آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۶
ورزش
۴

نبرد تاریخی در نیو اورلئان

حسین خلیلی

 وقتی دفتر خاطرات ورزشکاران و قهرمانان بزرگ دنیا را ورق می زنیم، به روزهایی می رسیم که برای خود ورزشکار و طرفدارانش روزی خاص و منحصربه فرد بوده است. برای محمدعلی کلی و میلیون ها طرفدارش در سراسر جهان، 15 سپتامبر 1978 یکی از همان روزهاست. خبر اصلی در مورد این روز خیلی کوتاه است: محمدعلی توانست در راند پانزدهم لئون اسپینکس را شکست دهد. اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود؛ اتفاقات قبل و بعد از این مسابقه بزرگ موجب شد این روز برای همیشه در ذهن و یاد طرفداران محمدعلی کلی و رشته بوکس باقی بماند.

برای آن که بدانیم آغاز این ماجرا به کجا می رسد، باید به هفت ماه قبل از آن و به 15فوریه 1978 برگردیم؛ به جایی که لئون 25 ساله در مسابقه ای که در لاس وگاس برگزار شد توانست محمدعلی 36 ساله را شکست دهد و جدیدترین قهرمان سنگین وزن دنیا شود. او که تا آن زمان فقط 7 مسابقه حرفه ای انجام داده بود، دومین بوکسوری شد که توانسته بود کلی را شکست دهد. اما رفتار خود اسپینکس بعد از آن بازی هم در نوع خودش بسیار جالب بود. طبق قرار اتحادیه جهانی بوکس او می بایست در مرحله بعد با کن نورتون، مرد شماره یک آن روزهای جهان مسابقه بدهد، اما لئون گفت که می خواهد یک بار دیگر با کلی مبارزه کند. همین مساله باعث شد اتحادیه جهانی کمربند قهرمانی را از او بگیرد.

البته به نظر می رسد، شکست کلی در مسابقه نخست هم به نوعی برنامه ای از طرف این بوکسور اسطوره ای بود. صحبت های او بعد از مسابقه دوم، کاملا گویای این مساله است: «اگر او را در بازی اول شکست می دادم، دیگر چه اعتباری برایش باقی می ماند. آن هم برای بوکسوری که فقط 7 مسابقه حرفه ای داشت. او تازه اول راه است و خیلی خوشحالم که پیروز شد. این یک صحنه فوق العاده بود. هیچ فیلم سینمایی نمی تواند بهتر از این صحنه باشد. تنها چیزی که به آن نیاز داشتم، مسابقه دادن بود»  تمام این شرایط باعث شد تا مسابقه ای فوق العاده در روز 15سپتامبر شکل بگیرد. در ورزشگاه شهر نیواولئان آمریکا 63 هزار و 350تماشاگر این مسابقه فوق العاده را از نزدیک تماشا کردند که رکوردی تازه در زمینه تعداد تماشاگران در ورزشگاه بود. همچنین اعلام شد که حدود 2 میلیارد نفر از 80کشور مختلف دنیا این مسابقه را از طریق تلویزیون های خود تماشا کردند. جو فریزر، قهرمان سابق سنگین وزن جهان و سیلوستر استالونه از جمله افراد مشهور در آن سالن بودند. کلی در نهایت در راند پانزدهم بازی، حریف جوان تر خود را شکست داد و به اولین بوکسوری تبدیل شد که سه بار قهرمان سنگین وزن جهان شده است.