آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
سیاسی
۳

«جو بایدن» سیاست های سه گانه خود را درباره ایران تشریح کرد؛ برنده فشار حداکثری ایران بوده نه امریکا

گروه سیاسی:  «جو بایدن»، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری امریکا با اشاره به سیاست های ترامپ در قبال ایران، فشار حداکثری را به نفع جمهوری اسلامی و به ضرر منافع امریکا دانسته و برنده معادله را ایران معرفی کرده است. او در چند محور سیاست خود در قبال ایران را تشریح کرده است. «بایدن» با اشاره به شکست های متوالی ترامپ در قبال ایران از جمله ناکامی در شورای امنیت برای تصویب قطعنامه تسلیحاتی گفت که این سیاست ها موجب افزایش سرعت برنامه های هسته ای ایران و ایجاد شکاف میان امریکا و نزدیک ترین متحدانش شده است. به گزارش «ایرنا» او در این رابطه گفت:«یک ماه گذشته نشان داد که سیاست ترامپ در قبال ایران یک شکست خطرناک است. ترامپ در سازمان ملل حتی موفق نشد حتی یکی از نزدیک ترین متحدان امریکا را به حمایت از تمدید تحریم تسلیحات متعارف علیه ایران ترغیب کند. پس از آن ترامپ تلاش کرد تا به طور یکجانبه تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران را مجددا اعمال کند و عملا همه اعضای شورای امنیت را به تشکیل جبهه مشترک در رد موضع گیری خود تحریک کرد. اکنون، گزارش ها حاکی از آن است که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران 10 برابر بیشتر از زمانی است که رئیس جمهوری باراک اوباما و من کاخ سفید را ترک کردیم.»

«بایدن» با بیان اینکه «ترامپ درگیر تنش های خطرناکی شده است که نیروهای ما را به خطر می اندازد  و سپس آسیب های مغزی آنها را به عنوان «سردرد» کوچک جلوه می دهد»، افزود:«با هر معیار عینی، حداکثر فشار ترامپ یک مزیت برای دولت ایران و یک ضربه به منافع امریکا بوده است.»

کاندیدای دموکرات ها در انتخابات آینده ریاست جمهوری امریکا با اشاره به واکنش متحدان امریکا درباره سیاست های این کشور علیه ایران گفت:«اکنون امریکا تنها است. سیاست های ترامپ، روسیه و چین را به ایران نزدیکتر کرده است، در حالی که روابط بین اقیانوس اطلس را به پایین ترین حد در دهه های اخیر کاهش داده است. وقتی اوایل سال جاری تنش ها افزایش یافت، متحدان اروپایی ما به جای اینکه از امریکا جانبداری کنند خواستار حداکثر خویشتنداری و مسئولیت پذیری همه طرف ها شدند. از آنجا که ترامپ توافقی را نقض کرد که خود امریکا در مورد آن مذاکره کرد و سپس بی پروا عمل کرد، دیگر قدرت های جهانی به جای اینکه در کنار ما برای مقابله با تهران همکاری کنند، انرژی خود را صرف مخالفت با سیاست های امریکا می کنند. این آمیزه ای از تقابل و انزوای ما ، بدترین شرایط است. عدم تحریم تسلیحاتی یا تحریم های سریع سازمان ملل و دیگر هیچ توافقی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران وجود ندارد.»

معاون رئیس جمهوری سابق امریکا به رویکرد آتی اش در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهوری اشاره کرد و گفت: «اول، به طور تزلزل ناپذیر متعهد خواهم شد مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شوم.» او در تشریح دومین بخش از سیاست خود درباره ایران افزود:«مسیری معتبر برای بازگشت به دیپلماسی برای ایران فراهم خواهم آورد. اگر ایران به پیروی دقیق از توافق هسته ای برگردد، ایالات متحده هم مجددا به عنوان نقطه آغاز مذاکرات بعدی، به توافق می پیوندد. ما با هم پیمانان خود در جهت تقویت و گسترش مفاد توافق هسته ای تلاش خواهیم کرد. این، شامل تلاش برای آزادی امریکایی های بازداشت شده در ایران نیز می شود و ما تلاش خواهیم کرد تا به شرکای خود در کاهش تنش ها و پایان دادن به درگیری های منطقه ای از جمله جنگ فاجعه بار در یمن کمک کنیم. بایدن همچنین در سومین قسمت از سیاست های خود پیرامون ایران ادعا کرد که با تلاش های بی ثبات کننده آن در منطقه مقابله خواهد کرد.»

این انتقادات علیه رویکرد سیاست خارجی دولت ترامپ در حالی مطرح شده است که صفحه وزارت امور خارجه امریکا با انتشار بخشی از اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در صفحه توئیترش به نقل از او نوشت: «ما زندگی را برای جمهوری اسلامی ایران سخت کرده ایم. ما به اعمال فشار بر آنها ادامه خواهیم داد.»

 سخنان بایدن درباره تلاش برای جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته ای در حالی است که ایران بارها تاکید کرده که هدفی برای دستیابی به سلاح های هسته ای ندارد و برنامه هسته ای اش صلح آمیز خواهد بود. فتوای رهبر معظم انقلاب مبنی بر حرام دانستن استفاده از سلاح های هسته ای محکم ترین سند در این باره است. درباره ادعای اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه هم توضیح این نکته ضروری است که آنچه تحت عنوان حضور منطقه ای جمهوری اسلامی ایران مطرح می شود، حضور اجباری و سلطه ای نیست بلکه براساس خواست دولت های منطقه از جمله عراق و سوریه است. با این همه آنچه در برنامه ارائه شده از نامزد دموکرات ها در انتخابات امریکا قابل تامل است اذعان وی به شکست سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ علیه ایران و نتایج عکس آن به نفع تهران است. با این همه مایک پمپئو وزیر خارجه دولت امریکا نوشت: «ما زندگی را برای جمهوری اسلامی ایران سخت کرده ایم.

ما به اعمال فشار بر آنها ادامه خواهیم داد. رئیس جمهوری ترامپ به وضوح گفته است که ایران هیچ گاه یک سلاح هسته ای نخواهد داشت.»