آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۶
سیاست: داخلی/خارجی
۲

مواضع مداخله جویانه سفرای آلمان و فرانسه نسبت به اعدام یک قاتل در ایران، واکنش های زیادی در پی داشت

دخالت خانه های خارجی در ایران !

فتاح غلامی

پس از اجرای حکم نوید افکاری که به دلیل قتل کارمند شرکت آب و فاضلاب به قصاص محکوم شده بود، فشارهای خارجی که از چندی قبل در قالب برنامه های رسانه ای و موضعگیری های توییتری مقامات غربی آغاز شده بود، شدت بیشتری یافته و مقامات غربی در روزهای اخیر با وارونه جلوه دادن واقعیت، رسما اقدام به دخالت در امور داخلی کشورمان می کنند. این موضوعی است که در گذشته نیز سابقه داشته و مقامات غربی که همواره به دنبال بهانه ای برای فضاسازی علیه جمهوری اسلامی ایران هستند، از هر فرصتی برای این کار بهره می گیرند و این بار هم دیپلمات های غربی که کشورهای شان ید طولایی در نقض حقوق بشر دارند، بدون این که از ماهیت ماجرا اطلاع کافی داشته باشند، صرفا به بهانه مقابله با جمهوری اسلامی ایران، موج رسانه ای و سیاسی شدیدی به راه انداخته اند. هدف آنها از این هیاهوی سیاسی هم طبق معمول تحت فشار قرار دادن کشورمان در برابر خواسته های غربی هاست. طبیعتا چنین مواضعی از سوی غربی ها با واکنش مقامات کشورمان در دستگاه دیپلماسی و همچنین قوه قضاییه روبه رو شده، اما به نظر می رسد مقابله با این گونه مواضع غربی ها نیازمند قاطعیت بیشتری از سوی نهادهای مسوول در جمهوری اسلامی ایران است.نوید افکاری به روایت رسانه های اپوزیسیون حالا به عنوان ورزشکار محبوبی معرفی می شود که صرفا به خاطر اعتراض های مرداد 1397 در شیراز دستگیر شده و در 22 شهریور به دار مجازات آویخته شده است. این در حالی است که براساس اقاریر متهم و همچنین ارائه گزارش و مستندات جرایم او، افکاری به اتهام محاربه و قتل حسن ترکمان در جریان اعتراضات و با تاکید اولیاء دم به قصاص محکوم شد. حالا چند کشور غربی مثل آمریکا، آلمان و فرانسه در کنار سلبریتی های داخلی و خارجی و همچنین اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران و شبکه های ماهواره ای فارسی زبان، گویی در یک مسابقه بزرگ برای محکوم کردن ایران شرکت کرده اند و به اظهارنظرهای حقوقی و سیاسی پیرامون این قضیه می پردازند. در میان این همه جار و جنجال کسی از این جماعت، تلاش نکرده بداند حسن ترکمان کیست و چرا به قتل رسید. کسی از این جماعت حتی برای یک بار هم با خانواده مقتول ابراز همدردی نکرده است. حسن ترکمان، کارمند شرکت آبفای استان فارس، در سال 97 مقابل منزلش با اصابت چاقو به طرز فجیعی به قتل رسید. دختر خردسال و پسر نوجوان او دو سال است از نعمت پدر محروم هستند. اما غوغاسالاران رسانه ای، کاری به مصائب بازماندگان او ندارند و حتی برخی از آنها ادعا کردند که وی از ماموران امنیتی بوده است.

«شهروندی که بی گناه اعدام شد» و «مجازات یک کشتی گیر به دلیل اعتراض» خط رسانه ای است که از سوی تلویزیون های ماهواره ای فارسی زبان مثل من و تو، بی بی سی و ایران اینترنشنال دنبال می شود و با این شیوه ها قصد دارند تا به مخاطب القا کنند در جمهوری اسلامی ایران شهروندان بی گناه اعدام می شوند. در این رسانه ها و در بین این کارشناسان، اساسا اعترافات متهم، مستندات ارائه شده، اظهارنظر شاهدان، فیلم دوربین های مداربسته و... هیچ محلی از اعراب ندارد و صرفا هدف، القای این موضوع است که به هیچ وجه به سیستم قضایی ایران نمی توان اعتماد کرد. حتی مستند پخش شده از اعترافات نوید افکاری در 15 شهریور از طریق رسانه ملی هم محل اعتنا نیست و باید این گونه القا شود که این اعترافات زیر فشار مداوم شکنجه اخذ شده است.

