آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۵
جامعه
۱۰

تشکیل اورژانس بانوان در عملیات ویژه

وزیر بهداشت: 2 هزار نیروی جدید در اورژانس کشور استخدام می شوند

وزیر بهداشت با بیان اینکه در طول سال 1398 بیش از 4/5 میلیون ماموریت در اورژانس کشور انجام شده است، گفت: قرار است دو هزار نیروی جدید را در اورژانس کشور استخدام کنیم.

به گزارش ایسنا، سعید نمکی در مراسم چهل و پنجمین سالروز تاسیس سازمان اورژانس کشور، اظهار داشت: ما در طول سال 1398 پاسخگوی بیش از 18 میلیون تلفن در اورژانس کشور بودیم و همکاران ما در اورژانس کشور بیش از 4/5 میلیون ماموریت انجام دادند. در سیلاب ها و زلزله سال گذشته و اتفاقات دیگری مانند اربعین خدمت رسانی کردند. در اربعین نیروهای اورژانس کشور 3/5 میلیون زائر را در پایگاه های مختلفی که بر سر راه زوار بود، مدیریت کردند البته امسال داغ این عدم مسافرت را بر دل هایمان داریم.

نمکی ادامه داد: در اورژانس کشور توانستند بیش از 96 هزار مورد بیمار قلبی را از طریق کد 247 نجات دهند و بیش از 26 هزار مورد سکته مغزی را در دقایق اولیه از مرگ حتمی نجات دهند.

وی با بیان اینکه قرار است دو هزار نیروی جدید را در اورژانس کشور استخدام کنیم، افزود: یکی از اقدامات زیبایی که سال گذشته اتفاق افتاد، آمبولانس های دریایی بود که برای ساکنین جزایر خلیج همیشه فارس به کار آمد و امسال هم در راه اندازی اورژانس ریلی اقدام شد که عید غدیر اولین مورد آن را در استان زنجان راه اندازی کردیم و امروز دومین مورد آن را در استان فارس افتتاح کردیم.

 افزایش پذیرش بانوان در اورژانس

وزیر بهداشت گفت: در عین حال اتفاق دیگری که افتاد این بود که از روز نخستین که به وزارت بهداشت آمدم، همواره یکی از نگرانی هایم این بود که ما نیازمند پرسنل زن و بانوان در اورژانس کشور هستیم تا خدمت رسانی به بانوان حادثه دیده راحت تر باشد، بر همین اساس بحث به کارگیری بانوان در اورژانس کشور مطرح شد که 10 پایگاه در تهران و برخی شهرستان ها در این زمینه اختصاص داده شد و همچنین قرار شد از مهر امسال 30 درصد ظرفیت پذیرش دانشجویان فوریت های پزشکی از میان بانوان باشد که این موضوع حلقه خدمت رسانی ما را تکمیل می کند.

 سرعت خدمات رسانی در 5 سال گذشته به اندازه 40 سال قدمت اورژانس

خبر دیگر اینکه، رئیس اورژانس کشور به مناسبت فرارسیدن 26 شهریور، روز اورژانس و فوریت های پزشکی، در نشست خبری که به صورت ویدیوکنفرانس در استودیو سلامت وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: ما در طی سال های گذشته، توانستیم موقعیت اورژانس را توسعه داده و کیفیت و سرعت خدمت رسانی به بیماران و مصدومان را ارتقا دهیم به طوری که در سطح بین المللی مطابق با استانداردهای سازمان جهانی بهداشت، در رده گروه اول کشورهای دنیا قرار داریم.

به گزارش وبدا، پیرحسین کولیوند افزود: در پنج سال گذشته سرعت خدمات رسانی ما به اندازه 40 سال قدمت اورژانس بوده است، به طور مثال، تعداد پایگاه های اورژانس از  هزار و 900 پایگاه به سه هزار و 300 پایگاه و تعداد آمبولانس ها از دو هزار و400 دستگاه به پنج هزار و 700 دستگاه آمبولانس رسیده است، موتور آمبولانس نداشتیم و در حال حاضر 330 دستگاه  داریم و بالگردهایمان نیز به 45 فروند رسیده است.

کولیوند بیان کرد: امروز خدمات استقرار بالگرد اورژانس در استان خراسان شمالی نیز انجام شده و چهل و ششمین پایگاه بالگرد اورژانس خواهد بود و فعالیت خود را آغاز می کند.

تشکیل اورژانس بانوان در عملیات ویژه

وی ادامه داد: همچنین تربیت نیروی انسانی از تیم های عملیات ویژه تا تشکیل اورژانس بانوان در عملیات ویژه نیز انجام شده است. برای نخستین بار نیز در دانشگاه های علوم پزشکی و در رشته فوریت های پزشکی از تکنسین های خانم پذیرش شد.

رئیس اورژانس کشور اظهار داشت: همچنین، در پنج سال اخیر، پنج دستگاه شناور به ناوگان اورژانس کشور اضافه شد که در حال حاضر در آب های نیلگون خلیج فارس خدمت رسانی می کنند. این خدمات رسانی بسیار ارزشمند است چراکه افرادی که در سطح آب ها برای ماموریت ها تردد دارند و نیازمند خدمات اورژانسی می شوند، توسط اورژانس شناور خدمت رسانی انجام می شود.

روحیه داوطلبی و جهادی در ایام کرونا در سازمان اورژانس

کولیوند گفت: همچنین، خدماتی که در دوران شیوع ویروس کرونا ارائه می شود نیز وصف ناشدنی است. بسیاری از همکاران اورژانس در این دوران دچار بیماری کرونا شده اند. روحیه داوطلبی و جهادی در این ایام به خصوص در سازمان اورژانس کشور شکل گرفت که برگرفته از روحیه ایثار و شهادت و از جان گذشتگی است که در تمامی کادر اورژانس کشور وجود دارد و با جانفشانی به خدمت رسانی مشغول هستند.

تکمیل پایگاه های اورژانس ریلی، در سال آینده

وی بیان کرد: برای سال آینده نیز برنامه هایی داریم که از جمله آن می توان به تکمیل پایگاه های اورژانس ریلی که پیش تر در استان زنجان و امروز در شیراز راه اندازی می شود، اشاره کرد.