آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۳
اقتصاد
۸
بانک

40 درصد از مردم هیچ پس اندازی ندارند

نظرسنجی ایسپا نشان می دهد حدود 40 درصد مردم هیچ پس اندازی ندارند و در برابر تکانه های قیمتی مانند افزایش ناگهانی مواد غذایی و اجاره بها و... به شدت آسیب پذیر هستند. شرایط برای این خانواده ها زمانی سخت تر می شود که یکی از اعضای خانواده به بیماری مبتلا شود. در این صورت هزینه های درمان را نیز باید به مخارج خانوار افزود. شمار خانوارهایی که پس انداز ندارند در نظرسنجی اخیر مرداد ایسپا نسبت به خرداد سال گذشته افزایش 5 درصدی داشته است. این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم نقطه ای در مرداد ماه سال جاری به عدد 30.4 درصد رسیده و افزایش هزینه ها همچنین کاهش حجم پس انداز دور از ذهن نبوده است. 

به گزارش روابط عمومی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا)از خرداد سال گذشته تا کنون نرخ ارز جهشی حدود 96 درصدی داشته و از 13 هزار و 200 تومان به بیش از 26 هزار تومان رسیده است. همین امر می تواند بر میزان مصرف و پس انداز خانواده ها تاثیر بگذارد. اما نکته دیگر در نظر سنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران بازارهایی که افراد برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند، است. با توجه به نوسانات نرخ ارز و ممنوعیت ها و بعضا محدودیت در خرید ارز، اولین بازار جذاب برای افراد زمین و مسکن است. به گونه ای که 17 درصد افراد گفته اند پس انداز خود را در بازار زمین و مسکن سرمایه گذاری می کنند. رتبه بعدی برای سرمایه گذاری را اشتغالزایی و کارآفرینی با سهم 16.5 درصد به خود اختصاص داده است. با وجود اینکه بورس از ابتدای سال جاری تاکنون سودهای چند صد درصدی به سهامدارانش داده و تعداد کدهای صادره برای حضور در بازار سرمایه نیز به 50 میلیون نفر رسیده، اما سومین مکانی است که افراد سرمایه های خود را به آن وارد می کنند. در این راستا 9.2 درصد پاسخگویان گفته اند در بورس سرمایه گذاری می کنند و 8.1 درصد پس انداز خود را در بانک پس انداز می کنند. 

خرید سکه و طلا نیز تنها مقصد سرمایه گذاری 5.8 درصد پاسخگویان بود. با وجود اینکه نرخ دلار در دو هفته اخیر پس از استراحتی یک ماهه کانال 23 هزار تومان را رد کرد و در حال حاضر نیز در کانال 26 هزار تومان قرار دارد، گویا آنقدرها نیز برای پاسخگویان به نظرسنجی جذاب نیست. چرا که تنها 1.6 درصد گفته اند با پس اندازشان دلار و ارز می خرند. نکته قابل توجه در مقایسه مدیریت پس انداز کل جمعیت در مرداد 1399 با خرداد 1398 کاهش قابل توجه میزان تمایل به پس انداز در بانک و افزایش تمایل به سرمایه گذاری در بازار بورس است. در خرداد 98، 24.8 درصد مردم گفته اند ترجیح می دهند پس اندازشان را در بانک ها سپرده گذاری کنند. این میزان در مرداد 1399 با حجم قابل توجه کاهش، به 8.1 درصد رسیده است. در مقابل سرمایه گذاری مردم در بورس رشد داشته و از 1.5 درصد در خرداد 98 به 9.2 درصد در مرداد 99 رسیده است. هر چند با توجه به ریزش های اخیر و تصمیم دولت مبنی بر انتقال حدود 10 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به صندوق سپرده، ممکن است رقم سرمایه گذاری افراد در بورس برای فصل پاییز کمی تغییر کند. یکی دیگر از نکاتی که این نظرسنجی داشت، افزایش رغبت افراد به اشتغالزایی و کارآفرینی بود. بر این اساس اشتغالزایی و کارآفرینی با رشد 5.9 درصدی نسبت به خرداد 98 مواجه بوده است. تمایل به سرمایه گذاری در طلا و سکه نیز در مقایسه با سال گذشته حدود 4 درصد کاهش داشته است.