آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
بانک و بیمه
۱۲

خبر

اعلام آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را برای سپرده گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی، صندوق توسعه ملی در راستای اجرای مفاد تکالیف قانونی و به منظور حمایت و تقویت بازار سرمایه آمادگی خود را برای سپرده گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

پرداخت وام ودیعه مسکن سرعت می گیرد

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی از اتصال 13 بانک به سامانه طراحی شده برای پرداخت وام ودیعه مسکن تا به امروز خبر داد و گفت: پرداخت وام ودیعه مسکن سرعت می گیرد.

به گزارش «ایلنا» از پژوهشکده پولی و بانکی، شهرزاد دانشمندی در بخش خبری 21 سیما درباره دلایل تاخیر در پرداخت وام ودیعه مسکن گفت: سامانه قابل ثبت نام و اتصال به بانک ها حدود دو هفته است وصل شده یعنی بانک های ما حدود دو هفته است که امکان اتصال به این سامانه را پیدا کرده اند. دوم اینکه راهکارهایی برای بازپرداخت اقساط دیده شده یکی اینکه سود تسهیلات گرفته شود و اصل در آخر دوره. اساسا چنین سیستمی در نرم افزار بانک ها تعریف نشده بود؛ بنابراین تا این نرم افزار تعریف و پیاده سازی شود در پذیرش متقاضیان تاخیر ایجاد شد. مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی اظهار کرد: امروز آماری که گرفتیم از 15 بانک 13 بانک نرم افزار را در سیستم ها اعمال کردند و از حدود 18 هزار نفر پذیرش شده حدود 10 هزار و 270 نفر تسهیلات دریافت کرده اند و چون مشکل نرم افزاری بانک ها حل شد، امید داریم از این به بعد پرداخت ها تسهیل شود. دانشمندی درخصوص برخی مباحث درباره سختگیری بانک ها در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن اظهار کرد: به دلایل عنوان شده بانک ها تاکنون اصلا پذیرش نمی کردند و دوم اینکه بانک ها بر اساس مصوبات و دستورالعمل های مربوطه موظفند کلیه مدارک در سامانه ثبت شده را بررسی کنند و اگر خلاف است عودت دهند. وی افزود: متاسفانه مواردی دیده شده که ما از همکاران استعلام کردیم. اشخاصی به بانک ها در سامانه معرفی شدند که دارای تسهیلات جعاله یا مسکن هستند. 17 هزار نفر تاکنون پذیرش شده اند و چون که بانک های بیشتری پذیرش را شروع کرده اند قطعا روند از این پس سریع تر خواهد بود ولی مشکلاتی که هست باعث عودت می شود و اخذ تسهیلات انجام نمی شود. دانشمندی خاطرنشان کرد: عدم دریافت تسهیلات به خاطر مشکلات شخص است و به عنوان نمونه املاک تجاری معرفی کرده اند و مبلغ اجاره به مراتب کمتر از تسهیلات است. یا تاریخ عقد قرارداد برای سال گذشته است و مصوبات ستاد برای اجاره نامه های 99 به بعد است. همچنین قراردادها دارای کد رهگیری نیست و خوب است که اطلاع رسانی شود و کسانی با مدارک کامل بروند که تسریع شود یا دیده شده مشاوران املاک با یک کد پستی چند اجاره نامه را به بانک معرفی کرده اند. وی ادامه داد: وزارت راه اساسا نمی تواند اسناد و مدارک را چک کند و افراد باید مستندات خود را در سامانه بارگذاری کنند و اینها را وزارتخانه به بانک عامل معرفی می کند و شعبه باید چک کند. خیلی ها به ما گفتند همسر از زن یا برعکس خانه را اجاره کرده اند و انرژی بانک ها برای این امور صرف می شود و روند کند می شود. مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: وثایقی که گفته شده گواهی کسر از حقوق، گواهی کسر از مستمری خانواده های تحت پوشش سازمانه های حمایتی و اینها به تشخیص بانک است که بررسی کنند. سهام عدالت نوشته شده و بانک ها مایل هستند بگیرند ولی هنوز سازوکار آن در بورس برای وثیقه گیری ایجاد نشده و در تسهیلات 15 میلیون تومانی اخذ سفته یا چک با تشخیص بانک عامل و اجاره نامه و مدارک مورد نیاز باید در سامانه املاک ثبت باشد و بانک ها حتما باید مطابقت بدهند. اگر خلاف باشد عودت می دهند و تنها مستاجران تحت پوشش کمیته امداد نیازی به اجاره نامه ندارند. پس از پذیرش متقاضی توسط بانک نیز اگر متقاضی مدارک را ارائه نکند رد درخواست می شود.

