهار ساله دیگر هم بشویم و بعد از آن هم به دنبال چهار سال دیگر خواهیم بود زیرا آنها از کمپین من جاسوسی کردند. ما باید یک چهار سال را باز هم تکرار کنیم!»

با این حال ترامپ ادعا می کند که در صحبتش درخصوص رسیدن به ریاست جمهوری برای بیش از دو دوره ای که قانون اساسی آمریکا مجاز کرده، شوخی می کند.

لوکاشنکو به روسیه رفت

رویترز : رئیس جمهور بلاروس در نشست مهمی در روز دوشنبه و در پی پنجمین تعطیلات آخر هفته متوالی همراه با تظاهرات علیه دولتش گفت که برای جلب حمایت ولادیمیر پوتین تلاش خواهد کرد. آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، که با شدیدترین بحران دوران 26 ساله قدرتش در این کشور روبه رو شده در حالی به شهر سوچی روسیه سفر می کند که سرنوشتش در دستان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است. حمایت های اقتصادی و نظامی مسکو می تواند در ضمن تداوم برخورد شدید نیروهای امنیتی کشورش با مخالفان، توازن را به نفع وی برقرار کند. عملکرد پوتین تاکنون به گونه ای بوده که نشان می دهد میلی به سرنگونی رهبر کشور همسایه خود که جمهوری متعلق به شوروی سابق بوده، تحت فشار اعتراضات خیابانی ندارد، حتی اگر لوکاشنکو هم پیمان سرسخت و دشواری بوده باشد. رهبر کرملین ماه گذشته میلادی گفت به درخواست لوکاشنکو، یک «نیروی پلیس ذخیره» برای او تشکیل داده اما تنها در صورت لزوم این نیرو را به کار خواهد گرفت. طبق گزارش ریانووستی، روز گذشته روسیه چتربازانی را با هدف شرکت در یک رزمایش مشترک که تا 25 سپتامبر ادامه دارد ،به بلاروس اعزام می کند.