آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
ایران اقتصادی: بازار سرمایه
۱۰

«ایران» از عملکرد یک ماهه بازار سهام گزارش می دهد : خودرویی ها و سرمایه گذاری ها در صدر بیشترین خرید و فروش ها

 در پایان معاملات روز سه شنبه، پرونده معاملات بازار در خردادماه نیز بسته شد. نگاهی به آمارهای معاملات و شاخص های عملکردی بازار سهام در خردادماه نشان می دهد که بازار در یک روند نوسانی ملایم درحدود 2.37 درصد از بازدهی خود را نسبت به اردیبهشت ماه از دست داده است. در ادامه این گزارش به بررسی وضعیت نماگرهای بازار در خردادماه می پردازیم.

 نسبت قیمت به درآمد بازار به محدوده عدد 8 بازگشت

نسبت قیمت به درآمد (P/E) که یکی از نماگرهای مهم سنجش ارزندگی در بازار است، نشان می دهد قیمت سهام نسبت به درآمدهای انتظاری یا EPS بازار درچه وضعیتی قرار دارد. این نسبت که از ماه های ابتدایی زمستان 1400 و شروع روند صعودی بازار همواره در حال افزایش بود در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری به اوج خود رسید و در محدوده 9 الی 10 واحدی قرار گرفت؛ محدوده ای که با توجه به روند 10 ساله نسبت قیمت به درآمد، هرگاه بازار از آن عبور می کند کارشناسان یک وضعیت حبابی را برای بازار متصور می شوند.

در خردادماه اما نسبت P/E کل بازار با کاهش روبه رو شد و به محدوده عدد 8 بازگشت تا بار دیگر بازار از نظر این نماگر ارزنده شود.

آمارها نشان می دهد شاخص کل بورس در خردادماه در حدود 2.19 درصد و شاخص فرابورس نیز 3.02 درصد افت کرده و ارزش کل بازار نیز از حدود 7757 هزار میلیارد تومان به 7360 هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین در این بازه با افزایش ارزش ریالی، فروش شرکت های بورسی و فرابورسی نیز افزایش داشته است که از این رو پیش بینی ها برای تحقق سود را در بازار با افزایش قابل توجهی روبه رو کرده است. وجود این دو عامل در کنار هم متعاقبا بر نسبت های ارزندگی بازار تاثیرگذار بوده و بازار را باردیگر به محدوده ارزندگی بازگردانده است.

ارزش معاملات خرد 25 درصد کاهش یافت

با ورود شاخص های بازار به فاز اصلاحی در خردادماه، رفته رفته از تب و تاب معاملات نیز کاسته شد و حجم و ارزش کل معاملات در بازار با کاهش قابل توجهی روبه رو شد. این روند که هرچه به روزهای پایانی خرداد نزدیک تر شدیم نمود بیشتری یافت، درنهایت منجر شد که پایین ترین رکورد ارزش معاملات خرد از ابتدای سال 18 خردادماه با 3 هزار و 383 میلیارد تومان به ثبت برسد. مقایسه میانگین ارزش معاملات خرد در اردیبهشت و خرداد نشان می دهد که این عدد با کاهش 25 درصدی، از عدد 6 هزار و 669 میلیارد تومان به 5 هزار میلیارد تومان رسیده است. این روند نشان می دهد که سهامداران نسبت به رشد یا ریزش بیشتر بازار در روزهای آتی مطمئن نیستند و ترجیح می دهند در این روزها معاملات کمتری را در بازار انجام دهند.

