آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
ایران اقتصادی: کلان
۸

اخبار

وام ازدواج از استعلام مفاصا حساب مالیاتی معاف شد

رئیس سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای وام ازدواج را از استعلام مفاصا حساب مالیاتی مستثنی کرد. به گزارش ایلنا، داود منظور در بخشنامه ای به ادارات کل امور مالیاتی اعلام کرد: با توجه به افزایش سقف وام ازدواج و عبور آن از 200 میلیون تومان، این وام از شمول مقررات تبصره 1 ماده 186 قانون مالیات های مستقیم مستثنی است.

بر اساس مقررات اجرایی این ماده قانونی که توسط بانک مرکزی تعیین و از سوی سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده، اشخاص حقوقی (شرکت ها)  که خواهان دریافت تسهیلات بیش از 500 و حقیقی (اشخاص)  که متقاضی دریافت تسهیلات بیش از 200 میلیون تومان باشند موظف به ارائه استعلام مفاصا حساب بدهی های مالیاتی هستند.

از آنجایی که در قانون بودجه سال جاری وام ازدواج 120 میلیون تومان و برای زوجین 240 میلیون تومان در نظر گرفته شده، برخی بانک ها اقدام به اجرای این مقررات کرده اند که با دستور رئیس سازمان امور مالیاتی، استعلام مفاصا حساب بدهی مالیاتی برای وام ازدواج منتفی شد.

الزام رجیستر موبایل مسافری از گذشته هم قبل از خروج از گمرک بود

سخنگوی گمرک گفت: لزوم رجیستر تلفن همراه قبل از خروج از گمرک مسافری برای مسافران، موضوع جدیدی نیست و قبلا هم بارها اعلام شده است، از همکارانم در سایر سازمان ها درخواست می کنم در حوزه فعالیت خود اطلاع رسانی کنند. به گزارش ایلنا، سیدروح اله لطیفی درخصوص اعلام یکی از سازمان های غیرمرتبط با گمرک در خصوص رجیستری تلفن همراه مسافری اظهار داشت: براساس بخشنامه های ابلاغی گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مسافران در مبادی ورودی به کشور (ریلی، زمینی، دریایی و هوایی)، قبل از خروج از بخش مسافری گمرک، می بایست IMEI تلفن همراه خود را در کنار بررسی اسناد هویتی به همکاران ما اعلام و ثبت کنند و بعد از خروج از محوطه مسافری گمرک، امکان رجیستر تلفن همراه با رویه مسافری میسر نبوده است.

خودپرداز اکثر بانک ها به سامانه صیاد متصل شد

معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد: تاکنون 90 درصد بانک های کشور که 85 درصد خودپردازها را در اختیار دارند توانسته اند خدمات چک را از طریق خودپردازهای خود به مردم ارائه کنند. به گزارش بانک مرکزی، آمنه نادعلی زاده گفت: بانک مرکزی به منظور تسهیل دسترسی هموطنان به سامانه صیاد، علاوه بر تجهیز درگاه های بانکی شامل اینترنت بانک و موبایل بانک بانک ها، اپلیکیشن های پرداخت و همچنین زیرساخت پیامکی، از شبکه بانکی خواست تا خودپردازهای خود را به سامانه صیاد مجهز کنند تا امکان عملیات ثبت، تایید، انتقال و استعلام چک از طریق خودپردازها فراهم شود. سخنگوی اجرایی قانون جدید چک در بانک مرکزی درخصوص بانک هایی که خودپرداز آنها به سامانه صیاد متصل نشده اند، گفت: در حال حاضر فقط اتصال خودپرداز های سه بانک توسعه تعاون، کارآفرین و پست بانک به این سامانه تکمیل نشده است که این سه بانک حدود 4 هزار خودپرداز در اختیار دارند. همچنین بانک های اقتصادنوین و کشاورزی نیز اهم اقدامات فنی در این زمینه را انجام داده اند و به زودی آماده ارائه خدمات در این حوزه خواهند بود.