آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۱۰۳۴۳
بین الملل
۵

خبر

احتمال انحلال دوباره پارلمان رژیم صهیونیستی

حزب نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی طرحی را برای انحلال کنست و برگزاری انتخابات مجدد در فلسطین اشغالی آماده کرده که احتمالا روز چهارشنبه در کنست به رای گذاشته می شود.به گزارش فارس، بعد از انتشار اخباری مبنی بر نزدیک شدن ائتلاف کابینه رژیم موقت صهیونیستی با نخست وزیری «نفتالی بنت» به فروپاشی، اکنون از احتمال ارائه طرح انحلال کنست خبر می رسد.شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که حزب لیکود به ریاست «بنیامین نتانیاهو» رهبر احزاب اپوزیسیون در کنست، احتمالا طرحی را برای انحلال کنست و برگزاری انتخابات جدید در فلسطین اشغالی، ارائه کند. طبق این گزارش، حزب نتانیاهو در حال آماده شدن برای ارائه چنین طرحی جهت رای گیری در پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) است.به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» به نقل از این شبکه، این طرح از سوی احزاب اپوزیسیون کابینه بنت در کنست آماده شده اما احتمالا در آخرین لحظه درباره ارائه آن به پارلمان تصمیم گیری خواهد شد.تصویب طرح انحلال کنست یکی از سه راه برای سرنگونی کابینه در رژیم صهیونیستی است. دو راه دیگر شامل رای عدم اعتماد حداقل 61 نماینده کنست به نخست وزیر و کابینه اش،یا شکست کابینه در تصویب بودجه در موعد مقرر است.

داود اوغلو رقیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری می شود

نخست وزیر سابق ترکیه از قصد خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ترکیه و رقابت با رجب طیب اردوغان خبر داد.

«احمد داود اوغلو» نخست وزیر سابق ترکیه ائتلافی از6 حزب مخالف را تشکیل داده و اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2023، نامزد خواهد شد. داود اوغلو یکی از همراهان قدیمی اردوغان به شمار می آید و در برهه ای مشاور  وی نیز بوده و در دوره ای هم وزیر امور خارجه و زمانی نیز رهبر حزب عدالت و توسعه را بر عهده داشته است اما داود اوغلو سال 2019، از اردوغان جداشده و حزب جدیدی را تشکیل داد.داود اوغلو گفته است که حزب آینده که متعلق به وی است موضوع مطرح شدن تنها یک نامزد از سوی احزاب مخالف برای انتخابات آتی را اعلام کرده است.اردوغان گفته است که وی برای انتخابات آتی ریاست جمهوری ترکیه نامزد خواهد شد. وی به عنوان نامزد ائتلاف حزب عدالت و توسعه و حزب جنبش ملی گرای راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شرکت خواهد کرد.6 حزب مخالف اردوغان در ماه فوریه گفتند که به دنبال محدود کردن قدرت ریاست جمهوری و تقویت نقش پارلمان در ساختار قدرت ترکیه هستند.

وحشت جانسون از شکست اوکراین

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس تاکید کرد که غرب همچنان باید به حمایت از اوکراینی ها ادامه دهند. به گزارش فارس، وی که این سخنان را پس از بازگشت از سفر به اوکراین و دیدار با «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین مطرح می کرد، افزود: «پیروزی ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) در اوکراین فاجعه آمیز خواهد بود». جانسون تاکید کرد: «هرگز نباید اوکراین را به پذیرش صلح بد تشویق کرد چون این موضوع به راحتی زمینه حمله دیگر روسیه را فراهم می کند». از سوی دیگر «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت : درحالی که لندن می خواهد روسیه را به زانو دربیاورد، هیچ راهی برای بهبود روابط روسیه و انگلیس وجود ندارد.وی که با شبکه BBC درباره وضعیت وخیم روابط میان روسیه و انگلیس صحبت می کرد، گفت: «من فکر نمی کنم هیچ فضایی برای مانور دادن وجود  داشته باشد چون هم بوریس جانسون  نخست وزیر و هم  لیز تراس  وزیر امور خارجه انگلیس آشکارا گفته اند ما باید روسیه را شکست دهیم. ما باید روسیه را به زانو درآوریم».