 سناریوی تکراری هشتگ سازی

حکم قصاص نوید افکاری که از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران صادر شد، موج رسانه ای اپوزیسیون و برخی از فعالان فضای مجازی به ویژه در توییتر شروع شد. به فاصله کمی هشتگی به عنوان نجات نوید افکاری به فارسی و انگلیسی، ترند اول توییتر فارسی زبان و جزو ده ترند برتر توییتر جهانی شد. علاوه بر این، هشتگ های گوناگونی هم با هدف مخالفت با این حکم قضایی با عناوینی چون «اعدام نکنید»، «نوید افکاری را اعدام نکنید»، «نوید افکاری» و «نویدمان را نکشید» به راه افتاد.

مقامات غربی هم در این زمینه، برای این که از قافله مخالفت ورزی با جمهوری اسلامی ایران عقب نمانند دست به کار شدند. در همین زمینه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نوشت: شنیده ام که ایران می خواهد یک کشتی گیر بزرگ و محبوب، نوید افکاری 27 ساله، را که تنها اقدام او شرکت در تظاهرات ضدحکومتی در خیابان بود را اعدام کند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم مقامات قضایی ایران را به شکنجه افکاری و برادرانش متهم کرد.

سیاسی بودن این مواضع مقامات آمریکایی و موج سواری آنها زمانی مشخص می شود که اتفاقا اعتراضات اخیر در ایالات متحده، نشان داد رئیس جمهور آمریکا هیچ دغدغه ای در مورد اعدام یک فرد ندارد و خودش چند روز پیش خواستار دستگیری سریع و اعدام ضاربان دو افسر پلیس «کمپتن» در ایالت کالیفرنیا شد.

در کنار مواضع این چنینی از سوی مقامات آمریکایی، رضا پهلوی هم طبق معمول و حسب عادت دیرینه ای که برای عرض اندام و خودنمایی دارد، چند توییت در این زمینه نوشت و از مردم خواست برای نجات جان نوید افکاری تلاش کنند.

به جمع این کاروان هم فرح پهلوی، نازنین بنیادی بازیگر و سفیر سازمان عفو بین الملل بریتانیا، انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر و نسرین ستوده و برخی از هنرمندان نام آشنا و گمنام سینمای ایران را باید اضافه کرد که در فضای مجازی خواهان توقف حکم اعدام بودند.

در کنار این مساله، برجسته کردن موضوع کشتی گیر و ورزشکار بودن افکاری هم بهانه ای شد تا کشتی گیران برخی کشورها و برخی مدال آوران ورزشی و مقامات فیلا هم به اظهارنظر بپردازند.

 واکنش های بعد از اعدام

با وجود فشارهایی که از چندی قبل به راه افتاده بود، قوه قضاییه براساس قانون و با توجه به این که خانواده مقتول از حق قصاص چشم پوشی نکرد، حکم اعدام نوید افکاری را اجرا کرد. بعد از این اتفاق، موج فشارهای بین المللی دوچندان شد.

کمیته بین المللی المپیک به همین مناسبت بیانیه ای صادر و با خانواده افکاری ابزار همدردی کرد. رسانه های خبری خارجی مثل سازمان عفو بین الملل، سی ان ان، فاکس نیوز، روزنامه گاردین، یاهو نیوز، وبسایت المپیک، سی بی اس نیوز، شکبه خبری الجزیزه، نیویورک تایمز، بی بی سی، ایندیپندنت، یورونیوز، دیلی میل، جروزالم پست و... خبر اعدام را پوشش دادند. برخی از نهادهای حقوق بشری هم وارد عرصه شدند و بیانیه های تندی را صادر کردند.

 دخالت آشکار در امور داخلی ایران

احکام قضایی و نحوه اجرای آن مثل اعمال سیاست های اجرایی و مدیریتی از جمله شمول اختیارات هر کشوری است که از قانون اساسی و قوای مستقل برخوردار است. در بسیاری از کشورهای عضو سازمان ملل حتی نحوه اجرای سیاست های مربوط به یک قوه، مربوط به استقلال ارکان حکومتی محسوب می شود و امکان دخالت قوه ای دیگر در کار سایر قوای همسان وجود ندارد. اما ظاهرا این مساله در مورد اتفاقاتی که در ایران بروز و ظهور پیدا می کند، از سوی مقامات غربی چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

آمریکا که سابقه طولانی در دخالت در امور داخلی کشورها دارد به واسطه هر اتفاقی خود را محق می داند در مورد رویدادهای کشورمان اظهارنظر کند و از مقامات سیاسی و حقوقی در عرصه روابط بین الملل بخواهد که ایران را تحت فشار قرار دهند.تازه ترین نمونه این دخالت های بی وجه، اظهارنظر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکاست که در توییتی با هشتگ «نویدمان را کشتند» ادعاهای تکراری درخصوص ایران مطرح کرد و مدعی شد آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

جو بایدن، نامزد دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم در توییتی، از اعدام افکاری انتقاد کرد و مواضعی شبیه پمپئو علیه ایران گرفت.اروپایی ها نیز سعی کردند از این قافله عقب نمانند. در همین خصوص، فرانسه که ماه هاست شاهد اعتراضات جلیقه زردهاست و مقامات این کشور جز ضرب و شتم معترضان، پاسخی به آنها نداده اند، در بیانیه ای اعدام نوید افکاری را محکوم کرد و وزارت خارجه این کشور اعلام کرد با حکم اعدام در هرجا و در هر شرایطی مخالف است.

