آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
جهان
۴
یادداشت

تل آویو و سناریوهای پساانحلال

محسن فائضی / کارشناس مسائل خاورمیانه

بعد از انتخابات، چه مخالفان دولت «نتانیاهو» و چه طرفداران آن نتوانستند به ائتلافی دست یافته و کابینه و دولت تشکیل دهند. از این رو، «نفتالی بنت» و طرفداران او، برای اینکه از این مساله عبور کرده و نتانیاهو را به نوعی سرنگون کنند، به ائتلافی عجیب تن دادند که در آن هم راستگراهایی چون یائیر لاپید حضور داشتند و هم طیف های مختلف چپ ها و همچنین اعراب اسرائیل دیده می شدند. تنها هدف مشترک اعضای این ائتلاف مقابله با نتانیاهو و سرنگونی او بود. از همین رو در آن ایام، تحلیلگران داخلی رژیم صهیونیستی دست به انتقادهای تندی از دولت ائتلافی زده و تاکید کردند، این ترکیب بندی موجب اختلاف خواهد شد و عمر چندانی نخواهد داشت، چرا که احزاب ائتلافی هرچند به خاطر یک هدف مشترک گرد هم آمده اند اما در مسائل سیاسی بسیاری با یکدیگر اختلاف نظر جدی دارند. این پیش بینی از همان هفته های نخست به تحقق پیوست و ائتلاف حاکم در پارلمان، در دو سه مورد رای گیری ها با اختلاف مواجه شد و با سختی پیش رفت.

اخیرا قانون مقررات اضطراری در شهرک های صهیونیستی در کرانه باختری که هر ساله تمدید و به سادگی و بدون مشکل به تصویب می رسید، برای تمدید به رای گذارده شد اما برخی اعراب به آن رای ندادند که منجر به تمدید نشدن این قانون شد. این تنها یک نمونه از بن بست هایی بود که بنت در یک سال اخیر با آنها مواجه شد و ائتلاف نتوانست به اجماعی در قوانین اصلی برسد. از طرفی ائتلاف حاکم با یکسری تغییرات ساختاری نیز همراه بود ،مثلا خانم سلیمان  از راستگراهای مذهبی که  به بهانه اینکه چرا در روز شنبه در بیمارستان ها فلان غذا سرو می شود، از ائتلاف خارج شد.

از طرفی، نتانیاهو هم بعد از مشاهده ضعف درونی کابینه، با هدف بر زمین زدن دولت ائتلافی وارد عمل شد و بر میزان تنش ها در پارلمان افزود و تلاش کرد، اعضا را تشویق کند به انحلال کابینه رای بدهند، به طوری که در همین راستا بیان کرد این هفته لایحه انحلال کنست به رای گذاشته می شود. در نهایت، به دلیل چنین فضایی شخص لاپید و بنت، پیش دستانه به این موضوع پرداختند و آمادگی خود را برای انتخابات جدید اعلام کردند.

اکنون و در این شرایط چند سناریو پیش روی رژیم صهیونیستی و البته شخص «بنت» است: نخست باید تا اوایل هفته آینده  صبر کرد و دید آیا لایحه رای می آورد یا خیر ، یا در صورت تصویب لایحه آیا اتفاق خاصی تا انتخابات می افتد یا خیر. یکی از مواردی که خیلی مطرح است و حتما به رای گذاشته می شود لایحه ای است که طبق آن کسانی که پرونده قضایی دارند، نتوانند کاندیدای انتخابات شوند. محدودیت سنی برای شرکت در انتخابات نیز دیگر گزینه ای است که مطرح شده است. با این حال طبق ساختار سیاسی رژیم هر چه در پارلمان تصویب شود وجاهت قانونی دارد و بنابر آن، تغییر قانون روند سختی ندارد و کافی است اکثریت به آن رای دهند. لذا برخی تحلیلگران با توجه به اقداماتی که در حال انجام است، بر این باورند که اینها برای این است که شرایطی ایجاد کنند تا نتانیاهو وارد انتخابات نشده و نتواند دیگر بار بر کرسی نخست وزیری بنشیند.

طبق نظر سنجی ها، سناریوی دیگری هم محتمل است. به این ترتیب که اگر انتخابات برگزار شود نتانیاهو به راحتی نخست وزیر خواهد شد و این موضوعی مهم است. حال باید دید بنت چه راه حل هایی برای پیشگیری از وقوع چنین اتفاقی دارد، به طور مثال ممکن است در حوزه سیاست اقتصادی تل آویو که متاثر از کرونا و جنگ اوکراین است ، یا فضای امنیتی که برای چپ ها نامطلوب است، وارد عمل شود.