آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
سیاسی
۲

اخبار

توافقنامه صلح بین متحدان دیرینه!

وزیر خارجه کشورمان در پی توافقات اخیر مشتریان منطقه ای امریکا، تاکید کرد: فقط یک مساله وجود دارد؛ این «توافقنامه های صلح»، نه بین دشمنان، بلکه بین متحدان دیرینه امضا می شود.به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، در توئیتی نوشت:  دونالد ترامپ عاجزانه دنبال یک عکس انتخاباتی است. دامادش با ارعاب مشتریان منطقه ای امریکا، آنها را وادار کرد چنین عکسی برای او فراهم کنند. فقط یک مساله وجود دارد: این «توافقنامه های صلح»، نه بین دشمنان، بلکه بین متحدان دیرینه امضا می شود.چه تحول دیپلماتیکی !منتظر بعدی ها هم باشید...

ولایتی: نگرانی امنیتی به خاطر عادی سازی روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی نداریم

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تاکید کرد که ایران هیچ گونه نگرانی نسبت به عادی سازی روابط میان کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی ندارد و هیچ کشوری جرات ایجاد ناامنی در کشور ما را ندارد. به گزارش ایسنا، علی اکبر ولایتی در گفت وگو با شبکه المسیره تاکید کرد: ایران نسبت به عادی سازی روابط میان کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی هیچ گونه نگرانی امنیتی ندارد و هیچ کشوری جرات ایجاد ناامنی در کشور ما را ندارد. وی با یاد آوری اینکه  نیروهای نظامی ایران برای پاسخ به هرگونه تلاش برای ایجاد ناامنی در کشور آمادگی کامل دارند، گفت: اعتراض ما به عادی سازی روابط به این دلیل است که امارات و بحرین گامی اتخاذ کردند که مغایر با خواسته ملت های مسلمان و ملت فلسطین است و این گام اعتراف رسمی به اشغالگری رژیم صهیونیستی به شمار می رود. مشاور مقام معظم رهبری تاکید کرد که ایران در برابر عادی سازی روابط که با تحریک امریکا و صهیونیست ها انجام می شود، ایستادگی می کند و امنیت ایران خط قرمز ما است.

دیدارهای نوری المالکی در تهران

رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر اسبق عراق دیروز در سفر به تهران با رئیس مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و گفت و گو کرد. محمدباقر قالیباف در دیدار نوری المالکی، با اشاره به عادی سازی روابط برخی دولت های عربی با رژیم صهیونیستی تحت فشار و اجبار مستکبران گفت: باید به خواست ملت ها توجه شود زیرا مردمان این کشورها حاضر به تحمل رژیم صهیونیستی نیستند. به گزارش ایسنا، نوری المالکی نیز در این دیدار ضمن قدردانی از رهبر معظم انقلاب اسلامی و سایر مسئولان جمهوری اسلامی ایران در حمایت مستمر از محور مقاومت، امنیت و ثبات منطقه و بویژه عراق گفت: قطعا مواضع جمهوری اسلامی ایران موجب شده جبهه مقاومت در برابر توطئه های دشمنان اسلام و مسلمانان ایستادگی کند و به پیروزی برسد.  رئیس جریان دولت قانون عراق بعد از ظهر دیروز نیز با دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه و منطقه ای با وی گفت وگو کرد. شمخانی در این دیدار با تبیین راهبرد تفرقه افکنانه و ناامن ساز امریکا در منطقه، مهم ترین اولویت کشورها برای مقابله با این رویکرد را انسجام و وحدت داخلی و اشتراک مساعی میان کشورهای منطقه دانست. دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در پایان گفت: تردید نداریم خون پاک شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی و دیگر شهدای گرانقدر مقاومت و مجاهدت رهروان صدیق این شهیدان، ریشه امریکا و رژیم صهیونیستی را از منطقه برخواهد کند. در این دیدار نوری المالکی طی سخنانی با تمجید از نقش ممتاز جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه بر ضرورت اشتراک مساعی ایران و عراق در مسائل مهم منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.