آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
صفحه آخر
۲۴

هنرمندان در فضای مجازی

در فضای مجازی امروز سری می زنیم به حوزه های فرهنگی و هنری از جمله ادبیات و موسیقی تا ببینیم اهل فرهنگ و هنر از چه گفته و نوشته اند. آنچه می خوانید تنها گزیده ای از این حرف ها و نقل هاست.

اهل موسیقی

کیهان کلهر نوازنده و آهنگساز سرشناس ایرانی در اینستاگرامش ویدیویی از استادی سازساز منتشر کرده که در حال سمباده زدن بر چوب دسته یک کمانچه است. کلهر در متن کوتاهی از این استادان تشکر کرده و نوشته «از دل و دیده، گرامی تر هم آیا هست؟ «دست» آری، ز دل و دیده گرامی تر «دست» و چوبی که در دستان هنرمند کوشا خانم ندا شیروی ساز و دمساز می گردد.» یکی از طرفداران کلهر هم در پاسخ به این متن و ویدیو برای استاد نوشته: «خشک سیمی، خشک چوبی، خشک پوست/ از کجا می آید این آوای دوست؟»

سیروان خسروی خواننده پاپ کشورمان هم در اینستاگرامش ویدیویی منتشر کرده و خبر از کنسرتی تازه داده است. او نوشته «کنسرت تهران 22 تیر. اطلاعات بیشتر در مورد زمان بلیت فروشی بزودی اعلام میشه.» او در توضیح ویدیو هم نوشته: «ویدیو اجرای «به همین زودی» در رشت (به کارگردانی محسن متفکریان) هم در آینده نزدیک منتشر میشه.»

 بابک چمن آرا مدیر نشر بتهوون از کارگاهی درباره شنیدن موسیقی خبر داده و در اینستاگرام مفصل درباره این موضوع توضیح داده است. او نوشته: «دقیقا به همین سادگی؛ می خوایم با هم موسیقی گوش کنیم و بعدش درباره اش با هم صحبت کنیم؛ درباره چی؟ درباره حس و تاثیری که ازش گرفتیم... درباره دوست داشتن/نداشتنش... درباره دلایل عمر طولانی/کوتاه یک اثر موسیقی. درباره خاطراتی که یک اثر موسیقایی برامون می سازد و مثبت می کنه. درباره اینکه چرا دلمون می خواد یک اثر رو یک بار/چندبار بشنویم. حتی درباره موارد حقوق متعلق به اثر و صاحب اثر. درباره اینکه به چی می گیم کیفیت و درباره چیزهایی که با «با هم موسیقی گوش کردن» به ذهن هر کدوم مون می رسه. اثری که هر جلسه با هم گوش خواهیم کرد؛ ممکنه رسمی یا غیررسمی؛ مجاز یا غیرمجاز؛ جدید یا قدیمی؛ اثر منتشر شده یا خصوصی و حتی در هر سبک و ژانر موسیقی و هر دوره هنری باشه...»

اهل ادبیات

اسدامرایی مترجم سرشناس ایرانی در اینستاگرامش خبر از انتشار کتاب تازه کامیار عابدی شعرشناس و پژوهشگر ادبی معاصر نوشته و در توضیح کتاب آورده است: «کتاب مستطاب کلاغ» با گردآوری و تحلیل کامیار عابدی منتشر شد. در این کتاب مولف پس از مقدمه ای درباره حضور کلاغ در شعر و نثر ایران و جهان، روایت های مختلف چهار حکایت و داستان و شعر مربوط به کلاغ را در ادبیات منظوم و منثور ایران و جهان گردآوری و شناسایی و تحلیل کرده است. حکایت اول همان حکایت «کلاغ و روباه» معروف است که روایت های ایزوپ، لافونتن، کریلف، اشرف الدین نسیم شمال، ایرج میرزا، حبیب یغمایی، نیر سعیدی و میرزا علی اکبر صابر از آن در دست است و روایت یغمایی در ایران از همه مشهورتر است و در کتاب های درسی هم آمده است. حکایت دوم حکایت «کلاغ و طاووس» است که ایزوپ، کلیله و دمنه، عبدالرحمن جامی، لافونتن، کریلف، پروین اعتصامی و نیر سعیدی آن را به نظم و نثر درآورده اند و روایت کلیله و دمنه در ایران از همه مشهورتر است. حکایت سوم حکایت «کلاغ و عقاب» است که عنصری بلخی، ناصرخسرو، پوشکین، نیما یوشیج، پرویز ناتل خانلری، منوچهر شیبانی، مصطفی رحیمی، فخرالدین مزارعی، عزیز دولت آبادی و بهرام طوسی روایت ها و بازتاب های مختلفی از آن به دست داده اند و روایت خانلری در ایران از همه مشهورتر است. حکایت چهارم حکایت «کلاغ و شاعر محزون» از ادگار آلن پو شاعر و نویسنده امریکایی است که روایت های شجاع الدین شفا، صادق چوبک، مسعود فرزاد، مهستی بحرینی، مهدی اخوان ثالث، محمد دهقانی، احمد میرعلایی، سپیده جدیری، حسین الهی قمشه ای و محمدصادق رئیسی از آن در دست است.

دیگه چه خبر

خانه کتاب دار با انتشار ویدیویی از مراسمی که به بهانه سالروز تولد توران میرهادی برگزار کرده، نوشته و در گزارشی آورده: «تولد خانم میرهادی بهانه ای شد تا در خانه کتابدار میزبان مدیران و معلمان مدارس از مناطق چندگانه تهران باشیم. به پیشنهاد اعضای حلقه مطالعاتی بانوان خانه کتابدار که از سال 98 مطالعه آثار خانم میرهادی را شروع کرده اند و جلسه های هفتگی خود را با تمرکز بر این موضوع پیش می برند، روز یکشنبه 29 خرداد، ویژه برنامه ای با عنوان آشنایی با بانو توران میرهادی و اندیشه های ایشان با حضور تعدادی از مدیران، معلمان، مربیان و اعضای حلقه برگزار شد.»