آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۸
گزارش
۱۱
یادداشت

مشکل مسکن قابل حل است

مصطفی قلی خسروی (رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران)

طرح هایی که دولت سیزدهم برای بهبود وضعیت مسکن در ایران دارد، می تواند راه حلی برای بحران به وجود آمده باشد و پس از اجرایی شدن آنها شهروندان دیگر دغدغه «مسکن» نخواهند داشت ولی همه این پیش بینی ها زمانی می تواند مفید باشد که ما بتوانیم اجرا و اتمام این پروژه ها را ببینیم و از نزدیک این مجتمع های مسکونی که نام «مسکن ملی» بر آن گذاشته اند را لمس کنیم. توجه داشته باشید که اگر می توانستیم در کنار سایر مواد اولیه ای که برای تولید در داخل کشور نیاز است، 4 میلیون مسکن را هم وارد کنیم یک شبه همه مشکلات ما در زمینه مسکن چه در تهران و چه در سایر شهرهای ایران برطرف می شد و دیگر مشکلی به نام مسکن در کشور وجود نداشت. در همین خصوص باید صبوری کنیم و به دولت وقت دهیم تا بتواند پروژه مسکن ملی را به خوبی به پایان برساند.

در جلسه ای که ابتدای هفته با وزیر راه و شهرسازی داشتیم او بسیار با انرژی و مطمئن می گفت که ظرف یک سال می توانیم تعداد زیادی از این خانه ها را براساس اولویت بندی به جوانان تازه ازدواج کرده و خانواده هایی که تعداد فرزندان بیشتری دارند و... تحویل دهیم. به نظر من هم اگر از این طرح حمایت شود و کارشناسان حوزه مسکن با دانش و نگاه به وضعیت کنونی جامعه در رسانه ها اظهارنظر کنند و دست برخی سودجویان از بازار مسکن کوتاه شود، قطعا راهی برای برون رفت از وضعیت کنونی خواهد بود.

دولت سیزدهم در طرح مسکن ملی توانسته از اشتباهاتی که دولت های قبل در مورد «مسکن مهر» مرتکب شده اند درس خوبی بگیرد و در ادامه احداث مسکن ملی به موضوعاتی مانند نزدیکی محل احداث پروژه به شهر، احداث مراکز آموزشی، تفریحی و فرهنگی، ایمنی ساختمان ها، تردد آسان شهروندان، آب، برق، گاز و... را مدنظر قرار خواهد داد تا چالش هایی که مسکن مهر برای شهروندان به وجود آورده بود دیگر تکرار نشود. به عنوان مثال یکی از مناطقی که برای ساخت مسکن ملی مورد توجه قرار گرفته محله «تهرانسر» واقع در غرب تهران است. 

باید به این نکته هم اشاره کنم که تاکنون با توجه به تجربه مردم از مسکن مهر، استقبال خوبی از طرح مسکن ملی شده است و اگر مردم همین طور به حمایت خود ادامه دهند، می توانیم از این بحرانی که سال ها گریبان جامعه ایران را گرفته است رهایی یابیم در غیر این صورت همچنان باید در این وضعیت سپری کنیم. بنابه گفته وزیر راه و شهرسازی و باتوجه به موضوعاتی که در طرح مسکن ملی مطرح است دولت هیچ سودی از این پروژه نخواهد برد و مقصود این است که با دادن تسهیلات و کمک به شهروندان مشکل مسکن در ایران را یک بار برای همیشه برطرف کنند تا حداقل نسل های بعدی مشکلی در مورد مسکن نداشته باشند و این چالش را به دست فراموشی بسپاریم.

باتوجه به اینکه در ابتدای فصل جابه جایی مستاجران قرار داریم می بینیم که در بنگاه های مشاور املاک کارها به خوبی انجام می شود و بازار اجاره خانه تاکنون توانسته به خوبی مدیریت شود. دولت در سال جاری طرحی را تصویب کرده است که بنا بر آن صاحبان خانه در تهران تنها می توانند 25درصد قیمت خانه های خود را افزایش دهند و در شهرستان های بالای یک میلیون نفری هم تنها اجازه دارند 20درصد نسبت به سال گذشته قیمت ملک خودشان را افزایش دهند. در این مورد هم باید بگویم که منتظر اجرایی شدن آن هستیم تا ببینیم چه تاثیری می تواند در بهبود وضعیت مستاجران داشته باشد. 

در اینجا باید به موضوع دیگری هم اشاره کنم که در سال جاری هیچ صاحبخانه ای اجازه ندارد مستاجر خود را از خانه بیرون کند مگر اینکه بخواهد خانه را تعمیر کنید، به دختر و پسر تازه ازدواج کرده خود بدهد، خانه را بفروشد، به مادر یا پدر خود بدهد و... که در این صورت حتما باید به شورای حل اختلاف مراجعه کند و اگر کارشناسان حقوقی صحت حرف های او را تایید کردند، مستاجر باید خانه را تخلیه کند در غیر این صورت چنین کاری نباید صورت بگیرد. این موضوع را باید باز هم تکرار کنم که همه این مصوبات و طرح ها زمانی می تواند به مردمی که در حوزه مسکن دچار چالش هستند کمک کند که به خوبی اجرا شود و ما در ادامه بتوانیم تاثیرات مثبت آن را ببینیم. مسوولان کشور ما باید به این بیت که می گوید «به عمل کار برآید به سخن دانی نیست» توجه داشته باشند و برای برآورده کردن انتظارات شهروندان همه تلاش خود را بکنند تا پروژه مسکن ملی به خوبی و بدون هیچ چالشی در زمان مقرر تحویل داده بشود. 

به این نکته هم توجه داشته باشید که وقتی یک خانه ساخته می شود ممکن است مشکلات بسیاری به وجود بیاید مانند افزایش قیمت مصالح، افزایش قیمت تاسیسات ساختمانی، افزایش دستمزد کارگران و استادکاران و... که این موضوعات باید با همکاری و ایجاد اعتماد بین دولت و متقاضیان مسکن ملی به نوعی برطرف شود تا مشکلاتی که برای مسکن مهر به وجود آمده بود تکرار نشود.