آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۱۰۳۴۳
بین الملل
۵

توجیه کاخ سفید برای دیدار با بن سلمان

وقتی بایدن آدرس انحرافی می دهد

گروه بین الملل : درحالی که انتقادات شدید افکار عمومی آمریکا و دنیا از سفر بایدن به جده و دیدار وی با بن سلمان ادامه دارد، رئیس جمهور این کشور سعی دارد این سفر را به انواع مختلف مورد توجیه و تفسیر وارونه قرار دهد. بایدن به گونه ای وانمود می کند که قرار نیست اتفاق خاصی در عربستان رخ دهد و صرفا در حاشیه یک نشست، قرار است دیداری میان وی و ولیعهد سعودی ها صورت گیرد.بااین حال، صورت بندی ناقص و دروغین ماجرا، قطعا منجر به کاهش انتقادات از بایدن و دیگر دموکرات های پرادعا نخواهد شد. 

 از محتوای دیدار تا شکل دیدار!

پس از گمانه زنی های بسیار در مورد چندوچون اولین سفر جو بایدن در مقام ریاست جمهوری آمریکا به منطقه  و حرف وحدیث ها در مورد زمان سفر وی به عربستان و احتمال دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور، جو بایدن شخصا موضع خود دراین باره را توضیح داد.بر اساس گزارش دویچه وله،  در مورد سفر ماه آینده خود به منطقه گفت که قرار نبوده با این مقام عربستان سعودی دیدار دوجانبه داشته باشد بلکه تنها ممکن است وی را در حاشیه یک «اجلاس بین المللی» ببیند.بایدن در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود در سفر به عربستان چگونه با موضوع جمال خاشقجی کنار خواهد آمد، گفت: «قرار نیست با او دیداری داشته باشم. من برای شرکت در یک اجلاس بین المللی می روم و او هم قرار است در آنجا باشد.»

پیش تر نیویورک تایمز در مورد این سفر گفته بود که بایدن در ریاض با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دیدار می کند و همچنین ملاقاتی با سایر رهبران کشورهای عربی ازجمله مصر، اردن، عراق و امارات خواهد داشت.در بحبوحه اخبار سفر بایدن به خاورمیانه ، شهرداری واشنگتن نام خیابان روبه روی سفارت عربستان در پایتخت آمریکا را به نام جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی به قتل رسیده به دست ماموران حکومت ریاض تغییر داد.حاضران در مراسم تغییر نام خیابان منتهی به سفارت عربستان در واشنگتن، ضمن انتقاد از دیدار احتمالی بایدن با بن سلمان آن را موید نادیده گیری «تعهد بایدن برای دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان» دانستند.

 ادعاهای دروغین مدعیان حقوق بشر

آنچه مسلم است اینکه رئیس جمهور آمریکا درصدد لاپوشانی محتوای مذاکرات خود با بن سلمان و تمرکز بر روی شکل برگزاری این مذاکره می باشد. این همان تاکتیک نخ نمایی است که مقامات قبلی آمریکایی نیز به آن استناد کرده بودند. پس از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، دموکرات ها مدعی شدند که دولت بایدن  فروش های تسلیحاتی اش را به عربستان محدود می کند و از همکاری اطلاعاتی در جریان جنگ یمن نیز کنار می کشد. در چارچوب تعارفات دیپلماتیک دو کشور نیز، در ارتباطات سران دو کشور دیگر از نام محمد بن سلمان خبری نبود، بلکه رئیس جمهورآمریکا تنها با ملک سلمان، پادشاه سالخورده عربستان تلفنی گفت وگو می کرد.

این در حالی بود که محمد بن سلمان سال هاست اداره امور کشور را در دست گرفته و مدت هاست از او به عنوان «حاکم دوفاکتوی عربستان» نام برده می شود. او که در چهار سال دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روزگار درخشانی را در روابطش با آمریکا تجربه کرد و حتی به کاخ سفید دعوت شد، بعد از شکست ترامپ در انتخابات ناگهان خود را در موقعیتی تضعیف شده دید که گویی دیگر هیچ ارزشی برای حامی نظامی مهم کشورش ندارد.اما واقعیت این است که این تصویر درواقع چهره بیرونی روابط واشنگتن و ریاض در دو سال اخیر بود.  

