آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
خبر
۸

خبر

دستور روحانی درباره تسویه وام ارزی

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری : حسن روحانی رئیس جمهوری روز سه شنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با اشاره به تهیه دستورالعمل اجرایی نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافتی توسط تولیدکنندگان و سرمایه گذاران گفت: با استجازه دولت از رهبر انقلاب، تولیدکنندگان و سرمایه گذارانی که از صندوق توسعه ملی، تسهیلات ارزی دریافت کرده اند، می توانند تا پایان امسال تسهیلات ارزی خود را به شکل ریالی با صندوق توسعه، تسویه و بدهی خود را پرداخت کنند.

روحانی با اشاره به فراهم شدن شرایط جدید تسویه ریالی بدهی وام ارزی شرکت ها و بنگاه های تولیدی، گفت: این شرایط می تواند زمینه عرضه سهام بسیاری از این بنگاه های تولیدی در بورس را فراهم کند که هم موجب تقویت بازار سرمایه خواهد بود و هم زمینه را برای تسویه آسان تر بدهی های این شرکت ها فراهم می کند و هم اجرای طرح توسعه در این واحدها و بسترسازی لازم را تامین می کند.روحانی در این جلسه و پس از گزارش «جعفر سرقینی» سرپرست وزارت صمت درباره وضعیت تولید کالاهای اساسی و خودرو تاکید کرد: با توجه به واقعیت افزایش تولید و عرضه خودرو در دو ماه اول سال 99 نسبت به سال گذشته، نباید شاهد عدم تعادل در بازار خودرو باشیم. اخلال در چرخه توزیع، عرضه و فروش کالا و ایجاد آشفتگی در بازار هم زندگی و معیشت مردم و هم آرامش روانی جامعه را دچار مشکل می کند.رئیس جمهوری تصریح کرد: وزارت صمت باید طبق ماموریت و وظایف خود با هماهنگی اصناف و تولیدکنندگان اقدامات فوری و لازم را برای تنظیم قیمت کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز مردم که تاثیرات پایه ای بر زندگی مردم دارند، انجام دهد.روحانی با تاکید بر اینکه در این مسیر باید سیستم واسطه گری رانت جویانه حذف و نحوه خرید و فروش برای مصرف کنندگان واقعی اصلاح شود، افزود: این اقدامات باید به فوریت انجام گرفته و سریعا به مردم در این خصوص اطلاع رسانی شود و اگر در این مسیر مواردی وجود دارد که می تواند مورد استفاده و سودجویی قرار بگیرد باید سریعا رفع و با هماهنگی و مساعدت نهادهای مرتبط این مسیر متوقف شود.

فروش اوراق سلف نفتی در دستورکار دولت

دنیای اقتصاد : سخنگوی دولت با مهم توصیف کردن طرح فروش اوراق سلف نفتی، گفت: این طرح کماکان جزو طرح های مهم دولت محسوب می شود و در دستور کار قرار دارد. علی ربیعی در نشست خبری دیروز با اصحاب رسانه گفت: معتقد هستیم که اجرای این طرح در شرایط فعلی چند خاصیت دارد. هم مردمی که پول و دارایی های اندک دارند می توانند صاحب سرمایه شوند، سرمایه ای که قطعا تضمینی هم در پس آن وجود دارد و با شرایطی که ما تبیین کرده بودیم.

او افزود: این طرح نقدینگی را کاهش می دهد و این موضوع تورم را کمتر و امکان سرمایه گذاری جدید را فراهم می کند. ما سراغ پول های پرقدرت نرفتیم و بنای ما هم این است که قطعا از تورم جلوگیری کنیم. بنابراین در دستور کار دولت قرار دارد و امیدواریم پیرامون این طرح تفاهم صورت گیرد. آنچه می دانم اشکالات جزئی اصل طرح بوده، ولی کلیت طرح مورد نظر سران قوای دیگر هم بوده است.سخنگوی دولت درباره نشست اخیر سران قوا نیز گفت: در این جلسه مهم ترین موضوع مطرح شده، چگونگی افزایش سرمایه گذاری بود. همچنین امنیت سرمایه گذاری ها و مشکلات سرمایه گذاری در کشور مورد بحث قرار گرفت.

