آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
نیرو
۲۶
خبر

آب مشترکان پرمصرف قطع می شود

دنیای اقتصاد : بر اساس آخرین تصمیم وزارت نیرو برای مقابله با مشترکان بدمصرف تصمیم بر آن شده که آب این دسته از مشترکان به صورت موقت سه تا چهار ساعت در روز قطع شود و اگر روند خود را تغییر ندهند، مجبور خواهیم بود تا انتهای پایان پیک به طور کامل آب این مشترکان را قطع کنیم.

سخنگوی آب کشور در نشست خبری در پاسخ به سوال «ایسنا»، درباره برخورد وزارت نیرو با مشترکان بدمصرف ضمن اعلام مطلب فوق گفت: 6 درصد مشترکان جزو این طرح هستند و مقرر شده طرح قطع آب را در چند فاز برای این دسته از مشترکان اجرایی کنیم و در شرایطی که مدیریت مصرف صورت نگیرد، آب این مشترکان به طور کامل قطع خواهد شد. فیروز قاسم زاده با بیان اینکه در بخش اداری نیز مقررات سختگیرانه ای را در دستور کار داریم، گفت: تاکنون 70 درصد به اهداف ترسیم شده دست یافته اند. وی درباره آخرین وضعیت فرونشست در کشور گفت: ایران جزو کشورهایی است که بیشترین میزان فرونشست را دارد. فرونشست در کل کره زمین با یک نرخ مجاز اتفاق می افتد که اگر از این نرخ خارج شود مشکل آفرین خواهد شد. قاسم زاده در پاسخ به این سوال، مبنی بر اینکه در حال حاضر نرخ مجاز چقدر است، گفت: نرخ مجاز تعیین شده نیم تا یک سانتی متر تعریف شده، اما این میزان در برخی از دشت های تهران حدود هشت سانتی متر است، اما این عدد چندان بالا نیست و رنج های بالای 20 سانتی متر بسیار خطرناک هستند.

سخنگوی آب کشور درباره آخرین وضعیت طرح های انتقال آب گفت: در خلیج فارس و دریای عمان فاز مطالعاتی آغاز شد، چند نقطه را لکه گذاری کردیم، در بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان این مطالعات در حال انجام است و مهندسی ارزش صورت می گیرد.

وی افزود: انتقال آب از دریای عمان به کرمان، اصفهان، هرمزگان و یزد در فاز 1 به گل گهر اجرا شده و اکنون آماده بهره برداری است. در سیستان و بلوچستان نیز یک طرح مطالعه شده که در بخش های خط انتقال در چابهار و خراسان جنوبی در حال انجام بوده و قرار است برای صنایع و شرب آب را منتقل کند و در مسیر تمام اینها را به آب شرب برساند.

قاسم زاده درباره انتقال آب از دریای خزر نیز گفت: بر اساس جمع بندی هایی که صورت گرفت در حال حاضر این طرح در حال بررسی است تا خط مشی های آن تعیین شود و اکنون با محیط زیست و امور جنگل ها در حال تعیین تکلیف برای اجرای این طرح هستیم. وی با اشاره به تعداد شهرهای دارای تنش آبی گفت: از ابتدای دولت سیزدهم هدف گذاری شد که برای شهرهای دارای تنش آبی چاره اندیشی شود. در آن زمان 300 شهر دارای تنش پیدا کردیم و در دو جبهه آبرسانی شهری و روستایی برنامه ریزی های مدون برای این بخش صورت گرفت. قاسم زاده افزود: در حال حاضر بیشترین نگرانی در مراکز استان است اما بر اساس سیاستگذاری های صورت گرفته در تابستان هیچ گونه جیره بندی نخواهیم داشت. وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه آب روستایی گفت: برای این مهم جهاد آبرسانی تشکیل شد و هدف این بود که روستاهای بیش از 20 خانوار که شامل 15 هزار روستاست به شبکه آبرسانی متصل شود. این طرح تاکنون هشت درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. سخنگوی آب کشور در خصوص آخرین وضعیت حقابه هیرمند گفت: نشست های جدی در این خصوص با طرف افغان داشته ایم. اخیرا نیز جلسه ای در تهران با همین موضوع برگزار شد که در صدد بودیم ابهامات موجود برای طرف مقابل را برطرف کنیم، در این راستا دستور کارهایی به دو طرف داده شده که باید برای آن مطالعات لازم صورت بگیرد و در نهایت تصمیم گیری شود. به گفته این  مقام مسوول تاکنون متاسفانه شاهد مشارکت خوبی نبودیم. آن طور که اعلام شده 30 میلیون متر مکعب آب رهاسازی شده اما آنچه ما دریافت کرده ایم تنها سه میلیون متر مکعب بوده است. البته باید توجه داشت که حقابه هیرمند ثابت نیست و تابع شرایط آبی بوده و با توجه به اینکه هر دو طرف چندین سال است با خشکسالی مواجه هستند، باید توافق برای این موضوع صورت بگیرد. وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای نصب کنتورهای هوشمند در صنعت آب گفت: به دلیل اینکه نصب این تجهیزات بر عهده مصرف کننده است، استقبال چندانی تاکنون برای این موضوع صورت نگرفت، درنهایت وزارت نیرو به این جمع بندی رسید که تسهیلاتی را برای نصب کنتورهای هوشمند در نظر بگیرد. سخنگوی آب کشور با اشاره به سیاست های تشویقی و تنبیهی وزارت نیرو برای مشترکان گفت: سه بسته مشترک خوش مصرف، پرمصرف و بدمصرف وجود دارد که در بخش آب شرب یارانه ای که به مشترکان اختصاص می یابد نوعی تشویق حساب می شود، چرا که بر اساس یارانه آب مشترکان تنها 20 درصد از قیمت تمام شده آب را پرداخت می کنند.

وی ادامه داد: سیاست های تنبیهی نیز در این راستا دیده شده، به گونه ای که تعرفه آب به صورت پلکانی محاسبه می شود و در نهایت به قیمت تمام شده می رسد. در واقع الگوی مصرف برای هر فرد در ماه به طور متوسط 15 متر مکعب تعریف شده که اگر مصرف به 30 متر مکعب برسد، مشترک جزو مشترکان پرمصرف و بالای این میزان مشترک جزو بدمصرف ها به حساب می آید. به گفته وی در حال حاضر قیمت آب تمام شده در هر متر مکعب 2500 تومان است.