آن لینده، وزیر خارجه سوئد نیز به اقدام ایران در اعدام نوید افکاری اعتراض کرد. یپه کوفود، وزیر خارجه دانمارک هم در توییتی اعدام نوید افکاری را محکوم کرد و افزود کشورش قاطعانه با اعدام مخالف است.

بیانیه ای از سوی اتحادیه اروپا از قول یک سخنگو منتشر شد که در آن آمده است این اتحادیه با هر گونه حکمی مبتنی بر مجازات اعدام مخالف است.

آلمانی ها هم وارد گود شدند و هانس-اودو موتسل، سفیر آلمان در تهران در توییتی اعدام نوید افکاری، ورزشکار ایرانی را تکان دهنده توصیف کرد و اعلام کرد که در غم خانواده، دوستان و جامعه جهانی ورزش برای اعدام نویدافکاری شریک است.

 واکنش ایران به مداخلات خارجی

دستگاه دیپلماسی و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران نسبت به این گونه مداخلات در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان دادند. در یکی از این واکنش ها دیروز مدیرکل اروپای وزارت خارجه ایران با احضار سفیر آلمان در تهران، اقدام خارج از عرف دیپلماتیک سفارت آلمان در تهران را به منزله دخالت در امور داخلی ایران دانست و آن را محکوم کرد.

وزارت خارجه کشورمان با صدور بیانیه ای در همین زمینه، مداخله در قوانین و مقررات و رویه های قضایی مستقل ایران را به هیچ وجه قابل قبول ندانست و تاکید کرد: از سفارت آلمان انتظار می رود حد و حدود وظایف دیپلماتیک خود را شناخته و پا از آن فراتر نگذارد.

همچنین در شرایطی که در روزهای اخیر اعلام شده بود وزیر خارجه کشورمان قرار است به چند کشور اروپایی از جمله آلمان سفر کند، دیروز روزنامه بیلد آلمان اعلام کرد این سفر از سوی ایران، به تعویق افتاده است.

در اقدامی دیگر سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو به اظهارات خلاف واقع یک نماینده مجلس ملی جمهوری آذربایجان درخصوص نوید افکاری واکنش نشان داد و با تاکید بر این که نوید افکاری، متهم به قتل عمد و با شکایت شاکی خصوصی، قصاص شده، اظهارات نماینده مجلس ملی جمهوری آذربایجان را خلاف واقع، غیرسازنده و دخالت در امور داخلی ایران دانست.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه هم دیروز نسبت به مداخلات برخی سفارتخانه های اروپایی در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران هشدار داد. علی باقری، در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اعتراض شدیداللحن نسبت به مواضع سفارتخانه های کشورهای اروپایی، عنوان کرد: اگر از حق و عدل و انصاف بویی نبرده اید، حداقل ادب دیپلماتیک را رعایت کنید و مانند یک گروه اپوزیسیون بلندگوی دروغ پراکنی نشوید.

وی بیان کرد: فشار های خارجی نه تیغ تیز عدالت قوه قضاییه را کند می کند؛ نه چتر گسترده رحمت و رافت اسلامی را کوچک خواهد کرد.

 نعل وارونه

مقامات غربی و آمریکایی ها در حالی در قبال یک حکم قضایی به واکنش های غیرمسوولانه و خلاف عرف دیپلماتیک دست می زنند و در امور داخلی ایران دخالت می کنند که نسبت به اظهارنظرهای مشابه ایران درباره رویدادهای داخلی کشورشان نارضایتی خود را اعلام می کنند.

چند ماهی است که به خاطر مسائلی چون نژادپرستی و فساد و نارضایتی نسبت به شیوه مدیریتی ترامپ و مقامات سیاسی، آمریکا درگیر اعتراضات داخلی است و ایران هم مثل هر کشور دیگری صرفا اعتراض اقشار محروم و رنگین پوست ایالات متحده آمریکا را روایت کرده است. اما با این وصف، مشاور امنیت ملی کاخ سفید ایران را به دخالت در ناآرامی های آمریکا متهم کرد. رابرت اوبراین در یک مصاحبه تلویزیونی، ایران، چین، روسیه و زیمبابوه را متهم کرد که در ناآرامی های آمریکا دخالت می کنند. موضوعی که البته با واکنش سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران مواجه شد، با این بیان که «کافر همه را به کیش خود پندارد.»

