آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۱
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

همه دستگاه ها پنجره ملی خدمات دولت هوشمند خود را راه اندازی کنند

ایسنا : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از دستگاه ها و وزارتخانه های دولتی و سازمان های زیرمجموعه آنها خواست تا هر چه سریع تر پنجره ملی خدمات دولت هوشمند خود را راه اندازی کنند. عیسی زارع پور در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: بر اساس قانون بودجه کشور همه دستگاه های اجرایی کشور مکلف شدند «پنجره ملی خدمات دولت هوشمند» خود را تا شهریور راه اندازی کنند، اما ما زودتر از موعد آن را راه اندازی کردیم. الان حدود 20 دستگاه به این پنجره متصل شده اند و برخی دستگاه های فرعی دیگر هم آمده اند. وی از رسانه های کشور خواست که از مسوولان دستگاه ها در این رابطه و اتصال و راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند مطالبه گری کنند تا این تکلیف قانونی در شهریور محقق شود و مردم خدمات خود را با حداقل دردسر و کاغذبازی و مراجعه حضوری انجام دهند. زارع پور اولویت اتصال و راه اندازی این پنجره را با دستگاه های دولتی دانست و گفت: وزارتخانه های مختلف و سازمان های ذیل این دستگاه ها باید در گام نخست پنجره واحد خود را راه اندازی کنند.

گروه استانداردهای متاورس تشکیل شد

ایسنا : شرکت های متا، مایکروسافت و سایر غول های فناوری در تلاش برای تبیین مفهوم نوظهور متاورس، گروهی را برای توسعه استانداردهای این صنعت تشکیل دادند که دنیاهای دیجیتالی جدید شرکت ها را با یکدیگر سازگار می کند. اعضای «مجمع استانداردهای متاورس» شامل بسیاری از شرکت های بزرگی هستند که در این فضا کار می کنند و از شرکت های تراشه سازی تا بازی و همچنین نهادهای استانداردسازی مانند W3C را شامل می شوند. بزرگ ترین غایب فهرست این شرکت ها، اپل است که تحلیل گران انتظار دارند با معرفی یک هدست واقعیت ترکیبی در سال میلادی جاری یا آینده، به یک بازیگر اصلی در رقابت متاورس تبدیل شود.

شرکت های بازی روبلوکس و نیان تیک و همچنین پلتفرم های کریپتویی مبتنی بر متاورس مانند سندباکس یا دسنترالند، در میان اعضای این گروه نیستند. اپل به هیات مدیره خود این محصول را نشان داده است، اما هنوز برنامه های خود برای ارائه یک هدست واقعیت ترکیبی را به صورت علنی معرفی نکرده است. معرفی چنین دستگاهی، اپل را وارد رقابت مستقیم با متا می کند که آینده خود را بر مبنای رشد متاورس بنا گذاشته و سرمایه گذاری سنگینی در سخت افزار انجام داده است تا نگرش خود به دنیاهای مجازی را به واقعیت تبدیل کند. متا که سابق بر این با نام فیس بوک شناخته می شد، در راستای تغییر رویکرد خود به سوی متاورس، سال گذشته نام خود را تغییر داد و برنامه هایی را برای یک هدست واقعیت ترکیبی با نام کد «کامبریا» فاش کرده که قرار است امسال عرضه شود. اپل در ایجاد استانداردهای وب مانند HTML5 در گذشته مشارکت جدی داشته است. برای محتوای سه بعدی در متاورس، اپل با پیکسار روی فرمت فایل USDZ کار کرده و با ادوب برای اطمینان از پشتیبانی شدن این فرمت، همکاری کرده است.  بر اساس گزارش رویترز، «نیل تروت» یکی از مدیران شرکت تراشه سازی انویدیا که ریاست مجمع استانداردهای متاورس را برعهده دارد  به رویترز اعلام کرد: از پیوستن هر شرکتی به این گروه شامل فعالان دنیای کریپتو، استقبال می شود. وی گفت: این گروه قصد دارد ارتباطات بین مجموعه ای از سازمان ها و شرکت های استاندارد را تسهیل کرده و هم کنش پذیری دنیای واقعی را به متاورس بیاورد، اما اشاره نکرد چطور غیبت اپل روی این هدف تاثیر می گذارد.

فعالیت ابزار جنجالی تشخیص احساسات مایکروسافت متوقف می شود

آی تی ایران : مایکروسافت اعلام کرد که به تدریج دسترسی عمومی به تعدادی از ابزارهای تجزیه و تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی خود را متوقف خواهد کرد. به گفته این شرکت، ابزار شناسایی احساسات سوژه ها از طریق بررسی تصاویر و ویدئوها نیز از جمله قابلیت هایی است که امکان استفاده عمومی از آن مسدود خواهد شد. این ابزار و دیگر ابزارهای مشابه که قادر به تشخیص احساسات هستند، بارها مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته اند. به زعم کارشناسان این حوزه، برخلاف تصوری که شکل گرفته، حالات چهره در گروه های مختلف افراد متفاوت است و شناسایی آنها از طریق آنچه روی نمایشگرها نقش می بندد، امری غیرعلمی است.

لیزا فلدمن بارت، استاد روان شناسی دانشگاه نورث ایسترن که در سال 2019 پژوهشی را در خصوص تشخیص احساسات با کمک هوش مصنوعی انجام داده، در این رابطه گفت که اگرچه این ابزارها می توانند اخم را شناسایی کنند، اما نمی توان از آن به عنوان خشم تعبیر کرد. گفته می شود که این تصمیم در راستای سیاست های مرتبط با رعایت اصول اخلاقی در فناوری هوش مصنوعی مایکروسافت صورت گرفته. استانداردهای مرتبط با هوش مصنوعی این شرکت که در سال 2019 منتشر شد، بر موضوع مسوولیت پذیری اینکه چه کسی از این فناوری استفاده می کند و همچنین نظارت های انسانی بر نحوه به کارگیری از این ابزارها تاکید دارد. به این ترتیب و با این تغییرات، می توان گفت که مایکروسافت به زودی دسترسی به برخی از قابلیت های فناوری تشخیص خود موسوم به Azure Face را محدود و بقیه را متوقف خواهد کرد. با این حال، برخی از ویژگی ها مانند تار کردن صورت در عکس ها و ویدئوها که چندان مشکل ساز نیستند، همچنان در دسترس کاربران خواهند بود. مایکروسافت علاوه بر حذف دسترسی عمومی به ابزار تشخیص احساسات، از مسدود کردن قابلیت دیگر Azure Face خبر داد که قادر به شناسایی جنسیت، خنده، موی مصنوعی، مو و آرایش است. ناتاشا کرامپتون، از مدیران ارشد هوش مصنوعی مایکروسافت معتقد است کارشناسان در داخل و خارج از شرکت نبود اجماع علمی درباره معنا و مفهوم احساسات و همچنین نگرانی ها در خصوص نقض حریم خصوصی افراد را برجسته کرده‎ اند. به گفته مایکروسافت، از روز 21 ژوئن، ارائه این ویژگی ها به مشتریان جدید را متوقف می کند، اما دسترسی مشتریان فعلی در 30 ژوئن لغو خواهد شد. با این حال، مایکروسافت به عرضه این قابلیت ها حداقل در یکی از محصولات خود ادامه می دهد؛ اپلیکیشنی به نام Seeing AI که از فناوری بینش ماشینی برای توصیف جهان برای افرادی مبتلا به اختلالات بینایی بهره می برد.