آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
سیاسی
۳

اخبار

واعظی: دولت به همکاری قوای دیگر نیازمند است

رئیس دفتر رئیس جمهوری نوشت: دولت برای اداره کشور و عبور از مشکلات، بدون تردید به همکاری و یاری قوای دیگر نیازمند است.

محمود واعظی در اینستاگرام خود نوشت: «همدلی و یکپارچگی همه ارکان کشور، شرط لازم غلبه بر مشکلات در شرایط فعلی است. دیروز اولین جلسه سران سه قوه پس از روی کار آمدن مجلس یازدهم بود. بحمدالله جلسه در فضایی صمیمی برگزار و مباحث بسیار خوبی در آن مطرح شد. به گفته آقای روحانی رئیس جمهوری، این مباحث در جلسه آتی سران پیگیری خواهد شد.  

دولت برای اداره کشور و عبور از مشکلات، بدون تردید به همکاری و یاری قوای دیگر نیازمند است و این دست جلسات، نویدبخش همکاری نزدیک سه قوه برای اعتلا و آبادانی کشور است.»

نامه 700 استاد دانشگاه ایرانی به همتایان خود در اروپا

700 نفر از استادان دانشگاه های ایران درباره توهین نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام(ص) نامه ای را خطاب به استادان دانشگاه های اروپایی نوشتند و از آنها خواستند تا رسالت روشنگری خود در برابر پشت پرده چنین حرکت هایی را انجام دهند.

به گزارش ایسنا، در بخشی از این نامه خطاب به اساتید دانشگاه های اروپایی آمده است: به نظر همکاران شما در ایران، اهانت تلخ و اندوه بار به رسول اعظم - صلی الله علیه وآله سلم - که خود مبشر گوهر آزادی و کرامت و آزادگی انسان در تمامی اعصار است، تنها برخاسته از خدعه و خیانت صهیونیست های سیاست پرداز و بازی گردانی است که با واسطه و به طور غیرمستقیم، نفرت شیطانی خویش را نسبت به اسلام راستین، ابراز می کنند و زخم بر دل میلیون ها مسلمان شیفته رسول اعظم - صلی الله علیه وآله سلم - و خردمندان جهان می نشانند.

دشنام به رسول الهی و ارزش ها و سنت های بیش از یک میلیارد انسان در حالی با ادعای آزادی بیان از سوی سیاستمداران اروپایی مجاز شمرده شده در حالی که توهین به مقامات غربی و همچنین پرسش در چیستی و چگونگی هولوکاست در همین کشورها جرم انگاری شده است؛ تناقض هایی که نمی شود از زیر بار مسئولیتش شانه خالی کرد! در انتهای این نامه آمده: این نامه پیامی است از سوی ملت بزرگ و مسلمان ایران و دانشگاهیان و نخبگان این سرزمین پهناور و تمدن ساز که جمعی از استادان آن را با شما گرامیان در میان گذاشته و خواستار شکست سکوت شما عالیجنابان و تذکرتان به سیاستمداران و ایجاد نهضت روشنگری در جامعه هستند.

توهین به مقدسات خلاف حقوق بشر

حسین میرمحمد صادقی، رئیس مرکز تحقیقات و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی هم در بیانیه ای با محکومیت توهین به مقدسات اسلامی و نفرت پراکنی علیه مسلمانان و با یادآوری مفاد منشور ملل متحد و از جمله آزادی مذهب و عقیده تاکید کرده است: «بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر (1948)، میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی (1966)، اعلامیه حذف کلیه اشکال عدم مدارا و تبعیض بر اساس مذهب یا عقیده (1981) و قطعنامه 37/9 شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد (مارس 2018) نیز موکدا به پیشگیری از اشکال مختلف عدم مدارا و تبعیض بر مبنای مذهب و عقیده تصریح شده است.»میرمحمد صادقی در این بیانیه توهین اخیر به مقدسات اسلامی را زمینه ساز «بروز اختلافات شدیدتر و مخرب تر در جهان» توصیف کرده است. وی همچنین در آستانه روز جهانی صلح تاکید کرده است: «صاحبنظران مستقل و آینده نگر را به هم اندیشی و چاره جویی فراخوانده تا با اتخاذ موضعی منسجم در مسیر امحای نفرت مذهبی و نابردباری در برابر عقاید سایرین، جهان را به فضایی عاری از تبعیض و مکانی برای اعتدال و تسامح مبدل ساخته تا پیروان ادیان و عقاید مختلف قربانی پیشداوری نفرت های خانمان سوزی که مکررا در طی تاریخ، بشریت را به منجلاب جنگ و جدایی سوق داده است، نگردند.»