آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۹
جهان
۸
روزنه

متن کامل توافق صلح امارات و اسرائیل

امارات و اسرائیل سه شنبه توافق صلح را در کاخ سفید امضا کردند که این توافق بر برقراری کامل روابط دیپلماتیک و همکاری در زمینه های مختلف تاکید دارد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، بندهای توافق صلح میان امارات و اسرائیل شامل این موارد است:

1. برقراری صلح و روابط دیپلماتیک و عادی سازی کامل روابط دوجانبه.

2. دو طرف در روابطشان به منشور سازمان ملل و اصول و قوانین بین المللی تکیه می کنند و هر کدام حاکمیت دیگری و حق زیستن در صلح و امنیت را به رسمیت می شناسد و دو طرف روابط دوستانه بین خود و مردمشان برقرار کرده و تمام اختلافات را به روش مسالمت آمیز حل می کنند.

3. افتتاح سفارتخانه ها و کنسولگری ها و تبادل سفرای دائم در سریع ترین زمان ممکن بعد از امضای معاهده.

4. دو طرف به اهمیت تفاهم و همکاری و هماهنگی در زمینه های صلح و ثبات به عنوان پایه و اصل روابطشان و ابزاری برای تقویت صلح و ثبات در خاورمیانه توجه می کنند. دو طرف متعهد می شوند اقدامات لازم را برای ممانعت از هرگونه فعالیت های تروریستی و خصمانه علیه یکدیگر اتخاذ کرده و اجازه حمایت از چنین فعالیت هایی را در داخل یا خارج ندهند.

5. به خاطر پیشبرد روند صلح و ثبات و شکوفایی در تمام خاورمیانه دو طرف توافق های دوجانبه ای را در زمینه های نظارت پزشکی، علوم و تکنولوژی، گردشگری، فرهنگ، ورزش، انرژی، محیط زیست، آموزش، دریایی، ارتباطات، پست، کشاورزی، امنیت غذایی و آب امضا می کنند. دو طرف می توانند توافق هایی در زمینه های دیگر ازجمله حمایت مالی و سرمایه گذاری، هواپیمایی، ویزا و خدمات کنسولگری، اختراع، تجارت و روابط اقتصادی داشته باشند.

6. تقویت فرهنگ همزیستی بین مردم امارات و اسرائیل از طریق ایجاد برنامه ها و مذاکرات ادیان و تبادلات فرهنگی و آکادمیک و علمی و اتخاذ تدابیر درباره ویزا برای تسهیل سفر امن شهروندان. دو طرف برای مقابله با افراط گرایی که به انزجار، دودستگی و تروریسم دعوت می کند و مقابله با تبعیض و عضوگیری و ایجاد همایش مشترک صلح و همزیستی تلاش می کنند.

7. دو طرف آماده پیوستن به آمریکا برای ارتقا و ایجاد دستورکارهای استراتژیک خاورمیانه برای گسترش روابط دیپلماتیک و تجاری و ثبات در منطقه هستند.

8. این معاهده بر وظایف و حقوق دو طرف به موجب منشور سازمان ملل و اجرای احکام توافق های چندجانبه که هر کدام از امارات و اسرائیل در آن شرکت دارند، تاثیری ندارد.

9. دو طرف برای عمل به تعهداتشان صرف نظر از هرگونه اقدام یا سستی طرف مقابل و صرف نظر از هرگونه سندی که با این معاهده همسو نباشد، حسن نیت داشته باشند. هر طرفی به دیگری توضیح می دهد که مغایرتی بین تعهداتش در این معاهده وجود ندارد. دو طرف متعهد می شوند که وارد هیچ گونه تعهد و توافقی که مغایر با این معاهده باشد، نشوند.

10. دو طرف در سریع ترین زمان ممکن این معاهده را تصویب کرده و بعد از تبادل اسناد وارد مرحله اجرائی می شود.

11. نزاع هایی که بر سر اجرا یا تفسیر این معاهده به وجود می آید از طریق مذاکره حل می شود. هر نزاعی از این قبیل که نتوان از طریق مذاکره آن را حل کرد به داوری گذاشته می شود.

12. این معاهده برای دبیرکل سازمان ملل فرستاده می شود تا طبق احکام ماده 102 منشور سازمان ملل آن را ثبت کند.

بر اساس بند پنجمی که به آن اشاره شد دو طرف توافق های دوجانبه ای در زمینه هایی امضا خواهند کرد و این احکام همراه معاهده و بخش جدایی ناپذیر آن هستند. بنابراین دو طرف فورا برای گسترش روابط سرمایه گذاری و دادن اولویت به امضای توافق هایی در زمینه حمایت مالی و سرمایه گذاری و اهمیت دادن به نقش اصلی این توافق ها در توسعه اقتصادی دو طرف و خاورمیانه تلاش خواهند کرد. همچنین دو طرف اهمیت انجام پروازهایی مستقیم و منظم میان اسرائیل و امارات به عنوان ابزار اصلی برای ارتقای روابط را به رسمیت شناخته و برای ایجاد گذرگاه بین المللی هوایی و اجرای توافق های لازم درباره ویزا و خدمات کنسولگری برای تسهیل سفر شهروندان تلاش خواهند کرد. از سوی دیگر، با توجه به اهمیت وجود چارچوب قانونی و حقوقی برای حمایت از اشخاص و کالاها و تقویت محیط کاری دوستانه باید دو طرف نهایت تلاششان را برای همکاری در این زمینه و کمک حقوقی متقابل در امور مدنی و تجاری به کار گیرند. این معاهده را عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه شنبه در کاخ سفید امضا کردند.