بانک ها با رعایت ملاحظات بهداشتی «وجوه نقد» دریافت کنند

بانک مرکزی اعلام کرد: تمام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی باید با ایجاد باجه مخصوص و رعایت کامل ملاحظات بهداشتی و مراقبتی در شعب نسبت به دریافت وجوه نقد مشتریان و مراجعه کنندگان اقدام کنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: این بانک پیرو بخشنامه های قبلی درخصوص ضرورت انجام عملیات نقدی در شعب بانک ها در دوران شیوع ویروس کرونا، در بخشنامه ای تاکید کرد؛ تمام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی ملزم به دریافت وجوه نقد مشتریان و مراجعه کنندگان هستند و این امر باید با ایجاد یک باجه مخصوص و رعایت کامل ملاحظات بهداشتی و مراقبتی در شعب به انجام برسد.

مالیات های جدید در راه است

آیین نامه های اجرایی احکام مالیاتی قانون بودجه از جمله مالیات بر خانه ها و خودروهای لوکس در حال نهایی شدن است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس قانون بودجه سال 99 کل کشور، انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین موجود در کشور دارای شماره انتظامی شخصی به ارزش 700 میلیون تومان و بیشتر مشمول مالیات بر دارایی سالانه شدند.

این مالیات بر اساس ارزش روز خودرو با نرخ 2/ 0 درصد محاسبه می شود. خودروهای در سال تملک، خودروهای متعلق به اشخاص موضوع ماده 2 قانون مالیات های مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی (یعنی وزارتخانه ها و موسسات دولتی، دستگاه هایی که بودجه آنها به وسیله دولت تامین می شود، شهرداری ها و بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری)، خودروهای تولیدشده و مونتاژ داخل پیش از فروش توسط کارخانه های سازنده و مونتاژکننده و خودروهای واردشده پیش از فروش توسط نمایندگان رسمی، از پرداخت این مالیات معاف شدند. همه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالانه خودروهای مشمول تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن ماه سال 99 پرداخت کنند. تعویض پلاک خودروها و ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع شده، پیش از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است. نیروی انتظامی اطلاعات موردنیاز را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهد و سازمان امور مالیاتی هم مکلف است تا پایان خرداد 99 ارزش روز آن را تعیین و به موجب آیین نامه ای اطلاع رسانی کند. بر اساس پیگیری های انجام شده در وزارت خانه مربوطه آیین نامه های احکام مذکور تدوین شده و در جریان تنظیم و ابلاغ است.

مبنای معافیت مالیاتی خیریه ها مشخص شد

بر اساس بند (ح) تبصره 17 قانون بودجه سال 1399 کشور، تمامی دستگاه های موضوع ماده(29) قانون برنامه ششم توسعه از جمله نهادهای عمومی غیردولتی و بنیادها مکلفند کمک های خود را از طریق حواله های الکترونیک ساتنا و پایا انجام دهند.

به گزارش «ایلنا» به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی با بیان این مطلب گفت: اجرای این بند می تواند نقشی موثر در ارتقای شفافیت عملکرد موسسات خیریه خصوصی و مردم نهاد ایفا کند. وی با بیان اینکه موسسات خیریه در تمامی کشورها از ارکان بخش رفاه اجتماعی به شمار می روند، افزود: با وجود این، در صورت نبود نظارت مناسب و دقیق، امکان استفاده از عنوان خیریه برای پولشویی و سوءاستفاده محتمل است که موجب سلب اعتماد عمومی به خیریه ها می شود. به گفته مریم میرمالک با اجرای تبصره یاد شده، ثبت دقیق اطلاعات پرداخت های حمایتی مبنای دریافت معافیت مالیاتی خیریه ها خواهد بود و به این ترتیب شفافیت در پرداخت های حمایتی این موسسات ممکن خواهد شد. وی افزود: همان گونه که از طریق اطلاعیه گذشته وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی نیز اعلام شد پرداخت های حمایتی باید به صورت حواله الکترونیک (ساتنا/ پایا) انجام و در قسمت بابت حواله الکترونیک، نسبت به درج کد 24 رقمی در قسمت «شناسه پرداخت» اقدام شود. به گفته میرمالک، این کد شامل عدد 110 در ابتدا، سپس عدد 11 رقمی شماره ثبت موسسه خیریه و در انتها شماره تلفن همراه رابط موسسه (بدون در نظر گرفتن صفر اول) است. مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: پس از انجام پرداخت به شیوه مذکور، اطلاعات شناسه پرداخت به همراه اطلاعات هویتی دریافت کننده، دستگاه پرداخت کننده، مبلغ و تاریخ پرداخت از شبکه بانکی دریافت و در سامانه ای که به این منظور در آینده ای نزدیک معرفی خواهد شد، طبقه بندی و ثبت می شود. وی تاکید کرد: سامانه مذکور در فرآیند مالیاتی در سال جاری برای عملکرد سال 1398 هیچ تغییری نخواهد کرد و سامانه ایجادی مبنای معافیت مالیاتی عملکرد سال 1399 است که در سال 1400 منظور خواهد شد.