اولویت اعطای واکسن آنفلوآنزا

ربیعی در ادامه این نشست، با تاکید بر اینکه افراد در معرض خطر بیماری مانند افراد بالای 65 سال، زنان باردار و مبتلایان به بیماری های زمینه ای و نقص ایمنی در اولویت اعطای واکسن آنفلوآنزا خواهند بود، ادامه داد: برای امسال به منظور تامین 9 میلیون دوز اقدام و پیش بینی شده و با تامین منابع مالی مورد نیاز با توجه به احتمالات درخواست های بیشتر، 16 میلیون دوز پیش بینی شده است.

کارشکنی کره جنوبی

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری، از ذکر نام سایر کشورهایی که پول های ایران را آزاد و مسترد نکرده اند خودداری کرد و گفت: نام بردن به نفع کشور نیست، اما کشوری مانند کره جنوبی کارشکنی می کند و برای ما مشکل ایجاد کرد، اما در بقیه موارد به دنبال حل این موضوع هستیم.ربیعی در ادامه درباره افزایش قیمت کره گفت: بسیاری از کارخانه ها دستگاه های کره گیری وارد کرده اند و با همین پیش بینی هایی که صورت می گیرد و بخشی از استراتژی توسعه صنعتی ما به کالاهایی رفت که به ارز و به خارج وابسته بود. البته ستاد تنظیم بازار هم مکلف شده اند برای تمامی فرآورده های لبنی از جمله کره قیمت گذاری کنند. سخنگوی دولت در زمینه تخم مرغ هم گفت: قرار بود صادرات تخم مرغ انجام شود، ولی این صادرات بی رویه صورت گرفت. این توازن برقرار است و جلوی صادرات تخم مرغ گرفته شد و در این زمینه به تعادل قیمت خواهیم رسیم.

ممنوعیت راهپیمایی کاروان ها به سمت مرز های غربی

دنیای اقتصاد : ستاد مرکزی اربعین روز گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرد که راهپیمایی کاروان ها به سمت مرزهای غربی در ایام منتهی به اربعین ممنوع است. در این اطلاعیه آمده است: به دلیل شیوع بیماری کرونا در عراق و اعلام عدم پذیرش زائرین دیگر کشور ها برای راهپیمایی اربعین، همچنین تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، هر گونه عزیمت زوار به عراق در ایام ماه صفر امسال امکان پذیر نبوده و مرز های کشور برای تردد زوار مسدود است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: برگزاری هرگونه راهپیمایی و پیاده روی گروهی و کاروانی تحت هر عنوان به سمت مرز های غربی ممنوع و بر خلاف شیوه نامه های بهداشتی ستاد ملی کرونا است.

استاندار تهران: روز اربعین راهپیمایی نداریم

همچنین دیروز انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در مورد مراسم اربعین حسینی گفت: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا در روز اربعین راهپیمایی در استان تهران نداریم.

برگزاری نماز جمعه از 11 مهر

خبرگزاری صدا و سیما : سعید نمکی وزیر بهداشت روز گذشته در نشست مشترک رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با او اعلام کرد: با تدوین شیوه نامه های بهداشتی برای برپایی نماز جمعه و در نظر گرفتن این مطلب که مبنای شیوه نامه قرمز دیدن همه مناطق کشور باشد، تا 11 مهر شرایط برای بازگشایی مکان های برگزاری نمازجمعه فراهم شود.وزیر بهداشت، با اشاره به اینکه خیز جدید بیماری به علت سفرهای اخیر بار مضاعفی به نیروهای سلامت وارد می کند و افزود: تصمیم درخصوص فرایض نماز جمعه و جماعت و راه بستن بر زیارات برای من بسیار سخت و سهمگین بود، اما با ورود مقام معظم رهبری و گفتن اینکه رعایت نکردن شیوه نامه سیئه است، حجت را بر همگان تمام کردند.

