آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
صفحه آخر (جهان)
۱۲

جنبش 14 فوریه: خیانت آل خلیفه را به پای ملت بحرین ننویسید

سرویس خارجی: در ادامه واکنش ها علیه خیانت رژیم حاکم بر بحرین به جهان اسلام در به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی، مدیر دفتر سیاسی جنبش «ائتلاف جوانان 14 فوریه» هم اعلام کرده، سازش آل خلیفه با صهیونیست ها را به پای ملت بحرین ننویسید.

رژیم آل خلیفه در بحرین جمعه شب از توافق عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خبر داد و وزیر خارجه این کشور به همراه امارات امروز در واشنگتن این توافق را امضا می کند. اما مسئله مهم این است که مردم بحرین می گویند رژیم آل خلیفه را نماینده خود نمی دانند و به همین دلیل تصمیمات این رژیم برایشان مشروعیت ندارد.

«ابراهیم العرادی» مدیر دفتر سیاسی جنبش «ائتلاف جوانان 14 فوریه» در این باره طی سخنانی از افکار عمومی جهانی خواست تا سازش با رژیم صهیونیستی را به نام بحرین ندانند و بدانند این اقدام صرفا از سوی آل خلیفه انجام گرفته است. او به وبسایت العهد گفت: «هزینه های فروش فلسطین و سال ها ارتباط پنهانی با رژیم صهیونیستی از

«حمد بن عیسی» پادشاه بحرین گرفته خواهد شد و مردم بحرین هرگز پیش از این به سازش رضایت نداده و بعد از این هم نخواهد داد». همزمان با این، حزب الوفاق بحرین نیز به عنوان بزرگترین گروه معارض این کشور در صفحه توئیتر خود نوشته است که دولت بحرین نهادهای دینی، ورزشی و مدنی را برای انتشار بیانیه ای در تایید سازش تحت فشار قرار داده است.

پشت پرده توافق ننگین

در حالی که امارات و بحرین از توافق عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خبر داده اند رسانه های مختلف اعلام می کنند که آل سعود پشت پرده اصلی این خیانت ها است. روزنامه «تاگس اشپیگل» آلمان در مطلبی به بررسی نقش این رژیم در نزدیکی اعراب به صهیونیست ها پرداخته و نوشته: «توافق صلح کشورهای عربی با اسرائیل تنها در صورت چراغ سبز عربستان امکان پذیر است و ریاض خواستار مناسبات بهتر با اسرائیل است». در ادامه این مطلب می خوانیم: «بدون چراغ سبز عربستان نه کشور امارات و نه بحرین نمی توانستند به توافق صلح با رژیم صهیونیستی دست یابند. در ریاض نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه این دولت قدرتمند عربی با شگردهای خاصی زمینه برای نرمال شدن مناسبات با اسرائیل را آماده می کند از جمله اینکه امام جماعت مسجد جامع مکه اخیرا در سخنانی خواستار گفت وگو با غیر مسلمانان و از جمله یهودیان شده است». این روزنامه آلمانی در ادامه نوشته، سودان و عمان می توانند کشورهای عربی بعدی باشند که به این صف می پیوندند.

روزنامه عبری زبان «هاآرتص» اما عادی سازی روابط میان بحرین و رژیم صهیونیستی را مسخره کرده و نوشته که «این اقدام به منزله دست گرمی برای کشورهایی مانند عربستان است که از این به بعد روابطشان را با اسرائیل عادی می کنند». این روزنامه در ادامه نوشته «برای بحرین به عنوان عضو جدید باشگاه عادی سازی روابط با اسرائیل جشن جداگانه ای با بنیامین نتانیاهو، و دونالد ترامپ، برگزار نخواهد شد و بلکه در همان مراسم روز سه شنبه که امارات ستاره اصلی آن است حضور می یابد».

هشدار جهاد اسلامی به خائنان

در ادامه این واکنش ها، عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیر تاکید کرده که «سازش با رژیم صهیونیستی چراغ سبز به تجاوزات اسرائیل علیه فلسطین و لبنان است». «یوسف الحساینه»، عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی با تمجید از صدور بیانیه های متعدد از داخل کشور بحرین در مخالفت با سازش رژیم حاکم بر کشورشان با صهیونیست ها گفت «مردم بحرین علیرغم سیاست خفقان و سرکوبگری حکومتشان با صدق نیت و اخلاص وفاداری خود به فلسطین را ابراز داشتند...توافق عادی سازی در راستای طرح مخربی است که کاخ سفید در سر دارد و چراغ سبز را به تجاوزات نشان می دهد». او خطاب به رژیم های عربی نیز این طور موضع گرفت: «تاریخ و ملت هایتان شما را سرنگون خواهند کرد و توهمات شما پس از اصلاح این مسیر اشتباه از بین خواهد رفت».

یادآوری می شود که امروز قرار است توافق عادی سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل در کاخ سفید امضا شده و به رسمیت برسد. به همین منظور وزرای خارجه بحرین و امارات و همچنین نخست وزیر رژیم صهیونیستی به واشنگتن سفر کرده اند.