دولت بایدن از ابتدای به قدرت رسیدن هرگز به دنبال قطع روابط با ریاض یا  افزایش قابل توجه فشار بر این کشور در ارتباط باسیاست های ماجراجویانه منطقه ای یا کارنامه تاریک حقوق بشر نبود. برعکس، واشنگتن در این مدت کمابیش همان راهی را رفت که پیش ازاین در دولت های قبلی آمریکا سابقه داشته است.

 روزشماری بن سلمان برای بازگشت ترامپ

دیدار بایدن و بن سلمان در حالی صورت خواهد گرفت که ولیعهد سعودی ها برای بازگشت ترامپ و داماد وی جرد کوشنر به کاخ سفید لحظه شماری می کند. بخشی از این تعلق خاطر، مرهون همکاری های اقتصادی گسترده ای است که میان ترامپ و اعضای کابینه اش و سعودی ها بر سر تکمیل پروژه«شهر نئوم»وجود دارد. بخش دیگری از ماجرا نیز معطوف به تشکیل سه گانه «بن سلمان- نتانیاهو-ترامپ» در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا بود.«همزمان با امتناع عربستان سعودی برای کمک به آمریکا در مجازات روسیه در پی حمله به اوکراین، محمد بن سلمان، ولیعهد ماجراجوی این کشور 2 میلیارد دلار در صندوق سرمایه گذاری جدید و آزمون پس نداده ای که توسط جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ اداره می شود قرار داده است. اقداماتی که نشان می دهد ولیعهد سعودی روی بازگشت ترامپ به قدرت سرمایه گذاری می کند.»

 مراوده قاتل ها

دولت بایدن در تلاش برای متقاعد کردن ریاض برای افزایش تولید نفت به منظور کاهش قیمت ها تا 30 درصد و درنتیجه محدود کردن درآمد دولت روسیه، به دنبال راه هایی است تا به دولت عربستان اطمینان دهد که به امنیت این کشور متعهد است. رسانه های آمریکایی گزارش داده اند که پنتاگون در حال کار بر روی پیش نویس بیانیه جدیدی است که به ترتیبات امنیتی عربستان و آمریکا می پردازند. بااین حال ناظران می گویند این بیانیه احتمالا ضمانت های مدنظر سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس را تامین نمی کند.بر اساس گزارش ها، محمد بن سلمان، ماه گذشته از پاسخ دادن به تماس جو بایدن خودداری کرد تا نارضایتی خود را از محدودیت های واشنگتن برای فروش تسلیحات به سعودی نشان دهد. بااین حال پس از وقوع جنگ اوکراین، رویکرد دولت بایدن نسبت به بن سلمان و همراهانش تا حدود زیادی تغییر پیداکرده است. هم اکنون مقامات آمریکایی درصدد هستند ریاض را در راستای تنظیم بازار انرژی و تکمیل پروسه اعمال فشار بر روسیه، وارد معادلات بازار نفت سازند. درهرحال، بن سلمان درصدد است به هر نحو ممکن، روابط خود با آمریکا را تا سال 2024(زمان برگزاری انتخابات آمریکا) مدیریت کند تا در آن زمان، ترامپ یا فردی وابسته به وی به عنوان رئیس جمهور در آمریکا بر سرکار بیاید. آنچه مسلم است اینکه فارغ از حضور یا عدم حضور بایدن در مسند قدرت، ریاض و واشنگتن هر دو قاتلان ده ها هزار انسان بی گناه در منطقه محسوب می شوند قاتلانی که درنهایت سرنوشتی جزشکست، تباهی  پاسخگویی در برابر جنایات خود در برابر افکار عمومی دنیا نخواهند داشت.