آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
آینده نگر بازار
۱۵

«دنیای اقتصاد» بررسی می کند : بازار ها در انتظار واکنش به سیاست گذاران

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام : سبز پوشی سهام

بورس تهران روز گذشته به سهامداران نشان داد زمان اصلاح های عمیق بازار سرمایه به پایان رسیده است. در روز چهارشنبه شاخص کل بورس 39 هزار واحد رشد را تجربه کرد. در این روز 139 سهم کار خود را مثبت و 163 سهم کار خود را منفی به پایان رساندند. با این حال اثر گذاری مثبت نمادهای فارس، فولاد، فملی، کگل و... موجب شد شاخص کل به کانال یک میلیون و 700 هزار واحد وارد شود و یکی از جایگاه هایی را که از دست داده بود، پس گیرد. بر این اساس گروه های فلزات اساسی، بانک ها، خودرویی ها و شیمیایی ها بیشترین میزان استقبال را به خود اختصاص دادند. در این میان باید بر این نکته اشاره کرد که نزدیک به 500 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار وارد شد و 14هزار میلیارد تومان سهم معاملات خرد بوده است که نشان می دهد روز گذشته پررونق ترین چهارشنبه در یک ماه اخیر بوده است.

بازار سکه : چرخش آرام سکه

بازار سکه در روز گذشته نسبت به سه شنبه تغییر چشمگیری را تجربه نکرد. دو عامل مهم اثر گذار بر سکه نتوانستند تغییر زیادی را در قیمت های آن ایجاد کنند. از سویی طلای جهانی نوسان شدیدی را تجربه نکرد و بازار ارز نیز با وجود فراز و نشیب های فراوان در نهایت تغییرات چندانی نداشت. روند افزایش و کاهش قیمت طلا و سکه ادامه داشت و سکه نزدیک به 13 میلیون تومان رسید اما در ادامه روند معاملات این قیمت افت کرد. قیمت هر سکه بهار آزادی در جریان دادو ستدهای دیروز به 12 میلیون و 860 هزار تومان رسید. البته رشد قیمت در نیم سکه و ربع سکه به نسبت بیشتر بود. هر گرم طلای 18 عیار نیز در اوایل بازار به یک میلیون و 228 هزار تومان رسید اما در ادامه قیمت آن افت و یک میلیون و 230 هزار تومان به فروش رسید.

بازار طلای جهانی : طلای جهانی و سیاست گذاری فدرال رزرو

به دنبال تضعیف ارزش دلار و در حالی که سرمایه گذاران در انتظار نتیجه نشست سیاست گذاری فدرال رزرو هستند تا سرنخ هایی از برنامه بانک مرکزی آمریکا در مورد نرخ بهره و نرخ تورم به دست بیاورند، قیمت طلا دیروز شاهد افزایش بود. قیمت هر اونس طلا دیروز با 57/ 0 درصد افزایش به 1965 دلار رسید. قیمت طلا در معاملات آتی برای تحویل در ماه دسامبر با 46/ 0 درصد رشد به 1975 دلار و 20 سنت رسید. به اعتقاد کارشناسان تضعیف ارزش دلار موجب رشد قیمت طلا شده است. بانک مرکزی آمریکا در ماه گذشته میلادی با اتخاذ یک رویکرد جدید، اعلام کرد که اجازه رسیدن نرخ تورم به بالای 2 درصد را خواهد داد و نرخ بهره را برای مدتی طولانی تر در نزدیکی صفر نگه خواهد داشت.کاهش نرخ بهره موجب تضعیف ارزش دلار و بازدهی کمتر اوراق قرضه دولت آمریکا می شود و اشتها برای سرمایه گذاری در بازار طلا را بالا می برد.

بازار اوراق مسکن : تداوم رشد تسه

روز چهارشنبه روند صعودی اوراق تسهیلات مسکن ادامه یافت. این در شرایطی است که روز سه شنبه اوراق تسهیلات مسکن به صورت دسته جمعی به قله خود در یک ماه و نیم گذشته رسیده بود. این روند روز گذشته نیز تداوم یافت و مسیر اوراق تسهیلات مسکن با روند شاخص کل مسیری صعودی را تجربه کرد. هر برگ اوراق تسهیلات مسکن دی ماه 97 در روند دادو ستدهای روز گذشته 87/ 2 درصد رشد را تجربه کرد. نماد تسه 9710 در روز گذشته از 79 هزار و 335 تومان به 81 هزار و 613 تومان رسید تا روند صعودی این اوراق تداوم داشته باشد. این در شرایطی است که افزایش قیمت این اوراق بازدهی خریداران این اوراق که خریداران مسکن هستند، پایین می آورد. به تعبیری بالا رفتن این اوراق هزینه تامین مالی مسکن را برای متقاضیان افزایش می دهد.

بازار نفت : بارقه امید در بازار نفت

دو شاخص مهم نفتی دیروز با نزدیک یک دلار افزایش به سطوح بالاتری ارتقا یافتند. به این ترتیب، تا ساعت 15:20 به وقت تهران، نفت خام آمریکا با 22/ 2 درصد رشد به 13/ 39 دلار در هر بشکه رسید. برنت نیز با نزدیک به 2 درصد رشد به 33/ 41 دلار بر بشکه افزایش یافت. مهم ترین عاملی که باعث رشد نفت شد کاهش 52/ 9 میلیون بشکه ای موجودی آمریکا در هفته گذشته طبق محاسبه موسسه نفت این کشور بود. هرچند این تخمین هنوز رسما تایید نشده است. علاوه بر این پیش بینی شده اقتصاد جهانی به اندازه ای که پیش از این گفته می شد، در سال جاری کاهش نیابد که می تواند به افزایش مصرف سوخت کمک کند. برخی تحلیلگران می گویند اگر اوپک پلاس که پنج شنبه جلسه نظارتی دارد بتواند محدودیت عرضه را با جدیت ادامه دهد، میزان موجودی ها تا آخر سال به طور مضاعفی کاهش خواهد یافت.