آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
فرهنگی
۲۳

در گفت و گو با رضا بدرالسماء، نقاش مجموعه «سرود اسلام» مطرح شد

زیباسازی اذان شیعی با نقش و نگار ایرانی

گفتگو: سیده مریم سادات گوشه

 نزدیک دو سال است که روی پروژه «سرود اسلام» کار می کند. 10 تابلو نقاشی در ابعاد 7757 که با تکنیک رنگ و گواش کشیده است و کار خوشنویسی آثار که به صورت شکسته نستعلیق توسط محمدرضا رحیمی نوشته شده است. آثاری از جنس بانگ اذان. داستان این 10 تابلو همان آوای با شور و جذبه دلپذیری است که مسلمانان را به پرستش معبود دعوت می کند. همان بانگ رستاخیز عشق و دلدادگی است. رضا بدرالسماء نقاش پیشکسوت که بیشتر عمر و لحظات زندگی اش را صرف خلق آثار مذهبی و  تصاویر مربوط به شهدا کرده، مجموعه «سرود اسلام» را برای اولین بار در اختیار روزنامه ایران قرار داده است. او درباره انگیزه خلق این مجموعه آثار به «ایران» می گوید: «علاقه وافری که به نقاشی دارم از یک سو و از طرفی امر مهم اذان که ائمه اطهار خیلی به آن سفارش کرده اند و احادیث بسیاری در خصوص اذان گفته اند، باعث شد این بار راجع به اذان کار کنم. بخصوص اینکه این تصاویر با صدای زیبای اذان عجین شود قطعا جذابیت اذان را دوچندان خواهد کرد. کلیپی با همین تصاویر و تابلوهای من در ماه مبارک رمضان ساخته شد ولی هنوز منتشر نشده و قرار است بزودی از شبکه یک سیما به هنگام اذان پخش شود. چه خوب است که بتوانیم با تصاویر زیبا صدای اذان را همراه کنیم و تصاویری را که در رابطه با همان اذکار است ببینیم.»

بدرالسماء در ادامه توضیح می دهد: «انگیزه دیگرم به خاطر بی حرمتی هایی بود که جهان غرب به ساحت اسلام و پیغمبر آخرالزمان انجام دادند و بیشتر اهانت شان را هم در قالب کارهای هنری انجام دادند. خوشبختانه هنر ما خیلی غنی است و می توانیم با هنر نگارگری ایرانی بهترین جواب را داشته باشیم. خداوند به من توفیق داد که بتوانم این ده اثر را کار کنم. این آثار در اصل پرچم اسلام یا سرود اسلام است.»

این هنرمند درباره شیوه کارش می گوید: «شیوه کارم با سبک نقاشی نگارگری ایرانی است و با الهام از نقوش ایرانی است و گل طبیعی هم همراه این نقوش آمده تا جذابیت اثر دوچندان شود و این به خاطر این است که نسل معاصر بهتر بتواند با اثر ارتباط برقرار کند.»

او راجع به جزئیات آثارش توضیح می دهد: «از این ده اثر دو اثر شهادتین است که در مورد حضرت پیغمبر گفته می شود.«اشهد ان محمدا رسول الله»که یکی گنبد خضرا و گنبد حرم حضرت رسول در اثر نشان داده می شود و دومی با زمینه رنگ سبز که نشانه گنبد خضرا است و ظرف گلی که کنار این نقوش دیده می شود و دو اثر هم برای شهادت دادن به جانشین حضرت پیغمبر، امیرالمومنین علی علیه السلام است. در تابلوی «اشهد ان علیا ولی الله»  روز عید غدیر نشان داده می شود و در حقیقت تذکری است که هر بار اذان را می گوییم و می شنویم یادآور روز عید غدیر است و این یکی از مهم ترین ارکان اسلام است تا بتوانیم این روز را هر چه بیشتر زنده نگاه داریم و بیشتر یادآوری شود.»

او درباره تابلو «اشهد ان علیا حجت الله» می گوید: «یادآور صحن و بارگاه حضرت امیرالمومنین(ع) است و همچنین در تابلو اشهد ان لا اله الا الله هم خانه خدا دیده می شود و اشاره به تولد حضرت امیرالمومنین(ع) که یکی از معجزات بزرگ است که در مورد ایشان رخ داد و دشمنان سعی در انکار آن دارند. ان شاالله بتوانیم هر چه بیشتر این معجزه الهی؛ تولد حضرت علی(ع) در خانه کعبه را نشان دهیم.»

بدرالسما معتقد است که باید آثاری که اشاعه فرهنگ نماز می کنند را بیشتر اشاعه داد تا اثر بیشتری بخصوص در نسل جوان بگذارد. او در پایان می گوید: «من از مسئولان می خواهم دلسوزانه همراهی کنند و در مورد نشر این آثار بخصوص اذان بیش از گذشته همراهی و کار کنند و هر جا صلاح می دانند بیشتر دیده شود و نشر یابد. موقع اذان از صدا و سیما و شبکه های مجازی پخش شود و حتی می توانند جاهایی که مناسبت دارد، اذکار اذان و تصاویرش را پخش کنند تا دلنشین و زیبا تر شود.»

این هنرمند معتقد است که چاپ این آثار در کتاب های درسی بچه ها هم می تواند آنها را از زمان طفولیت با اذان آشنا کند.