آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۰
شرکت ها
۲۵

در بازدید مهندسان از ساختمان اطلس مال مطرح شد

توجه به موضوع تعمیر و نگهداری و مبحث 22 مقررات ملی ساختمان

در چند سال گذشته همواره موضوع عمر مفید ساختمان و لزوم توجه به نگهداری و تعمیر ساختمان ها از مباحث مورد توجه بوده که اتفاقا در مقام اجرا همواره مغفول مانده است. اگرچه مبحث 22 مقررات ملی ساختمان به این موضوع اختصاص یافته اما کارشناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که این مبحث مجرای لازم برای اجرایی شدن را ندارد. فرو ریختن یا آتش سوزی ساختمان هایی چون پلاسکو، درمانگاه سینای اطهر و اخیرا متروپل از مواردی است که در سطح ملی مطرح می شود و چند روزی توجه مردم و مسوولان را به خود جلب می کند و دوباره به فراموشی می رود.

با توجه به موارد گفته شده کمیسیون آموزش، پژوهش و ترویج سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با هدف توجه بیشتر به موضوع نگهداری و تعمیر ساختمان ها و در راستای آموزش عملی مهندسان بازدید از پروژه اداری تجاری اطلس مال در منطقه یک تهران را مصوب کرد. در این بازدید از تصفیه خانه و موتورخانه، دیوار سبز هیدروپونیک و نگهداری و سرویس دیوار سبز و دیتاسنتر، اتاق برق، اتاق مخابرات و مشاعات و پارکینگ بازدید شد. عموما ساختمان ها پس از بهره برداری باید به صورت مداوم و دوره ای، مباحث مربوط به نگهداری و تعمیر در آنها انجام شود که به دلایل مختلف در کشور ما این کار انجام نمی شود و همین عدم توجه به مبحث 22 مقررات ملی ساختمان باعث می شود ساختمان ها خیلی زود فرسوده شده و عمر مفید آنها نسبت به متوسط جهانی که بیش از 100 سال است کمتر از یک سوم یعنی زیر 30 سال باشد. در بازدید از دیوار سبز و نحوه نگهداری و سرویس آنها که بیش از 80 مدل گونه گیاهی در این دیوار سبز به صورت هیدروپونیک کشت شده است توضیحاتی ارائه و به سوالات بازدیدکنندگان پاسخ داده شد. همچنین در بازدید از اتاق برق که شامل ژنراتورهای دیزلی بود توضیحات لازم درباره ایمنی و تعمیر و نگهداری آن توسط کارشناس مربوطه داده شد و بیان این نکته که اخیرا دولت درخواست داده که شرکت ها و سازمان هایی که توانایی تامین برق دارند از ژنراتورهای خود در ساعات پیک مصرف استفاده کنند، آمادگی لازم برای تحقق این امر را فراهم کرده است.

سیستم های اطفای حریق، تخلیه دود، اگزاست فن ها، هواکش ها و سیستم های هوشمند ورود و خروج پارکینگ که به صورت کاملا مکانیزه انجام شده و قابلیت پرداخت قبوض در داخل طبقات پارکینگ را فراهم می کند که مانع ازدحام خودروهای عبوری در گیت های خروجی درب پارکینگ نمی شود از دیگر موارد بازدید بود که مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت.