آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۹
جهان
۸

خبر

حمایت سازمان تجارت جهانی از  پکن

سازمان تجارت جهانی اعلام کرده تعرفه هایی که دولت دونالد ترامپ در سال 2018 بر کالاهای چینی وضع کرد، با قوانین تجارت جهانی «متناقض» است. به گزارش بی بی سی، این سازمان می گوید که ایالات متحده، شواهدی ارائه نکرده که تولیدکنندگان چینی به دزدی از تکنولوژی های آمریکایی می پردازند یا کمک های دولتی می گیرند. چینی ها از این تصمیم سازمان تجارت جهانی استقبال کرده اند. آمریکا اما می گوید جمع بندی سازمان تجارت جهانی، نشان می دهد این سازمان در مقابله با چین فاقد صلاحیت است. رابرت لایتیزر، مذاکره کننده ارشد اقتصادی دولت آمریکا، گفت کشورش حق دارد در مقابل قوانین تجاری غیرعادلانه از خود دفاع کند. آقای لایتیزر گفت: «گزارش هیئت نشان می دهد چیزی که دولت ترامپ چهار سال است می گوید حقیقت دارد؛ سازمان تجارت جهانی در جلوگیری از اقدام های زیان آور چین در زمینه تکنولوژی کاملا فاقد صلاحیت است. با اینکه هیئت بررسی کننده، مدارک ارائه شده توسط آمریکا در زمینه دزدی مالکیت معنوی چین را نقض نکرده است، تصمیم این سازمان نشان می دهد که هیچ راهی برای جلوگیری از این اقدام ندارند». بعد از آنکه آمریکا تعرفه هایی علیه کالاهای چینی وضع کرد، چین به سازمان تجارت جهانی شکایت برد. تعرفه های آمریکا حالا شامل 300 میلیارد دلار کالا در سال می شود. آمریکا می گوید تعرفه های وضع شده در پاسخ به دزدی اطلاعات تکنولوژیک و سیاست های اقتصادی ناعادلانه است. اما چین می گوید این تعرفه ها قوانین تجاری را زیر پا گذاشته اند برای اینکه بالاتر از تعهدات آمریکاست و فقط بر یک کشور متمرکز است. هیئتی که به شکایت چین رسیدگی کرده، این دو ادعا را پذیرفته است. سازمان تجارت جهانی می گویند آمریکا نشان نداده کالاهایی که بر آنها تعرفه وضع کرده به دلیل اقدام های چین دچار مشکل شده اند.

ترامپ کم اهمیت  جلوه دادن کرونا را تکذیب کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، کم اهمیت جلوه دادن ویروس کرونا را انکار کرد. این در حالی است که او پیش تر در یک مصاحبه ضبط شده به این موضوع اذعان کرده بود. به گزارش بی بی سی، این اظهار نظر اخیر ترامپ با گفته قبلی او در تضاد است که در آن از تصمیم خود برای کم رنگ جلوه دادن خطرات کووید19 دفاع کرده و گفته بود پاسخ او به باب وودوارد، خبرنگار کهنه کار آمریکایی، «مناسب» بود. وودوارد که در افشاگری رسوایی واترگیت در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون نقش داشت، برای نوشتن کتاب تازه اش به نام «خشم» از ماه دسامبر تا جولای 18 بار با آقای ترامپ مصاحبه کرد. ترامپ در ماه فوریه به او گفته بود که شدت ویروس کرونا را کم رنگ جلوه داده تا مانع وحشت عمومی شود. با وجود شک و تردید از سوی کارشناسان بهداشت جهانی، ترامپ بارها تکرار کرده است که واکسن کرونا می تواند «ظرف چند هفته» آماده شود. با توجه به زمان بندی احتمالی آغاز توزیع واکسن که می تواند در آستانه انتخابات آمریکا باشد، نگرانی ها درباره احتمال فشار سیاسی برای نهایی شدن واکسن کرونا افزایش یافته است. تاکنون هیچ واکسنی آزمایش های بالینی را پشت سر نگذاشته است.

ادامه مذاکرات آمریکا-کره شمالی در  پشت صحنه

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اذعان کرد که پیشرفت مطلوب در مذاکرات با کره شمالی هنوز تحقق نیافته اما این مذاکرات همچنان ادامه دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از ژوئن سال 2018 میلادی سه نشست عالی رتبه برگزار کردند اما هیچ پیشرفت ملموس و مشخصی در زمینه خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ حاصل نشد و مذاکرات ماه هاست که به طور رسمی متوقف شده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در میزگردی در واشنگتن گفت: ما امیدوار بودیم بتوانیم به پیشرفت های بیشتری دست یابیم و رهبر کره شمالی در مسیر متفاوتی قدم بردارد. این اتفاق نیفتاد اما من همچنان خوش بین هستم. او افزود: در ظاهر مذاکرات متوقف شده است اما همچنان کارهای بسیاری میان خودمان و متحدانمان در منطقه، ژاپن، کره جنوبی و حتی تلاش هایی با کره شمالی در حال انجام است تا پی ببریم هم زمان با گذشت زمان کجا فرصت مناسبی وجود دارد.