آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۰
دنیا
۴
گزارش

فرماندار لوهانسک: اکثر مناطق سیویرودونتسک در دست روس ها است

دنیای اقتصاد : اوکراین روز سه شنبه اذعان کرد که نیروهای روسیه پس از افزایش فشار و پیشروی در دو شهر- پیش از نشست سران اتحادیه اروپا در هفته جاری که انتظار می رود از تلاش کی یف برای پیوستن به این اتحادیه استقبال کند- در جنگ در شرق کشورش با مشکل مواجه شده است. به گزارش رویترز، فرماندار منطقه لوهانسک که صحنه شدیدترین حملات روسیه در هفته های اخیر است، گفت که نیروهای روسی حمله گسترده ای را آغاز کرده و در روز دوشنبه برخی از قلمروها را به دست آورده اند، هر چند شب نسبتا آرامی را پشت سر گذاشتند.

سرهی هایدایی، فرماندار لوهانسک افزود: «این احتمالا آرامش قبل از طوفان بوده است.» ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین پیش بینی کرده است که روسیه احتمالا حملات خود را پیش از نشست سران اتحادیه اروپا افزایش دهد. این نشست از روز پنج شنبه و جمعه برگزار خواهد شد. او در سخنرانی خود البته اشاره چندانی به شرایط پیچیده اوکراین در شرق کشورش نکرد؛ اما تصریح کرد که ما در حال دفاع از شهرهای لیسیچانسک و سیویرودونتسک و کل منطقه هستیم. او افزود: «ما در آنجا جنگ سختی داریم؛ اما ما مردان و زنان قوی در آنجا داریم.» هایدایی گفت که نیروهای روسی به غیر از کارخانه شیمیایی آزوت که بیش از 500 غیرنظامی از جمله 38 کودک در آن پناه گرفته اند، اکثر مناطق سیویرودونتسک را کنترل کردند. او گفت: «جاده ای که سیویرودونتسک و لیسیچانسک را به شهر باخموت متصل می کند، زیر آتش گلوله های دائمی قرار دارد.» رودیون میروشنیک، سفیر جمهوری خودخوانده لوهانسک در روسیه گفت که نیروهای این کشور در حال حرکت از جنوب به سمت لیسیچانسک هستند و آتش بار روس ها در تعدادی از شهرها آغاز شده است. وی در تلگرام گفت: «ساعات آینده باید تغییرات قابل توجهی در موازنه نیروها در منطقه ایجاد شود.»

فاز فرسایشی

سی ان ان در گزارشی نوشت: اگرچه روسیه در شرق برتری اندکی دارد اما دو ماه است که نتوانسته برتری کامل خود را برای تصرف شهر سیویرودونتسک دیکته کند. دفاع شدید اوکراینی ها از سیویرودونتسک، به رغم تلفات سنگین، روس ها را مجبور کرده است که قدرت آتش را در یک منطقه نسبتا کوچک متمرکز کنند و تلاش های خود را برای تصرف 10 درصد از منطقه لوهانسک که هنوز تحت کنترل روس ها در نیامده است، متوقف کرده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بارها تاکید کرده است که هدف اصلی روسیه تصرف لوهانسک و دونتسک است اما عملیات روسیه در شرق اوکراین آن گونه که باید پیش نرفته است و بخش زیادی از دونتسک هنوز دور از دسترس روس ها قرار دارد. با این حال روسیه دستاوردهایی هر چند کم داشته است. آنها شهر متلکینو در جنوبی ترین نقطه سیویرودونتسک را به تصرف خود در آورده اند. اما تمرکز اصلی روس ها روی دو شهر دوقلوی لیسسچانسک و سیویرودونتسک بوده که هنوز تسلط کامل بر این دو شهر دور از دسترس شان است. راهبرد اصلی روسیه در این جنگ با توجه به عدم تحرک بالای نیروهایش، استفاده از مزیت های برتری توپخانه ای و هدف قرار دادن مواضع اوکراینی بدون توجه به عوارض جانبی اش بوده است. هدف این است که چیزی باقی نماند که بتوان از آن دفاع کرد. استفاده از نیروها در زمین برای تصرف و نگهداری مناطق شهری کمتر با موفقیت همراه بوده است.