آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
دنیا
۴

اولین رئیس جمهور چپ در کلمبیا انتخاب شد

سایه سوسیالیسم بر آمریکای لاتین

عکس: AFP

دنیای اقتصاد : کلمبیا برای اولین بار رئیس جمهور چپ خواهد داشت. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، گوستاوو پترو، یک شورشی سابق و یک قانون گذار قدیمی، روز یکشنبه در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا پیروز شد و رای دهندگانی را که از دهه ها فقر و نابرابری تحت رهبری رهبران محافظه کار سرخورده بودند، با وعده هایی مبنی بر گسترش برنامه های اجتماعی، مالیات بر ثروتمندان و دور شدن از اقتصادی که او آن را عامل فقر خوانده بود، مجاب کرد که به وی رای دهند. او همچنین از اینکه کلمبیا بیش از حد متکی به سوخت های فسیلی باشد، انتقاد کرده بود. پیروزی او سومین کشور بزرگ آمریکای لاتین را در مسیری به شدت نامشخص قرار می دهد، درست زمانی که با فقر و خشونت فزاینده ای این کشور مواجه بوده و تعداد بی سابقه ای از کلمبیایی ها را به مرز ایالات متحده فرستاده است. سطوح بالای جنگل زدایی در آمازون کلمبیا، نکته ای کلیدی در برابر تغییرات آب و هوایی بوده و همچنین بی اعتمادی فزاینده به نهادهای کلیدی دموکراتیک که به یک روند در منطقه آمریکای لاتین تبدیل شده است.

 با بیش از 99درصد آرا که عصر یکشنبه شمارش شد، پترو 62ساله بیش از 50درصد آرا را به دست آورد. رقیب او، رودولفو هرناندز، یک غول بزرگ ساختمانی که با یک پلتفرم ضد فساد وارد انتخابات شده بود، کمی بیش از 47درصد آرا را به دست آورد. مدت کوتاهی پس از رای گیری، هرناندز به پیروزی پترو رضایت داد. او گفت: «کلمبیایی ها، امروز با حضور اکثریت شهروندان نامزد دیگر را انتخاب کرده اند. همان طور که در طول مبارزات انتخاباتی گفتم، نتایج این انتخابات را قبول دارم.» پترو یکشنبه شب در کنار معاون او، فرانسیا مارکز و سه تن از فرزندانش، روی صحنه رفت. ورزشگاه مملو از جمعیت هیجان زده بود و مردم روی صندلی ها ایستاده و تلفن ها را بالا نگه داشته بودند. او گفت: «این داستانی که امروز می نویسیم، داستان جدیدی برای کلمبیا، آمریکای لاتین و جهان است. ما به این رای دهندگان خیانت نمی کنیم.» او متعهد شد که با آنچه «سیاست عشق» می خواند، بر اساس امید، گفت وگو و تفاهم حکومت کند. بر اساس آمار رسمی، بیش از 58درصد از 39میلیون رای دهنده کلمبیا برای شرکت در انتخابات شرکت کردند. این پیروزی به این معنی است که مارکز، یک فعال محیط زیست که از فقر برخاست تا به یک مدافع برجسته عدالت اجتماعی تبدیل شود، اولین معاون سیاه پوست کشور خواهد شد. پیروزی پترو و مارکز منعکس کننده شور و نشاط ضد سیستمی است که در سراسر آمریکای لاتین گسترش یافته است و به دلیل بیماری پاندمی و سایر مسائل طولانی مدت، از جمله کمبود فرصت ها، تشدید شده است.

فرناندو پوسادا، دانشمند علوم سیاسی کلمبیایی گفت: «کل کشور برای تغییر التماس می کند و این کاملا واضح است.» در آوریل، مردم کاستاریکا رودریگو چاوز یک مقام سابق بانک جهانی را به ریاست جمهوری برگزیدند که توانسته بود از نارضایتی گسترده از حزب حاکم استفاده کند. سال گذشته، شیلی، پرو و هندوراس به رهبران چپ گرایی رای دادند که در برابر رهبران راست گرا صف آرایی کرده بودند. به عنوان یک نامزد، پترو به نسلی انرژی داده بود که تحصیلکرده ترین نسل در تاریخ کلمبیا است؛ اما همچنین با تورم سالانه 10 درصد، نرخ بیکاری 20درصدی جوانان و نرخ فقر 40درصدی مواجه است. راهپیمایی های او اغلب مملو از جوانانی بود که بسیاری از آنها می گفتند به آنها خیانت شده است. آنها می گفتند سال ها و دهه ها به رهبرانی رای دادند که وعده های بزرگ دادند؛ اما به آنها عمل نکردند. لری ریکو، 23 ساله یکی از رای دهندگان پترو در یک مرکز رای گیری در سیوداد بولیوار، محله ای فقیرنشین در بوگوتا، پایتخت این کشور گفت: «ما از میان مایگی و فقر نسل های گذشته راضی نیستیم.» پیروزی پترو در تاریخ این کشور اهمیت بیشتری دارد. برای دهه ها، دولت با شورشیان چپ گرا موسوم به نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا یا فارک مبارزه کرد و ننگ ناشی از درگیری ها، شکوفایی یک چپ مشروع را دشوار کرده بود. اما فارک در سال2016 یک قرارداد صلح با دولت امضا کرد و سلاح های خود را زمین گذاشت و فضا را برای گفتمان سیاسی گسترده تر باز کرد.