 8593 میلیارد تومان پول حقیقی از جریان معاملات خرد خارج شدند

خروج پول حقیقی که از زمان «سقوط بزرگ» در مردادماه 1399 شروع شده بود، به جز مقاطعی کوتاه که بازار یک روند صعودی را در پیش گرفت، همواره ادامه داشت. این روند در زمستان 1400 و با ارزندگی بیشتر بازار تا حد زیادی کاهش یافت تاجایی که آمارهای فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری شاخص خالص خرید حقیقی در بازار مثبت شد. اما این روند در خردادماه ادامه نیافت و با توجه به فعل و انفعالات صورت گرفته در سایر بازارهای مالی و وجود شکاف ارزندگی در حدود 8 هزار و 593 میلیارد پول حقیقی از جریان معاملات خارج شد. هرچند که این روند نشان دهنده خروج پول های هیجانی از بازار است اما می تواند رونق بازار را نیز تا حدودی کاهش دهد.

لازم به ذکر است که در این بازه آمارهای خالص ورود حقیقی به صندوق های قابل معامله و رسوب پول های حقیقی در حساب کارگزاری ها با تغییر مثبتی روبه رو نشده است که نشان دهنده خروج پول از بازار است.

 سهام نیروگاهی در صدر بازدهی ماهانه قرار گرفتند

سهام شرکت های نیروگاهی در این ماه  با بازدهی حدود 9 درصدی در صدر گروه های معاملاتی بازار سهام قرار گرفتند. در این ماه خبرهایی مبنی بر افزایش ظرفیت های تولیدی، افزایش سرمایه گذاری ها و ایجاد زیرساخت ها برای فروش برق تولیدی مازاد بر مصرف و همچنین وصول بخش قابل توجه مطالبات صنعت برق و تغییر نرخ خدمات ارائه شده نیروگاه ها به شرکت های صنعتی بزرگ منجر شد تا سهام این شرکت ها با استقبال مناسبی از طرف سهامداران روبه رو شود تا این گروه معاملاتی در مجموع درصدر بازدهی ماهانه قرار گیرد.

همچنین گروه های معاملاتی سیمان، گچ و آهک با 7.75 درصد و چاپ و نشر با 7.69 درصد در رتبه های بعدی گروه های معاملاتی از نظر بازدهی قرار گرفتند. تامین انرژی مورد نیاز برای تولید کارخانه های سیمان و افزایش قابل توجه تولید در کنار فروش شرکت های سیمانی در بورس کالا بزرگ ترین عوامل تاثیرگذار بر سهام این گروه معاملاتی بوده است.

گروه معاملاتی حفاری 26 درصد از ارزش بازاری خود را از دست داد

در آخر جدول بازدهی ماهانه گروه های معاملاتی، سه گروه حفاری با 26.23 درصد، تجهیزات مخابراتی با 17.92 درصد و سایر مواد معدنی با 16.18 درصد بیشترین کاهش ارزش بازاری سهام را تجربه کرده اند. وجود زیان های بالای شرکت های حفاری در کنار افزایش هزینه های عملیاتی بخصوص در شرکت حفاری شمال که منجر به شمولیت این شرکت ذیل اصل 141 قانون تجارت (قانون ورشکستگی) شد، از جمله مهمترین عومل تاثیرگذار بر این صنعت در ماه های قبل بوده است. لازم به ذکر است که با توجه به اخبار منتشرشده درخصوص اخذ قراردادهای جدید برای حفاری های برون مرزی و صادرات خدمات فنی و مهندسی به دیگر کشورها، این صنعت می تواند در ماه های آینده با استقبال سرمایه گذاران روبه رو شود.

 خودرویی ها و شرکت های سرمایه گذاری در صدر معاملات

آمارهای مربوط به خردادماه نشان می دهد که دو گروه معاملاتی خودرو و ساخت قطعات و شرکت های سرمایه گذاری بیشترین حجم معاملات روزانه را به خود اختصاص داده اند. این دوگروه که نمادهای پرتراکنشی همچون «خودرو»، «خساپا»، «خگستر» و «شستا» در آنها قرار دارد بیش از 35 درصد حجم معاملات کل بازار را به خود اختصاص می دهند و از این نظر به عنوان بزرگ ترین گروه های معاملاتی بازار شناخته می شوند.