آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
صفحه آخر (جهان)
۱۲

جنگ اوکراین و کرونا حمل و نقل اروپا را فلج کرد: اعتصاب در خطوط هوایی و ریلی انگلیس، هلند، لهستان و بلژیک

تشدید بحران اقتصادی و افزایش نرخ تورم در اروپا همزمان با لغو محدودیت های کرونایی حمل ونقل ریلی و هوایی اروپا را فلج کرد و منجر به سرگردانی ده ها هزار مسافر در انگلیس، هلند، لهستان و بلژیک شد.

خطوط حمل ونقل هوایی و ریلی در بسیاری از کشورهای اروپایی روز سه شنبه به دلیل اعتصاب گسترده کارکنان منجر به سرگردانی ده ها هزار مسافر از لندن گرفته تا ورشو، آمستردام و بروکسل شد. دلایل مختلفی برای این اعتصاب ذکر شده است اما بر اساس گزارش ها بحران اقتصادی و افزایش تورم به دلیل جنگ اوکراین و آغاز مسافرت های تابستانی به دنبال پایان همه گیری کرونا از دلایل اصلی این اعتصاب بوده است. با افزایش عصبانیت و خشم مردم در سراسر قاره اروپا روسای اتحادیه ها امیدوارند که مسافران رفتار بدی را با کارکنان این صنعت نداشته باشند.

«پولیتیکو» در گزارشی درباره فلج شدن سیستم حمل ونقل اتحادیه اروپا به دلیل این اعتصاب نوشت: فرودگاه ها در کشورهای مختلف اروپایی درگیر صف های چند ساعته برای ورود و معاینه مسافران بودند، خطوط هوایی پروازها را لغو کرده اند و کارگران راه آهن و مترو نیز دست به اعتصاب زده اند. بر اساس این گزارش از بروکسل تا ورشو و از آمستردام تا لندن دلایل مختلفی برای هرج و مرج و عصبانیت عمومی وجود دارد. صنعت مسافرتی بسیار سریع تر از آنچه که انتظار می رفت از محدودیت های ناشی از کووید رهایی یافت و مشکلات بزرگی را برای بسیاری از شرکت ها ایجاد کرد؛ به این علت که آنها حمل کننده های چمدان، فروشندگان بلیط و خدمه هواپیما را اخراج کرده بودند و اکنون نمی توانند به سرعت دوباره تامین نیروی انسانی کنند. به دنبال این مسئله افزایش تورم وجود دارد که تا حدی ناشی از اقدامات پولی ضعیف برای حفظ اقتصاد در طول همه گیری است و اکنون اتحادیه ها را وادار می کند تا افزایش شدید حقوق را درخواست کنند.

به گزارش یورونیوز، بنا به اعلام اتحادیه های صنفی بلژیک بیش از 8 هزار نفر در تظاهرات و اعتصاب روز دوشنبه 20 ژوئن (30 خرداد) در این کشور شرکت کردند و این در حالی بود که تنها بخشی از شبکه قطار شهری برای جابجا کردن اعتصابیون و تظاهرکنندگان در بلژیک فعال بود.فرودگاه بروکسل نیز به دلیل اعتصاب نیروهای حراست مجبور به لغو تمامی پروازهای خود شد.تورم در ماه جاری میلادی در بلژیک به 9 درصد رسید که منعکس کننده افزایش شدید قیمت ها در جاهای دیگر است چرا که به دلیل حمله روسیه به اوکراین عرضه غلات با مشکلات فراوان رو به رو است و هزینه های مربوط به حوزه انرژی نیز افزایش یافته است. نخست وزیر بلژیک در واکنش به اعتصاب گفت: «کارگران بلژیک در مقایسه با همتایان خود در دیگر کشورهای اروپایی خوش شانس تر هستند چرا که حقوق ها در بلژیک به همان اندازه تورم افزایش می یابند.»او به شبکه تلوزیونی آر.تی.بی.اف بلژیک گفت: «دولت تدابیری را برای کاهش مالیات بر فروش گاز، برق و انرژی تا پایان سال تمدید کرده است»به گزارش ایرنا روز دوشنبه فرودگاه اسخیپول آمستردام نیز به دلیل کمبود پرسنل، سقفی را برای پروازهای خود در نظر گرفته است.کارکنان خطوط هوایی رایان ایر و بروکسل این هفته را برای اعتصاب مشخص کرده اند درحالی که لوفت هانزا به دلیل کمبود نیرو و مشکلات بسیار در فرانکفورت (بزرگ ترین فرودگاه آلمان) یک هزار پرواز ماه جاری میلادی را از برنامه خارج کرده است.  

بزرگ ترین اعتصاب ریلی در انگلیس

در انگلیس نیز شبکه ریلی این کشور در هفته جاری با بزرگ ترین اعتصاب خود در سه دهه اخیر رو به رو است. این اعتصاب به دنبال تورمی بی سابقه که درآمد بسیاری را در انگلیس تحت الشعاع قرار داده، انجام می شود.  اتحادیه شبکه راه آهن انگلیس اعلام کرد بیش از 50 هزار کارگر و کارمند شبکه راه آهن این کشور در اعتصابات سه روزه شرکت خواهند کرد. اعتصاباتی که با برنامه و جشنواره های تابستانی نظیر فستیوال موزیک گلستونبری همزمان شده است.مدارس انگلیس نیز از تاثیر این اعتصابات بر امتحانات آخر سال نوجوانان ابراز نگرانی کردند. اتحادیه شبکه قطار انگلیس «آر.ام.تی» این اعتصاب ها را لازم خواند چرا که به گفته این اتحادیه حقوق های کارگری در 40 سال گذشته به میزان رشد تورم هم تراز نشده اند. تورمی که انگلیس در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می کند در چهار دهه اخیر بی سابقه بوده است. 

این اعتصاب ها در حالی رخ می دهد که فقدان امنیت شغلی در دوران پسا کرونا بسیاری را تهدید می کند و کشورهای جهان در حال دست و پنجه نرم کردن با تورم بی سابقه در سایه جنگ اوکراین هستند. بر اساس گزارش ها احتمال می رود اعتصاب بیشتری را در ماه های اخیر در این کشور شاهد باشیم چرا که تعداد مسافران نسبت به میزان سفرها در پیش از کرونا همچنان بسیار پایین است و به دلایل اقتصادی شرکت های حمل نقل تصمیم به تعدیل نیرو گرفته اند و برنامه ای برای افزایش حقوق در دستور کار خود ندارند. اعتصاباتی که به دیگر بخش ها و صنایع نیز سرایت خواهد کرد. اوج گیری این اعتصاب ها با شروع فصل تعطیلات، به هم ریختگی در شبکه ریلی و همچنین خدمات فرودگاهی میلیون ها اروپایی را در ماه های پیش رو با چالش هایی نه چندان خوشایند رو به رو خواهد کرد.