آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۷
ورزش
۱۱

محرومیت احتمالی یک ساله در انتظار افشین نوروزی

افشین نوروزی، عضو با سابقه تیم ملی پینگ پنگ ایران، به کمیته انضباطی احضار شده است. احضار او به خاطر انتقادهایش از عملکرد فدراسیون پینگ پنگ است. نوروزی این اواخر درباره نداشتن حقوق و بیمه ورزشکاران این رشته گلایه هایی را با رسانه های مختلف مطرح کرد که به مذاق فدراسیونی ها خوش نیامده. او حالا باید فردا در جلسه کمیته انضباطی حاضر شود و درباره این مسائل توضیح بدهد. این برای دومین بار در یک سال گذشته است که کاپیتان تیم ملی پینگ پنگ به کمیته انضباطی فراخوانده می شود. او پیش از این نیز در اعتراض به چگونگی رقابت های انتخابی تیم ملی به این کمیته احضار شده بود. آن زمان محرومیتی شش ماهه برای نوروزی در نظر گرفته شد که به مدت یک سال تعلیق شد. این حکم بهمن سال گذشته صادر و در آن قید شد که اگر این ملی پوش در یک سال پیش رو دوباره به کمیته انضباطی بیاید، محرومیتش اجرا خواهد شد. در شرایطی که نوروزی نتواند در جلسه روز چهارشنبه مسئولان فدراسیون را قانع کند و دفاعیات لازم را ارائه ندهد، برای شش ماه از شرکت در اردوها و میادین مختلف محروم است.

پیمان حسنی، دبیر فدراسیون تنیس، در این باره به «شرق» می گوید: «آقای نوروزی به تازگی سه مصاحبه با رسانه ها داشته و در هر یک از آنها به مسائلی ورود کرده که در حوزه فعالیت و اختیاراتش نبوده است. ایشان باید بیاید و درباره این اظهاراتش به کمیته انضباطی توضیح بدهد. یکی از انتقادهایی که او دارد، درباره پرداخت حقوق و استخدام ورزشکاران است. کدام فدراسیون به ورزشکاران حقوق می دهد که ما نمی دهیم. بچه های پینگ پنگ اگر از فدراسیون حقوق نمی گیرند، در مقابل در آمدهای میلیونی درخور توجهی از لیگ دارند که آقای نوروزی هم یکی از آنهاست. ایشان در رسانه ها درباره نوشاد عالمیان حرف زده که چرا حقوق نمی گیرد. سوال ما این است، چرا نوروزی درباره عالمیان صحبت می کند. عالمیان اگر گلایه ای دارد، خودش بیاید به فدراسیون بگوید. اعتراض دیگر نوروزی به بحث استخدامش است. مصوبه هیئت دولت فقط ورزشکارانی را استخدام می کند که در آسیا و جهان مدال بیاورند؛ اما آیا نوروزی مدال آور است که در این باره صحبت می کند یا مثلا او درباره ردصلاحیت بعضی از کاندیداها در انتخابات ریاست فدراسیون صحبت کرده. خود کاندیداها هیچ حرفی نمی زنند؛ اما نوروزی حرف هایی را می زند. خود این کاندیدا می تواند از طریق مسیر قانونی پیگیر مسئله شود؛ نه اینکه نوروزی درباره اش صحبت کند. او در این جایگاه نیست. هر زمان افشین نوروزی کاندیدا شد و این اتفاقات برای او رخ داد، می تواند درباره آنها اظهارنظر کند».

افشین نوروزی در ترکیب تیم ملی برای مسابقات قهرمانی جهان قرار دارد. اگر او محکوم و حکم محرومیت تعلیقی اش اجرا شود، تکلیف این رقابت ها چه خواهد شد؟ دبیر فدراسیون تنیس روی میز در در پاسخ به این سوال گفت: «بازیکنی که حکم محرومیت می گیرد، اجازه حضور در هیچ رویداد و میدانی را ندارد و در کل محروم از هر فعالیتی خواهد شد. فعلا هم مشخص نیست چه تصمیمی درباره افشین نوروزی اتخاذ می شود. هر زمان تعیین تکلیف شد، تصمیمات لازم گرفته می شود. شاید هم نوروزی تبرئه شود. تلاش می کنیم که با صحبت و گفت وگو این موضوع را حل کنیم».

در اطلاعیه فدراسیون تنیس روی میز برای تشکیل جلسه مدنظر، این طور عنوان شده که نوروزی با توجه به مصاحبه های اخیر با رسانه ها و برای ارائه توضیحات باید در جلسه کمیته انضباطی حاضر شود؛ اما این بازیکن می گوید دقیقا نمی داند به چه دلیل و به خاطر مطرح شدن چه صحبت هایی احضار شده است.

او به «شرق» می گوید: «دقیق به من نگفته اند که به خاطر کدام صحبتم به کمیته انضباطی احضار شدم. باید بروم و ببینم موضوع چیست. من انتقادم از عملکرد فدراسیون بوده. مصاحبه هایم درباره بحث حقوق و بیمه ورزشکاران، برگزار نشدن پلی آف لیگ بوده. حرف هایم فنی بوده و نمی دانم کجایش ایراد دارد که باید درباره آنها توضیح بدهم. ناراحتی فدراسیون درباره انتقاد من از انتخابات است؛ اینکه چرا گفتم یکی از کاندیداها را تایید صلاحیت نکرده اند. وزارت ورزش مسئول تایید صلاحیت کاندیداهاست. اگر من انتقاد نابجایی درباره انتخابات کرده ام، وزارتخانه باید من را صدا بزند، نه فدراسیون».