سابقه تاریخی نشان داده که کشورهای غربی در مواجهه با اتفاقات ایران خود را محق به اظهارنظر و دخالت غیرمسوولانه می دانند و حتی کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس در روند تحولات جاری و برای بروز تغییرات به نفع منافع خود حاضر به دخالت مستقیم در امور داخلی ایران هستند. اما اگر با موقعیت های مشابهی مواجه شوند، صرف اظهارنظر رسمی و رسانه ای ایران در مورد رویدادهای کشورشان را دخالت در امور داخلی توصیف می کنند.

یادداشت
رفتار متناقض غرب
 لطف الله فروزنده / تحلیلگر مسائل سیاسی

 قوه قضاییه در موضوع اعدام نوید افکاری با قاطعیت برخورد کرد و براساس موازین قانونی نسبت به جرمی مثل قتل عمد حکم صادر کرد. کار دستگاه قضایی اقدام بر اساس قانون است و اساسا قصاص در اسلام با این هدف مطرح شد که جامعه نسبت به اقدامات جنایتکارانه درس بگیرد و کسی مرتکب چنین عملی نشود. در کنار هیاهوهایی که در داخل از سوی سلبریتی ها و چهره های معروف سینمایی و ورزشی در مخالفت با این حکم قانونی صورت گرفت، کشورهای غربی هم مثل روال گذشته به اظهارنظرهای مداخله جویانه در این زمینه پرداختند. با توجه به این که غربی ها در جنگ سخت حریف ایران نشدند، تلاش می کنند با استفاده از ابزار نرم و در فضای مجازی که متاسفانه به مثابه زمین مناسب برای بازی غوغاسالاران است به مقابله با جمهوری اسلامی ایران بپردازند. نوع رفتار غربی ها به ویژه آمریکایی ها در این زمینه هم متناقض و متعارض است. آنها با خشونت تمام نسبت به معترضان در داخل کشور خود عمل می کنند و آنها را به خاک و خون می کشند، اما در نقطه مقابل از هیچ اتفاق ساده ای در ایران مثل تجمع بدون حاشیه و مسالمت آمیز عده ای برای رسیدن به حقوق ماهانه خود هم نمی گذرند و آنها را به عنوان مخالف جمهوری اسلامی ایران معرفی می کنند و با هر بهانه ای موضوع حقوق بشر را پیش می کشند. این رفتار متناقض از یک سو و این هیاهوهای رسانه ای نباید خللی در عزم قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران برای اجرای کامل قانون وارد کند و ازاین رو دستگاه قضایی نیاز به پشتیبانی و حمایت دارد.

یادداشت
پشتیبانی از قوه قضاییه
 بیژن نوباوه / نماینده تهران در مجلس

ماجرای اعدام آقای افکاری یک جریان صددرصد قضایی است. براساس احکام صادره وی یک قاتل بوده و روند قضایی پرونده هم به طول کامل در مورد او طی شده و حکم اعدام هم براساس قانون صادر و اجراشده است. کسانی که معترض هستند، نمی توانند هیچ ادعایی نسبت به خلل در این پرونده قضایی مطرح کنند. هیاهویی که از سوی کشورهای غربی به راه افتاد بیشتر یک جریان تبلیغاتی است. ما شاهدیم هرچند وقت یک بار اتفاقاتی در این کشورها رخ می دهد و کسانی که در این کشورها اعتراض می کنند از سوی پلیس مورد ضرب و شتم قرار می گیرند و حتی عده ای کشته می شوند و مستندات آن نیز از سوی رسانه ها منتشر می شود. اما همین کشورها وقتی یک جریان قضایی در ایران رخ می دهد و حکمی براساس قانون اجرا می شود، هیاهو به راه می اندازند. این مساله البته تازگی ندارد و به طورمعمول آنها درباره هر رویدادی که در ایران رخ می دهد، موضعگیری می کنند. درعین حال دستگاه های مسوول ما موظفند نسبت به این واکنش ها و دخالت ها به صورت قاطع دفاع کنند. طبیعی است هرقدر در این زمینه کوتاه بیاییم به لحاظ تبلیغات سیاسی آنها جری تر خواهند شد. ازاین رو معتقدم دستگاه قضایی باید پشتیبانی شود و باقدرت نسبت به اجرای قوانین اقدام کند.