آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
اقتصادی
۴

پیش بینی کارشناس بازار سرمایه درباره تابستان بورس

کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به فرارسیدن فصل مجامع و تقسیم سود از سوی شرکت های بزرگ انتظار می رود که در تابستان، بازدهی شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن، بیشتر باشد.

امین آذریان در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم با بیان این که پیش بینی می شود وضعیت بازار سرمایه در نیمه نخست امسال نسبت به نیمه دوم، بازدهی بیشتری را نصیب سرمایه گذاران و سهامداران کند، افزود: در سه ماه نخست امسال مواردی همچون آمار و ارقام بانک مرکزی درخصوص میزان رشد نقدینگی و به وجود آمدن انتظارات تورمی، حذف ارز 4200تومانی در صنایع غذایی و دارویی، نرخ گذاری در بعضی صنایع، تورم بخش کالایی از همه جهات، خبرهای مذاکرات و ارزش گذاری سهام خودرویی، هر یک به نوبه خود، باعث افزایش شاخص کل و شاخص هم وزن شدند و بیشترین اثر را هم بر بازار سرمایه گذاشتند.

وی ادامه داد: این در حالی است که در این مدت شاخص کل بورس بازدهی 16 درصدی و شاخص هم وزن بازدهی 29 درصدی داشت. ضمن این که صنایع کوچک و ریالی هم در سه ماه گذشته بازدهی بیشتری را نسبت به صنایع دلاری نصیب سهامداران خود در بازار سرمایه کردند.

کارشناس بازار سرمایه با بیان این که موارد مرتبط با مذاکرات برجام طی ماه ها و سال های گذشته همواره مورد توجه فعالان بازار سرمایه بوده است، تصریح کرد: باتوجه به افق ناامیدکننده مذاکرات برجام و تاثیر این مولفه بر افزایش نرخ دلار و از سوی دیگر فرارسیدن فصل مجامع و تقسیم سود بیشتر از سوی شرکت های بزرگ نسبت به شرکت های کوچک، انتظار می رود که در فصل تابستان، بازدهی شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن، بیشتر باشد.

این کارشناس بازار سرمایه هشدار داد: با توجه به سیاست کلان اقتصادی فدرال رزرو و افزایش چندمرحله ای نرخ بهره برای جلوگیری از تورم بیشتر و اعمال سیاست های انقباضی پولی، از آنجا که چشم انداز کامودیتی چندان صعودی نیست، بیشتر اقتصاددانان، چشم انداز اقتصادی را در جهان رکودی می دانند، به همین دلیل از کانال افزایش قیمت جهانی و تاثیر آن بر سودآوری شرکت های بورسی برای بازار سرمایه رشدی حاصل نخواهد شد.

افت بیش از 7 هزار واحدی شاخص

با وجود پیش بینی فوق اما شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران دیروز در آخرین روز بهار، با کاهش هفت هزار و 617 واحد به رقم یک میلیون و 539 هزار و 630 واحد رسید. همچنین شاخص کل با معیار هم وزن با عقب نشینی 3127 واحد به رقم 423 هزار و 456 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از شش هزار و 99 میلیارد تومان رسید. 

به گزارش خبرگزاری فارس، معامله گران دیروز بیش از پنج میلیارد و 300 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 363 هزار نوبت معامله و به ارزش 3264 میلیارد تومان داد و ستد کردند. همه شاخص های بورس دیروز قرمز بودند، اما میزان کاهش شاخص ها زیر یک درصد بود، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی- ارزشی 49 صدم درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هم وزن 73 صدم درصد افت کردند. 

شاخص آزاد شناور 51 صدم درصد، بازار اول بورس 57 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس چهار دهم درصد کاهش یافت. در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با 152 واحد کاهش به رقم 20 هزار و 833 هزار واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران هم بیش از یک میلیون و 156 هزار میلیارد تومان را تجربه کرد و ارزش بازار پایه فرابورس 355 هزار میلیارد تومان شد.

معامله گران دیروز بیش از 5.5 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق در قالب 286 هزار معامله و به ارزش 4149 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همان گونه که دیروز وزیر اقتصاد اعلام کرد؛ «یکی از راه های مطمئن برای تامین مالی شرکت ها از طریق بورس است که با عرضه اولیه سهام یا از طریق چشم پوشی از حق تقدم سهام یا افزایش شناوری سهام خود به تامین مالی ارزانقیمت از بورس می توانند اقدام کنند.»

از طرف دیگر، با حضور شرکت ها و سرمایه گذاران در بورس، وضعیت مالی شرکت ها و سرمایه گذاران کاملا شفاف می شود و مالیات واقعی از آنها گرفته می شود. به هر حال بورس یک بازار شفاف است که اگر مورد حمایت دولت قرار گیرد، می تواند زمینه تامین مالی اقتصاد را فراهم کرده و از هجوم نقدینگی سرگردان به بازارهایی مانند سکه، ارز، مسکن و طلا جلوگیری کند و مانع افزایش تورم بشود.

در عین حال سرمایه گذاری در بورس حتما همراه ریسک و نوسان است، بنابراین باید قبل از سرمایه گذاری در بورس حتما مطالعه، مشورت و تحلیل انجام شود تا سرمایه گذاران در بورس کمترین زیان و بیشترین بازدهی را کسب کنند.