آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۲
رسانه
۸
زاویه دید

به بهانه بازپخش سریال «شلیک نهایی» از آی فیلم عربی

تیری در قلب رفاقت

زینب علیپور طهرانی

محسن شاه محمدی را می توان یکی از اولین ها در زمینه کارگردانی مجموعه های پلیسی بعد از انقلاب دانست. او سال 1367 مجموعه «هشدارهای پلیس» را تولید کرد و سال 1373 مجموعه «شلیک نهایی» را برای مخاطبان شبکه یک ساخت.

شلیک نهایی یک مجموعه پلیسی معمایی بود و داستان سرگرد کلانی (با بازی داریوش فرهنگ) که مامور پیگیری و دستگیری باندی حرفه ای می شود که همه نوع خلافی مثل قاچاق را انجام می دهد. او متوجه می شود یکی از دوستان صمیمی اش به نام جمشید (با بازی رضا کیانیان) در این باند حضور دارد. همین که دوست صمیمی یک مامور قانون منضبط درگیر خلاف و باندهای خلافکار باشد، شروع یک ماجرای جذاب است. شاه محمدی در این مجموعه نقش اصلی سریالش را به داریوش فرهنگ می دهد. بازیگری که کاریزما دارد و با توجه به توانمندی که در بازیگری دارد، از پس این نقش هم به خوبی برآمد. تا جایی که سرگرد کلانی یکی از نقش های ماندگار این بازیگر شد و سال ها او را با این شخصیت می شناختند. از طرفی در انتخاب بازیگر نقش جمشید هم هوشمندی به خرج داد و آن را به رضا کیانیان سپرد که او نیز کاریزما دارد و با وجود این که نقش منفی این سریال را بازی کرد اما مخاطب او را دوست داشت و تا انتهای داستان منتظر بود تا جمشید مسیر زندگی اش را تغییر دهد که در قسمت آخر همه چیز برای بیننده نقش برآب شد. در کنار بازی های خوب و حرفه ای، می توان گفت شاه محمدی صحنه های تعقیب و گریز را هم در آن دوران به خوبی به تصویر کشیده بود. آن هم در شرایطی که سینما و تلویزیون از نظر تکنولوژی تا این حد پیشرفته نبودند و هم این که بعد از انقلاب ساخت سریال های پلیسی ایرانی با این آثار شروع شده بود و کارگردان نسخه موفقی برای نمونه نداشت. 

پیش از شاه محمدی به دلیل سختی هایی که ساخت این آثار دارد، کمتر کارگردانی تمایل به ساخت سریال های پلیسی می کرد، اما این مجموعه به قدری مورد توجه مخاطبان قرار گرفت که شاه محمدی را بر آن داشت تا چند سال بعد تولید مجموعه ای به نام «تصمیم نهایی» را که فصل دوم این مجموعه بود، شروع کند. گرچه موفقیت شلیک نهایی برای این سریال چندان حاصل نشد، اما مخاطب دوست داشت بداند سرانجام سرگرد کلانی چیست و چه اتفاقات دیگری برایش رقم خواهد خورد. اما بعد از شاه محمدی و با آمدن کارگردان های دیگر، ساخت سریال های پلیسی معمایی تغییر کرد و سروشکل دیگری به خود گرفت. تعقیب و گریز و هیجان، جای معما را گرفت و سریال های پلیسی بیشتر مناسب جوان ها شد. با این حال هنوز هم مجموعه هایی از این دست که در دهه های گذشته ساخته و پخش شدند، برای مخاطبانی که می خواهند خاطره بازی کنند، جذاب و دیدنی است. از این رو شبکه آی فیلم با این هدف تاسیس شد و سال هاست سریال های دهه های گذشته را برای مخاطبانش بازپخش می کند. از جمله «شلیک نهایی» که در حال پخش است. اگرچه محسن شامحمدی بعد از این دو مجموعه، کارهای دیگری برای تلویزیون ساخت. از جمله سریال «کلانتر»، اما شهرتی را که به واسطه «آینه عبرت» و «شلیک نهایی» کسب کرد دیگر تکرار نشد.