موج سوم زودهنگام کرونا در پایتخت

دنیای اقتصاد : با افزایش میزان مبتلایان به کرونا در تهران، پایتخت در آستانه موج سوم ویروس کرونا قرار گرفت. بر این اساس گزارش ها از افزایش دو برابری بیماران کرونایی در تهران ظرف یک هفته حکایت می کند. مطابق آنچه روز گذشته علیرضا رئیسی معاون وزارت بهداشت اعلام کرد آمار بیماران کرونایی در تهران از 900 نفر در یک هفته به 1800 نفر رسید، بنابراین طی یک هفته تعداد بیماران دو برابر شده است.

او با اشاره به خیزش شیوع کرونا ابراز امیدواری کرد که با رعایت پروتکل ها بتوانیم این خیز را مهار کنیم. دوشنبه شب نیز علیرضازالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به  افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان تهران پیش بینی کرد که موج سوم کرونا در پایتخت بسیار زودتر از سایر استان ها شکل بگیرد. به گزارش خبرگزاری فارس، او با بیان اینکه آمار مبتلایان به کووید-19 با شیبی ملایم رو به افزایش است، تاکید کرد در هفته های پیش رو با افزایش آمار بیماران کرونایی، تهران شرایط جدیدی را تجربه خواهد کرد. از همین رو زالی خواستار استمرار دورکاری کارکنان ادارات به منظور جلوگیری از افزایش شیوع کرونا شد و افزود: دورکاری کارکنان ادارات علاوه بر کاهش حضور کارمندان از تولید سفرهای درون شهری و افزایش بار ترافیک می کاهد؛ بنابراین کماکان پیشنهاد ستاد عملیات مقابله با کرونا، استمرار محدودیت در ترددهاست. به گزارش «ایرنا» زالی تصریح کرد: دورکاری کارکنان در استان تهران لغو شده اما درخواست فنی و کارشناسی ما ادامه این محدودیت حداقل تا پایان شهریور ماه در استان است.

خیزش کرونا در چند استان

البته این تنها پایتخت نیست که با خیزش دوباره ویروس کرونا مواجه شده است. به گفته رئیسی در بعضی از استان های دیگر هم شاهد این خیزش هستیم. استان قم یکی از این استان ها است که گزارش های روزهای گذشته از وضعیت قرمز این استان و افزایش موارد ابتلا در آن حکایت می کرد. در همین راستا رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم  نیز با اظهار نگرانی نسبت به پیک بزرگ کرونا در قم با توجه به میزان بستری شدگان در یک روز این استان آمار را غیرقابل تصور و نگران کننده توصیف کرد. به گفته او تنها در یک روز 120 نفر در قم بر اثر ابتلا به کرونا بستری شده اند. به گزارش الف، محمدرضا قدیر افزود: آی سی یو بیمارستان ها کاملا پر شده و برخی بیماران خدمات ویژه را در اتاق های معمولی می گیرند. قدیر ادامه داد: پیشنهاد یک هفته تعطیلی صنوف پرخطر بر اساس دستورالعمل ستاد ملی به منظور حداقل رساندن چرخش ویروس را در استان داریم و امیدواریم مسوولان استان در این خصوص همکاری لازم را داشته باشند. ازسوی دیگر سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت وضعیت بوشهر را شکننده و حساس توصیف کرد و از افزایش 36 درصدی تعداد مبتلایان به کرونا در استان بوشهر خبر داد. وی افزود: بروز موارد بستری و فوت در این استان همچنان بالاتر از میزان متوسط کشوری است.

  • مرگ 140 بیمار کرونایی دیگر

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 2705 مورد جدید کرونا در کشور طی 24 ساعت منتهی به روز گذشته خبر داد و گفت که یک هزار و 299 نفر از آنها بستری شدند. وی همچنین از جان باختن 140 تن دیگر خبر داد.