آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۶
سیاست: داخلی/خارجی
۲

خبر

برگزاری مراسم عزاداری شهادت حضرت امام سجاد (ع)

 در سالروز شهادت حضرت امام علی بن الحسین زین العابدین علیه السلام، مراسم سوگواری و عزاداری در حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد.در این مراسم که به علت رعایت ضوابط بهداشتی بدون حضور جمعیت برگزار شد، شش نفر از ذاکران اهل بیت علیهم السلام به ذکر مصیبت و مرثیه سرایی پرداختند.

انتصاب نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

حضرت آیت الله خامنه ای در حکمی حجت الاسلام روحانی نژاد را به نمایندگی ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منصوب کردند. متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 جناب حجت الاسلام آقای حاج حسین روحانی نژاد دام توفیقه

در پی درگذشت جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای رسولی محلاتی رحمت الله علیه و به شیوه حکم امام راحل رضوان الله علیه جنابعالی را که سال ها در بنیاد مسکن به خدمت اشتغال داشته اید، به نمایندگی خود در آن نهاد انقلابی منصوب می کنم. هدف از تشکیل این نهاد کمک به امر مسکن قشرهای محروم و آسیب دیدگان از بلایای طبیعی است. امید است حضور شما به مدیران بنیاد مسکن در این مقصود کمک کند. توفیقات همگان را از خداوند متعال مسالت می کنم.

سید علی خامنه ای 24 شهریور 1399

بایدن: در صورت اجرای کامل تعهدات از سوی ایران به برجام برمی گردم

جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در یادداشتی با انتقاد از سیاست های رئیس جمهور فعلی آمریکا در برابر ایران، رویکردهایی را که خود در صورت پیروزی در انتخابات در برابر ایران در پیش خواهد گرفت تشریح کرد. به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه سی.ان.ان، بایدن در بخشی از این یادداشت با بیان این که روش قابل اطمینانی را برای بازگشت به دیپلماسی به ایران پیشنهاد خواهم داد، نوشت: اگر ایران به پایبندی جدی به توافق هسته ای بازگردد آمریکا به عنوان نقطه آغازی برای تداوم مذاکرات به توافق هسته ای بازمی گردد.  وی همچنین تاکید کرده که همراه متحدان آمریکا برای تقویت و تمدید مقررات توافق هسته ای، همکاری خواهد کرد و دیگر مسائل نگران کننده را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.  این اظهارات بایدن و شرط گذاری او برای بازگشت آمریکا به برجام، اثبات کننده مواضع افرادی است که تاکید دارند حتی در صورت پیروزی بایدن هم تفاوت قابل توجهی در مواضع آمریکا نسبت به ایران ایجاد نخواهد شد. بایدن، بازگشت کشورش به توافق هسته ای را در صورتی ممکن دانسته که ابتدا ایران به اجرای کامل تعهداتش برگردد. این در حالی است که ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام، تعهدات خود را کاهش داده و مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده اند که شرط بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات، بازگشت آمریکا به برجام و برداشتن تحریم ها و موانع است.  شرط گذاری بایدن برای بازگشت آمریکا به برجام ، یادآور شیوه آمریکا در مذاکرات هسته ای در دوره اوباماست که ابتدا ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرد و قرار بود پس از اجرای این تعهدات، تحریم ها برداشته شود اما هرگز در عمل این اتفاق نیفتاد.  نکته جالب این که بایدن بلافاصله پس از شرط گذاری برای بازگشت آمریکا به برجام، تاکید کرده که پس از بازگشت به برجام در تلاش مشترک با متحدان آمریکا برای محدود کردن بیشتر فعالیت های ایران و تمدید زمان های قیدشده در برجام، فعالیت خواهد کرد. وی گفته این تلاش ها شامل فعالیت شدید برای آزادی آمریکایی هایی که در ایران بازداشت شده اند و نیز اعلام خطر به حکومت ایران برای آنچه تخطی از حقوق بشر می خواند، می شود.