آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۷
جهان
۸

خبر

امروز   توافق  صلح  در  کاخ سفید  امضا می شود: بازی ترامپ با  کارت  توافق

مراسم امضای توافق صلح میان امارات متحده عربی و اسرائیل در حالی قرار است امروز برگزار شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با میزبانی این مراسم به دنبال اهداف انتخاباتی موردنظرش پیش از انتخابات آمریکا است. دونالد ترامپ که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به شدت به دنبال جلب نظر مردم این کشور است، همچنان با فریب کاری ترفندهای مختلفی را اجرائی می کند.

 مراسم امضای توافق عادی سازی روابط با اسرائیل با حضور دونالد ترامپ، عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و مسئولان ارشد کاخ سفید برگزار می شود. طبق گزارش ها، هیئت اماراتی شامل وزیر اقتصاد، وزیر مشاور در امور مالی و وزیر مشاور در امور همکاری های بین المللی و وزیر صنایع و تکنولولوژی پیشرفته، رئیس هیئت اتحادیه های گمرکی و سفیر امارات در آمریکا است. همچنین عبداللطیف بن راشد الزیانی، وزیر خارجه بحرین روز گذشته در راس هیئتی از کشورش به واشنگتن رفت تا در مراسم امضای توافق صلح میان امارات و اسرائیل و امضای توافق عادی سازی منامه و تل آویو شرکت کند. خبرگزاری بحرین اعلام کرد که عبدالله بن راشد آل خلیفه، سفیر بحرین در آمریکا، از وزیر خارجه و هیئت همراهش استقبال کرد.

 آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند ابوظبی و تل آویو رسما روابط خود را عادی کردند. بحرین نیز دومین کشور پس از امارات متحده عربی است که در روزهای اخیر روابط خود را با تل آویو عادی می کند. اینکه مراسم امضای توافق صلح میان امارات-اسرائیل در واشنگتن برگزار می شود، نشان از اهداف خاص مشاوران ترامپ برای موثر جلوه دادن سیاست های کاخ سفید است. توافق امارات و اسرائیل در حالی اعتراض و انتقاد شدید شماری از کشورها و شخصیت های مستقل جهان را به دنبال داشته که کارشناسان معتقدند ترامپ ترفندی نخ نما را برای جلب آرای انتخاباتی در این زمینه به کار بسته که به نظر توافقی اجباری میان امارات-اسرائیل خواهد بود که در درازمدت ماهیت واقعی آن برملا خواهد شد.

کارشناسان با توجه به شکست های پیاپی سیاست های واشنگتن در سال های اخیر و ناامیدی دونالد ترامپ از پیروزی در انتخابات پیش رو این اقدام را در راستای تبلیغات انتخاباتی او می دانند. این خبر برای طرفداران ترامپ به منزله بمبی بود که افکار عمومی را در آمریکا به لرزه درآورد و در همان ساعات اول تاثیرش را بر نتایج نظرسنجی ها گذاشت؛ حتی اگرچه چند درصد بیشتر نبود.

بازگشت کشتی تنش آمیز  به  آب های  ساحلی: گام به عقب اردوغان

کشتی تحقیقاتی ترکیه به آب های ساحلی این کشور برگشته است. این کشتی در هفته های اخیر مرکز تنش این کشور با یونان بر سر تحقیقات و تجسس میادین گاز و نفت در مناطق مورد مناقشه دو کشور در شرق مدیترانه بوده است. به گزارش بی بی سی، کریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، از این اقدام ترکیه استقبال کرد و آن را «یک قدم مثبت» نامید. هم زمان اما هلوسی آکار، وزیر دفاع ترکیه، گفت این اقدام به معنی «گذشتن از حقوقمان در آنجا» نیست. وزیر دفاع ترکیه یکشنبه تایید کرد که کشتی «عروج رئیس» به آب های ترکیه برگشته است. سیستم های ردیابی کشتی ها هم نشان داد که این کشتی در نزدیکی بندر آنتالیاست. آکار به خبرگزاری رسمی آناتولی گفت: «حرکات برنامه ریزی شده برای پسروی و پیشروی خواهیم داشت».

تنش های زمانی بالا گرفت که دولت ترکیه کشتی تحقیقاتی برای ارزیابی میادین گاز و نفت را به مناطق مورد ادعای سه کشور یونان، ترکیه و قبرس فرستاد. در راستای افزایش فشارها، میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، شنبه گذشته «تقویت توان نیروهای مسلح» کشورش را اعلام کرد. او گفت قرار است 18 هواپیمای جت جنگده رافائل فرانسوی، چهار ناوچه جنگی و چهار هلی کوپتر نیروی دریایی خریداری کند و در پنج سال آینده، 15 هزار سرباز به نیروی نظامی اش اضافه کند. در دهم آگوست، ترکیه کشتی «عروج رئیس» را که ویژه تحقیقات زلزله نگاری است، همراه با دو کشتی کمکی، برای جست وجوی میادین احتمالا غنی نفت و گاز به مناطق مورد مناقشه فرستاد که در آب های نزدیک به جزیره یونانی کاستلوریزو و در فاصله کمی با ساحل جنوب غرب ترکیه قرار دارد. آن زمان، وزیر خارجه یونان، این اقدام ترکیه را «افزایش جدید و جدی تنش ها» نامید که «نقش بی ثبات کننده ترکیه را بیشتر آشکار کرد». اتحادیه اروپا، که یونان عضو آن است، پیش تر از دو کشور خواسته بود که اختلافات را با گفت وگو حل کنند. فرانسه، در مشاجره بین دو کشور، از یونان حمایت کرده است. اوایل هفته جاری، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، ترکیه را به «رفتارهای غیرقابل قبول» متهم کرده و بر اهمیت سیاست «روشن و محکم» در قبال ترکیه تایید کرده بود.