آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۸
صفحه اول
۱
یادداشت

دولتمردان، اشتباهات را بپذیرند

دکتر احمد توکلی (عضو مجمع تشخیص مصلحت)

سال هاست که مردم ایران با مشکل گرانی مواجه هستند و به نوعی شاهد رهاشدگی قیمت ها هستیم. در این میان دیروز آقای رئیس جمهور در جلسه هیات دولت به این معضل اذعان کرد. اما نکته اینجاست که آقای روحانی پس از سال ها که مشکل گرانی را پذیرفته، بلافاصله دلیل این مشکل را مخالفت مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی عنوان می کند.

تاکنون چند بار لایحه وزارت بازرگانی با مخالفت مجلس مواجه شده است. بار اول در سال 96 بود و بار دوم در تابستان 97 و هر بار، رد این لایحه از سوی مجلسی صورتی گرفته که با رئیس جمهور همراه بوده است. به هر صورت، مجلس مصلحت ندانست که این اتفاق بیفتد. در عین حال باید توجه داشت که یکی از مهم ترین ریشه های گرانی، نابه سامانی بازار ارز است. به نظر می رسد که دولت بازار ارز را رها کرده است. بازار از در سال های 96 و 97 به شکل وحشتناکی دچار نوسان شد و قیمت ها بالا رفت. آقای جهانگیری قبلا از دلار با قیمت 4200 حرف می زدند، اما نحوه ارائه این دلار با این قیمت هیچ ضابطه ای نداشت. با گرانی ارز، بازار هم ملتهب شد و قیمت ها به شکل افسار گسیخته ای بالا رفت. اگر کسی برای خرید کالایی به بازار می رفت، قیمت کالای مورد نظر او مغازه به مغازه فرق می کرد. در عرض دو سال قیمت دلارسه برابر افزایش پیدا کرد. وقتی قیمت ارز بالا می رود، کالاهای وارداتی نیز گران می شود. از طرف دیگر بنگاه ها و مراکز تولید نیز پول ندارند تا مواد اولیه بخرند، بنابراین مواد اولیه را کمتر می خرند و کمتر هم نیرو استخدام می کنند.

طبعا این مساله روی تولید هم اثر می گذارد و کالاها کم تولید می شود و قیمت کالای تولید شده هم بالا می رود. دولت گرچه قیمت دلار را تعیین کرده، اما کالاها با قیمت بازار تعیین و فروخته می شود. طبعا باید دولت چاره ای در این زمینه داشته باشد. امروز شرایط به گونه ای است که کسبه برای این که از آخرین قیمت ها باخبر شوند، فروش کالا را به فردا واگذار می کنند.  از سویی دیگر خریدار هم به دلیل این که نگران بالا رفتن قیمت دلار است، می خواهد امروز کالای مورد نظر را خریداری کند. در چنین شرایطی رفتار تولیدکننده و مصرف کننده به هم می خورد. یکی دیگر از مشکلات به وجود آمده این است که کسانی که دارایی قابل تبدیل به ارز دارند، می بینند قیمت دارایی آنها متناسب با قمیت دلار بالا رفته است، از سویی دیگر کسانی که دارایی ندارند، هزینه های شان بالا می رود. طبعا در چنین شرایطی زمینه برای اختلاف طبقاتی و شکاف اجتماعی بیشتر خواهد شد. به نظر می رسد با توجه به این واقعیت ها ادعای آقای روحانی درست نیست و دولت می توانست با نظم بیشتری شرایط را برای بهتر کردن زندگی مردمفراهم کند.  در حال حاضر به صراحت می توان گفت فعل دولتمردان، غلط است و باید در سیاست های اقتصادی دولت تغییراتی ایجاد شود. معتقدم آقای روحانی باید بپذیرد که اشتباه کرده و دست از اشتباهات خود بردارد و مشکلات را به گردن این و آن نیندازد. من به دولت هشدار می دهم که اگر سریعا دست به کار نشود و از مردم پشتیبانی نکند، باید منتظر تبعات بیشتری باشد.