آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۲
رسانه
۶

گفت و گو با تهیه کننده و کارگردان سریال جدید شبکه 5: «شهباز» حواسش به همه چیز هست

گفتگو: فاطمه عودباشی
پلیس سایبری، نام آشنایی است که بارها به گوشمان خورده است اما ممکن است با خودتان بگویید پلیس سایبری چه وظایفی دارد؟ شبکه پنج هم برای پاسخ دادن به سوال شما مخاطبان، از مدتی پیش ضبط سریال تلویزیونی شهباز را به کارگردانی حمیدرضا لوافی با محوریت پلیس سایبری آغاز کرده و قرار است مخاطبان را با فضای کاری این پلیس ها که تعقیب و گریزشان با دیگر پلیس ها متفاوت است، آشنا کند، زیرا جست وجوی آنها در فضای مجازی است و به دنبال کلاهبردارانی هستند که در این فضاها، کلاهبرداری می کنند. این سریال به نویسندگی مینا خدیوی در 30قسمت 40دقیقه ای در گروه فیلم و سریال شبکه پنج سیما در حال تولید است. تاکنون هنرمندانی همچون آرش مجیدی، رضا داوودنژاد، علیرضا آرا، میلاد میرزایی، مهدخت مولایی، نیما نادری، سیروس همتی، فاطیما بهارمست، غزال نظر، پاوان افسر و... مقابل دوربین حمیدرضا لوافی ایفای نقش کرده اند. در خلاصه داستان سریال شهباز آمده است: شهباز دو سال در انتظار چنین روزی نشسته است. روزی که همه قرار است با پیدا کردن ارغوان، نفسی به راحتی بکشند. غافل از این که این بازی، چرخشی دیگر در پیش رو دارد... با تهیه کننده و کارگردان این سریال درباره این سریال به گفت وگو نشسته ایم که می خوانید.

امیرحسین آشتیانی پور و مهدی علینقی پور، تهیه کنندگی سریال شهباز را به عهده دارند. مهدی علینقی پور یکی از تهیه کنندگان سریال شهباز درباره ساخت این مجموعه و این که قرار است چه حرف تازه ای برای مخاطبان داشته باشید به جام جم توضیح می دهد: طرح این سریال با موضوع پلیس سایبری را سال 98 شبکه پنج سفارش داد که در این حوزه سریالی بسازیم که دغدغه و مساله مردم باشد و این که استفاده ناآگاهانه از فضای مجازی به چه تبعات و مشکلاتی منجر می شود. سعی داریم مردم علاوه بر تماشای یک سریال که سرگرم می شوند، موضوعات هم برایشان جنبه آگاهی بخشی داشته باشد.وی ادامه می دهد: بعد از جلسات در شبکه به طرح اولیه رسیدیم و نویسندگان شروع به تحقیقات جامع درباره موضوع کردند و نگارش آغاز شد. تلاش ما این بود که موضوعات سریال در فضای سایبری واقعی باشند تا با مسائل روز جامعه تطبیق داشته باشد. بنابراین فضای قصه واقعی است و نویسندگان برای افزودن بار دراماتیک قصه از تخیلات هم بهره برده اند.

 اعتماد مدیران

این تهیه کننده درباره انتخاب حمیدرضا لوافی به عنوان کارگردان این مجموعه تاکید می کند: قبلا با آقای لوافی همکاری کرده بودم، به همین دلیل از او شناخت کافی داشتیم و می دانستیم برای کارگردانی سریال شهباز گزینه مناسبی است. البته گزینه های دیگری هم داشتیم اما با توجه به شناخت و اعتمادی که داشتیم، آقای لوافی را انتخاب کردیم و خوشبختانه مدیران هم پذیرفتند. تا این بخش کار هم خیلی راضی هستم.

علینقی پور درباره شرایط تولید این سریال می افزاید: تا امروز حدود 40درصد از کار را ضبط کرده ایم و تصویربرداری سریال تا اواخر مهر به طول می انجامد. در ضمن بخشی از کار جلوه های ویژه بصری است که بعد از اتمام تصویربرداری باید انجام بدهیم. البته این بخش بسیار هم زمانبر است.

وی با اشاره به لوکیشن های سریال توضیح می دهد: بخش هایی از سریال را در قزوین و رودبار تصویربرداری کرده ایم. همچنین در تهران هم لوکیشن های متفاوتی داریم. بخش هایی از کار در کیش ضبط می شود. در یکی از کشورهای خارجی هم صحنه هایی را ضبط خواهیم کرد که هنوز کشور موردنظر انتخاب نشده است.این تهیه کننده در پاسخ به این سوال که آیا این سریال به پرونده مجرمان واقعی هم می پردازد یا نه، می گوید: ابتدا قصه اولیه زاییده ذهن نویسنده و تخیلی بود اما در مسیر که خردهظ داستان ها نوشته شد به پرونده های واقعی هم پرداخته ایم و از واقعیت ها وام گرفته ایم. اما در مجموع خط کلی داستان، تخیلی است.