اقتصاد «آسیای درحال توسعه» برای اولین بار در 6دهه اخیر کوچک می شود

بانک توسعه آسیایی (ADB) در گزارشی اعلام کرد پاندمی ویروس کرونا باعث می شود تا رشد اقتصادی کشورهای درحال توسعه آسیا برای نخستین بار در 6 دهه اخیر کاهش یافته و در سال 2021 احیا شود.به گزارش «ایبنا» از رویترز، براساس پیش بینی این بانک، انتظار می رود اقتصاد «آسیای در حال توسعه» که از 45 کشور آسیا-اقیانوسیه تشکیل شده است، در سال جاری به اندازه 7/ 0 درصد کوچک شود. این نخستین بار از سال 1962 است که این بخش از آسیا با رشد اقتصادی منفی روبه رو خواهد شد؛ پیش بینی قبلی این بانک در ماه ژوئن از رشد اقتصادی 1/ 0 درصدی این منطقه حکایت داشت.

بانک توسعه آسیایی در به روزرسانی چشم انداز توسعه آسیایی خود اعلام کرد در سال 2021 انتظار می رود این منطقه احیا شده و رشد اقتصادی 8/ 6 درصد را برجای بگذارد که البته همچنان در مقایسه با سطوح و پیش بینی های پیش از پاندمی کووید-19 کمتر است. به روزرسانی پیش بینی ها حاکی از آن است که خسارت وارد شده توسط پاندمی از آنچه پیش از این تصور می شد بزرگ تر بوده به طوری که براساس پیش بینی جدید حدود سه چهارم اقتصاد این منطقه در سال جاری با رکود مواجه خواهند شد. «یوسویوکی ساوادا» اقتصاددان ارشد این بانک در بیانیه ای اعلام کرد: می توان انتظار داشت که اکثر اقتصادهای بخش آسیا و اقیانوسیه مسیر سختی را برای رشد در باقی مانده سال 2020 پیش رو داشته باشند. تهدیدهای اقتصادی از جانب پاندمی کووید-19 همچنان بالقوه بوده به طوری که تداوم موج های اولیه و شیوع مجدد این قدرت را دارد تا منجر به اعمال محدودیت های بیشتری شود.  پیش بینی ها حاکی از آن است که اقتصاد هندوستان در سال جاری 9درصد کوچک شود؛ پیش بینی به مراتب شدیدتر از کاهش 4 درصدی رشد اقتصادی این کشور در برآورد اولیه. با این حال، انتظار می رود هند نیز در سال آینده با ثبت رشد اقتصادی مثبت 8درصد احیا شود. در حالی که پاندمی کرونا در اقتصادهای منطقه جنوب شرق آسیا شدت می گیرد، این بخش که یکی از زیرمجموعه های منطقه مورد نظر محسوب می شود، در سال جاری با کاهش 8/ 3 درصدی رشد اقتصادی مواجه شده و سپس سال آتی احیا خواهد شد. ساوادا در ادامه بیانیه خود تاکید کرد که تازه ترین پیش بینی ها از این حکایت دارد که احیا در آسیای در حال توسعه به شکل «L» بوده و این روند طولانی تر باشد. فروپاشی تقاضا و کاهش بهای جهانی نفت به این بانک آسیایی این اجازه را داده است تا پیش بینی خود را از نرخ تورم در آسیای در حال توسعه روی 9/ 2 درصد ثابت نگه داشته و انتظار دارد که این رقم در سال 2021 به 3/ 2 درصد کاهش یابد.