آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۴
صفحه آخر (جهان)
۱۲

احزاب شیعه عراق گزینه های خود را برای نخست وزیری معرفی کردند

منبعی مطلع اعلام کرد، در جلسه ای که چارچوب هماهنگی شیعیان در منزل رئیس ائتلاف النصر برگزار کرد، نام 9 تن برای تصدی پست نخست وزیری عراق مطرح شد.

منبعی نزدیک به چارچوب هماهنگی شیعیان عراق، اعلام کرد در جریان جلسه شامگاه دوشنبه، چارچوب هماهنگی در منزل «حیدر العبادی»، رئیس ائتلاف نصر عراق، شرکت کنندگان در این جلسه نام بیش از 9 تن را مطرح کردند. براساس گفته های این منبع، از میان نام های ارائه شده، در انتهای جلسه، شرکت کنندگان در توافقی اولیه 2 تن را برای رقابت بر پست نخست وزیری انتخاب کردند. به گزارش ایسنا، این منبع گفت: «حیدر العبادی، رئیس ائتلاف نصر که در سال 2014 ریاست دولت را بر عهده داشت، به همراه اسعد العیدانی، استاندار فعلی بصره دو نامزد اصلی برای تصدی پست نخست وزیری عراق هستند.» این منبع تاکید کرد: «چهارچوب هماهنگی شیعیان ممکن است به سمت برگزاری انتخابات داخلی جهت انتخاب این دو شخصیت برود.» پیش تر «مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر عراق در بیانیه ای از عزلت سیاسی خود و نمایندگان تابع جریان صدر خبر داد و اعلام کرد که نمی خواهد مانع شکل گیری دولت در عراق گردد لذا از نمایندگان جریان صدر خواست که استعفاهایشان را تقدیم «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق کنند. یکشنبه گذشته الحلبوسی دستورات مربوط به استعفای نمایندگان فراکسیون صدر از پارلمان را امضا کرد. با قطعی شدن استعفای نمایندگان جریان صدر، پارلمان عراق پنجشنبه 23 ژوئن (2 تیر) جلسه فوق العاده ای را برای جایگزین کردن نمایندگان جدید به جای نمایندگان فراکسیون صدر برگزار می کند. در بیانیه دفتر اطلاع رسانی پارلمان عراق آمده است، با استناد به احکام ماده 58 قانون اساسی و بنا به درخواست شماری از اعضای پارلمان، روز پنجشنبه مورخه 23 ژوئن راس ساعت 11 صبح جلسه فوق العاده پارلمان عراق برگزار خواهد شد. پیش از این، ائتلاف دولت قانون به رهبری «نوری المالکی» از تحرکات پارلمانی برای برگزاری جلسه فوق العاده برای رای دادن به جایگزین های نمایندگان صدری مستعفی خبر داده بود.

«محمد الصیهود»، عضو ائتلاف دولت قانون در این باره گفته بود: «برگزاری جلسه اضطراری مستلزم جمع آوری 50 امضای نمایندگان است و هیئت هماهنگی گروه های شیعی بیش از این تعداد نماینده دارد.» الصیهود گفت: «اکنون تحرکاتی برای جمع آوری امضای نمایندگان هیئت هماهنگی گروه های شیعی برای برگزاری جلسه اضطراری پارلمان برای رای دادن به افراد جایگزین نمایندگان مستعفی و ادای سوگند این افراد در جریان است.»

انهدام مخفیگاه های داعش در مرکز عراق

خبر دیگر از عراق آن که نهاد اطلاع رسانی «الاعلام الامنی» عراق (وابسته به دفتر نخست وزیری) روز دوشنبه از کشف و انهدام شش مخفیگاه تروریست های داعش در استان صلاح الدین خبر داد. به گزارش خبرگزاری دانشجو،نیرو های فرماندهی تیپ واکنش سریع وابسته به وزارت کشور عراق در همکاری و هماهنگی با نیروی هوایی عراق در یک عملیات گسترده در منطقه «وادی المحاسن» در غرب «طوزخورماتو» در شرق استان صلاح الدین، مناطق وسیعی را پاک سازی کردند. از سوی دیگر فرماندهی عملیات «فرات مرکزی» در الحشدالشعبی خبر داد که نیرو های این نهاد مردمی اقدام به پاک سازی 160 کیلومتر برای تامین مسیر حجاج در بیابان های منتهی به مرز عربستان کرده اند. در این عملیات به گفته «علی الحمدانی» فرمانده عملیات «فرات مرکزی» از پهپادها و دوربین های حرارتی برای مقابله با هرگونه تعرض تروریست ها استفاده شده است.گفتنی است، با وجود پایان خلافت ادعایی داعش در ژوئن 2017 با آزادی موصل، اما تروریست ها در قالب هسته های خاموش در مناطق بیابانی، کوهستانی، مرزی و صعب العبور پراکنده شده و هر از گاهی به نیرو های نظامی و مردم روستا ها حمله ور می شوند و در این سال ها نیز نیرو های عراقی به طور منظم دست به عملیات های پاک سازی زده اند.