 یک داستان مهیج

حمیدرضا لوافی، کارگردان سریال شهباز در پاسخ به این سوال که وقتی کارگردانی این مجموعه به شما پیشنهاد شد چه موضوعی شما را برای کار ترغیب کرد، می گوید: اولین موردی که برایم جذاب بود و مرا ترغیب کرد، داستان مهیج سریال بود. به نظرم قصه سریال شهباز آنقدر برای مخاطب هیجان انگیز است که او را با خودش همراه می کند. فیلمنامه به خوبی نوشته و شخصیت پردازی ها انجام شده است که همین موضوع برای تماشاگر جذاب است. وقتی فیلمنامه را می خواندم، سکانس های این سریال را تصور می کردم که چطور باید باشد و می تواند مخاطب را جذب کند.

وی با اشاره به چالش های کارگردانی چنین آثاری که به لحاظ ریتم بالاست، بیان می کند: مسلما وقتی سکانس های کار زیاد باشد، تولید با سختی روبه رو می شود اما ما با توجه به شرایط تولید و هزینه ها، طبق زمانبندی جلو می رویم و با همراهی همه گروه به سختی ها غلبه کرده ایم تا یک اثر باکیفیت و قابل قبول ارائه بدهیم. تا اینجای کار خیلی راضی هستیم.

این کارگردان درباره این که آیا سریال شهباز به عنوان یک مجموعه پلیسی معمایی صحنه های تعقیب و گریز هم دارد یا نه؟ تصریح می کند: مضمون اصلی سریال، پلیس سایبری است. در حوزه سایبری اتفاقاتی رخ می دهد. هکرها، ضدهکرها، هکرهای کلاه سیاه، هکرهای کلاه سفید و... ماجراهای مختلفی را رقم می زنند. ما هم به این موضوعات می پردازیم اما تعقیب وگریزها فیزیکی نیست بلکه در فضای سایبری تعریف می شود. بنابراین با آن چیزی که شما از سریال های پلیسی در ذهن دارید، متفاوت است.لوافی در پاسخ به این سوال که آیا برای انتخاب بازیگران همان کسانی که مدنظر داشتید را به کار دعوت کردید؟ بیان می کند: ما با ذهنیت این که یک گروه پلیس سایبری داریم، بازیگرانی انتخاب کردیم که با این نقش ها هماهنگ باشد. ضمن این که سراغ بازیگرانی نرفته ایم که خیلی کار انجام می دهند چون می خواستیم چهره هایشان در نقش هایی که بازی می کنند برای مخاطب باورپذیر باشد. گروه شهباز چهار شخصیت پلیس دارد که تماشای قصه های آنها در کار برای مخاطبان باورپذیر و هیجان انگیز خواهد بود. در مجموع ما سراغ کسانی رفته ایم که کمتر دیده شده اند. البته نمی دانیم تا زمان پخش آنها در چه آثار دیگری بازی می کنند یا این که بازی آنها در سریال شهباز با سریالی دیگر روی آنتن تلاقی داشته باشد اما در مجموع سراغ چهره هایی رفتیم که تا به اینجای کار در نقش هایشان خوش درخشیدند.

«شهباز» سریالی با سکانس های متنوع

علینقی پور، تهیه کننده با اشاره به این که فیلمنامه سریال شهباز پر از سکانس های متنوع است، عنوان می کند: فیلمنامه سریال شهباز بسیار پر سکانس است و دوستانی که اهل فن هستند می دانند تولید یک سریال پر سکانس تا چه میزان دشوار است. 

هر قسمت 42 دقیقه و پر از سکانس است و همین موضوع باعث شده تا ریتم قصه تند شود. گرچه ما در تولید با سختی هایی روبه رو می شویم اما می خواهیم یک اثر تماشاگرپسند را ارائه بدهیم. زمان هر سکانس به دو دقیقه هم نمی رسد و کمتر سکانسی داریم که بیشتر از دو دقیقه باشد. خوشبختانه گروه خوب، حرفه ای و همراه باعث شده تا این اثر را جلو ببریم. همه همدلانه کار می کنند و منجر به افزایش کیفیت کار شده است. دوستان بازیگر هم به این موضوع بارها اذعان داشتند که کار، خوب و باکیفیت شده است.