آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
اخبار کشور
۱۱

دکتر طوبی کرمانی محقق، مولف و دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان درگذشت

دکتر طوبی کرمانی، استاد فلسفه دانشگاه تهران و دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان دارفانی را وداع گفت.

«چه کسی نمی داند که در ایران باستان زن یعنی فروغ، روشنایی، درخشندگی. چه کسی نمی داند که در ایران باستان زن یعنی پارسایی و راستی. چه کسی نمی داند این قضیه را که در ایران باستان زن یعنی نگاهبان خانه. چه کسی این را نمی داند که خانه در فرهنگ ایرانی یعنی محل قرار و آرامش و خانواده یعنی اهل و افرادی که در این خانه امنیت دارند. چه کسی نمی داند که در اسلام زن به عنوان ریشه نامیده می شود؛ «ام» آن هم «ام» حضرت زهرا سلام الله علیها برای پدری چون محمد مصطفی صلوات الله علیه. چه کسی نمی داند در فلسفه اسلامی، زن وجود نخستین تکوینی انسانی و حیات است در جهان ملک و ماده. اینها همه معنایش یعنی زن، زمین، زندگی.»

سطرهای خواندنی فوق، توصیف جایگاه زن در ایران و اسلام در بیان دکتر طوبی کرمانی، استاد فلسفه دانشگاه تهران، دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان و مشاور دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در امور بانوان است که پس از طی دوره بیماری نارسایی کبد، سحرگاه شنبه در سن 73 سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

وی 14 تیرماه امسال در نخستین نشست تخصصی همایش بین المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» با محوریت جایگاه زن در آفرینش و تکوین طی سخنانی، علاوه بر بیان جملات آورده شده در صدر مطلب حاضر، ابراز داشته بود: چرا حقیقت زن در نگاه ایران و اسلام، حتی ایران قبل از اسلام و بازه زمانی ایران بعد از اسلام، از استحکام و بالندگی برخوردار است؟ به این دلیل که عاقلانه و ادیبانه نسبت به زن برخورد و مواجهه داشته است.

مرحومه دکتر طوبی کرمانی همچنین بیان داشته بود: کعبه اولین خانه ای است که برای مردم ساخته شد «اول بیت وضع للناس» کعبه به معنای خانه مردم است «من دخله کان آمنا» و محل امن و آرامش است. ما در دنیای امروز با یک نگره جدید و تحریف شده از خانه و خانواده مواجه هستیم که خانه نه تنها محل امن و آرامش نیست بلکه به سرایی که در آن هیچ گونه محبت و عطوفتی وجود ندارد تبدیل شده است. در آموزه های اسلامی اهل خانه یعنی کسانی که هم نفسند و از نفس واحد خلق می شوند. امروز متاسفانه با یهود و مسیحیت تحریف شده و آموزه های یونان باستان از زن به عنوان موجودی در تقابل با مرد یاد می شود و از مسئولیت های او سخنی نمی گویند و سهم خواهی و حق طلبی را برای او دیکته می کنند.

دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان، مشاور دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، عضو کمیسیون بانوان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای خیرین سلامت کشور، عضو شورای مرکزی شورای فرهنگی اجتماعی زنان، اولین زن رایزن علمی و فرهنگی در یونان، مدیر مسئول کتاب علمی پژوهشی «زنان»، مولف و مترجم برتر بین الملل دانشگاه تهران و مدیرکل سابق امور اجتماعی و ایرانیان خارج از کشور از جمله مسئولیت های مرحومه دکتر طوبی کرمانی بوده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، پیکر زنده یاد طوبی کرمانی روز یکشنبه از مقابل بنیاد شهید تا مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تشییع شد.

همچنین، تالیف بیش از 60 مقاله، تالیف و تصنیف 12 کتاب علمی و اجتماعی و شرکت در بیش از 80 کنگره ملی و بین المللی در داخل و خارج کشور از جمله آثار علمی و فرهنگی مرحومه دکتر طوبی کرمانی است.

وی استاد فلسفه دانشکده الهیات دانشگاه تهران و اولین زن فوق دکترای فلسفه در ایران و فارغ التحصیل فلسفه تطبیقی و کلام است.

فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت این بانوی جلیل القدر را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: با کمال تاسف مطلع شدیم بانوی فرهیخته و جهادگر، سرکار خانم دکتر طوبی کرمانی پس از سال ها فعالیت و مجاهدت علمی و تبلیغی دعوت حق را لبیک گفتند. ایشان که نخستین زن فوق دکترای فلسفه در ایران و فارغ التحصیل فلسفه تطبیقی و کلام بودند، سال ها در کسوت استاد دانشگاه به تربیت شاگردان موثر و اندیشمند پرداختند و در کنار استادی دانشگاه، عضو بعثه مقام معظم رهبری، دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان، مشاور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، عضو کمیسیون بانوان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در یونان بودند و به تبلیغ و ترویج معارف دینی و گفتمان انقلاب اسلامی در اقصی نقاط جهان اهتمام ورزیدند. ولایتمداری، پایبندی و پاسداری نسبت به آرمان های انقلاب اسلامی و اخلاق مداری از ویژگی های بارز ایشان بود. حجت الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز در پیامی با تسلیت درگذشت دکتر طوبی کرمانی، خاطرنشان کرد: درگذشت بانوی گرانقدر، سرکار خانم دکتر طوبی کرمانی، که استاد رشته فلسفه در دانشگاه تهران و از فعالان پرتلاش عرصه دیپلماسی فرهنگی و از انقلابیون ثابت قدم در عرصه دفاع از ولایت بودند، را به جامعه علمی و انقلابی ایران تسلیت عرض می نماید.

حجت الاسلام سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در حاشیه مراسم تشییع پیکر مرحومه طوبی کرمانی گفت: ایشان شخصیت الهی و یک فیلسوف حکیم و یک کلام شناس متبحر و معلمی بسیار نمونه بود. به گزارش مهر، وی ابراز داشت: استاد کرمانی دو بار در دانشگاه تهران به عنوان استاد نمونه در آموزش شناخته شد و اولین رایزن فرهنگی زن جمهوری اسلامی و اولین بانوی رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه استاد کرمانی دغدغه های الهی و معنوی بسیاری داشت، بیان داشت: عمده دغدغه ایشان عزت جمهوری اسلامی ایران و عزت انقلاب اسلامی بود و همیشه در جمع ایثارگران و خانواده محترم شهدا حضور جدی داشت.