آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۵
جامعه
۱۰

خبر

نخستین محموله صادراتی واکسن «برکت» به نیکاراگوئه رسید

معاون ریاست جمهوری نیکاراگوئه از دریافت نخستین محموله حاوی 200 هزار دز واکسن متعلق به شرکت برکت خبر داد.

به گزارش ایرنا، به دنبال تفاهم نامه میان ایران و نیکاراگوئه برای صادرات واکسن «کووایران برکت» به این کشور آمریکای لاتین، معاون ریاست جمهوری نیکاراگوئه از دریافت نخستین محموله حاوی 200 هزار دز واکسن متعلق به این شرکت ایرانی خبر داد.

«روساریو موریو» از طریق رسانه های دولتی این کشور اعلام کرد: خدا را شکر که واکسن ها از طرف جمهوری اسلامی ایران امروز می رسد. ما عمیقا سپاسگزاریم. این 200 هزار دز واکسن کووایران به منظور ادامه واکسیناسیون است.

این محموله بعد از ظهر (به وقت محلی) روز 21 ژوئن (31 خرداد) به نیکاراگوئه رسید و با حضور «مجید صالحی» سفیر کشورمان و «مارتا ریس» وزیر بهداشت نیکاراگوئه، به این کشور تحویل داده شد.

آیین امضای تفاهم نامه ارسال واکسن «کوویران برکت» به کشور نیکاراگوئه 26 اسفند 1400 با حضور مدیران گروه دارویی برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، سفیر نیکاراگوئه در ایران، نمایندگان وزارت بهداشت و امور خارجه برگزار شد.

سفیر نیکاراگوئه گفت: وزارت بهداشت نیکاراگوئه براساس آزمایش هایی که انجام شد، اجازه استفاده این واکسن را برای مردم نیکاراگوئه صادر کرد چون ما از امنیت تولید این واکسن اطمینان داریم.

«ایساک لنین براوو» افزود: من واکسن برکت را سال قبل دریافت کردم و هیچ عارضه جانبی برایم نداشت و ایمنی بدن من در آزمایشی که سه ماه بعد انجام دادم، بسیار بالا بود و این گزارش را به دولتم نیز ارائه دادم.

وی تاکید کرد: اطمینان دارم همبستگی ایران و گروه دارویی برکت برای ارسال واکسن به نیکاراگوئه نتیجه بسیار خوبی برای پیشبرد استراتژی مهار بیماری در نیکاراگوئه خواهد داشت.

 پلیس امنیت اقتصادی فراجا اعلام کرد: کشف بیش از 191 تن کالای اساسی احتکاری و بازداشت 189 متهم مرتبط طی 2 روز

فرمانده قرارگاه امین پلیس امنیت اقتصادی فراجا از کشف بیش از 191 تن کالای اساسی احتکار شده و دستگیری 189 متهم طی 48 ساعت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سردار غلامرضا رضائیان گفت: با عنایت به اینکه سوداگران اقتصادی برای دستیابی به سودهای کلان اقدام به احتکار و خودداری از عرضه اقلام و کالا های اساسی مورد نیاز مردم می کنند، تشدید اجرای طرح های مقابله با قاچاق، احتکار و اخلال در تولید و توزیع کالا های اساسی و معیشت محور در کشور به صورت جدی ادامه دارد.

رضائیان با اشاره به بررسی های میدانی از روند فعالیت های اقتصادی و نظام عرضه و تقاضا کالا های اساسی و معیشت محور در کشور افزود: کارآگاهان این پلیس با تشکیل هزار و 517 گروه مشترک طی 48 ساعت از دو هزار و 794 مرکز و انبار نگهداری و توزیع اقلام و کالا های اساسی بازدید و بازرسی کردند.

وی بیان داشت: در این مدت کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی با اقدامات تخصصی پلیسی، محل دپو و احتکار کالا های اساسی و ضروری را شناسایی و در بازدید و بازرسی از آنها 191 تن انواع کالای اساسی از قبیل برنج، گندم و آرد، روغن خوراکی، انواع لوازم خانگی و بیش از 31 هزار عدد انواع دارو و... را کشف کردند.

فرمانده قرارگاه امین پلیس امنیت اقتصادی با اشاره به اینکه کارشناسان در برآوردهای اولیه ارزش اقلام و کالا های مکشوفه را 799 میلیارد ریال برآورد کرده اند، ادامه داد: در این خصوص 121 دستگاه خودرو توقیف و 20 باب اماکن مرتبط با این امر پلمب و 189 متهم پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی و خودرو ها روانه پارکینگ شدند.

رئیس کمیته امداد خبر داد: جمع آوری 750 میلیارد تومان زکات در سه ماهه سال جاری

رئیس کمیته امداد با اشاره به جمع آوری 750 میلیارد تومان زکات در سه ماهه ابتدای سال جاری،گفت: سال گذشته هزار و 720 میلیارد تومان زکات جمع آوری شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، چهل ودومین جلسه شورای مرکزی زکات با حضور رئیس شورای مرکزی زکات کشور، عضو شورای مرکزی زکات، رئیس کمیته امداد و دبیر شورای مرکزی زکات، رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد برگزار شد.

رئیس کمیته امداد در این جلسه ضمن ارائه گزارش فعالیت های اجرایی زکات در سطح کشور در سال 1400 گفت: سال گذشته با تلاش همه اعضای شورای زکات و ترویج و تبلیغ این امر واجب، شاهد رشد قابل توجهی در پرداخت زکات در کشور بودیم.

سیدمرتضی بختیاری با اشاره به جمع آوری هزار و 720 میلیارد تومان زکات در سال گذشته افزود: میزان زکات جمع آوری شده در سال 1400 نسبت به سال پیش از آن 32 درصد رشد داشت. از این میزان هزار میلیارد تومان زکات مستحب، حدود 300 میلیارد تومان زکات مال و 400 میلیارد تومان شامل فطریات، کفارات و رد مظالم بوده است.

وی از جمع آوری 750 میلیارد تومان زکات در سه ماهه ابتدای سال جاری خبر داد و تاکید کرد: براساس مصوبه شورای مرکزی زکات دست کم60 درصد از زکات باید سر سفره نیازمندان قرار گیرد که در حال حاضر به دلیل مشکلات اقتصادی بیش از 80 درصد از زکات صرف معیشت نیازمندان می شود.

چرا نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش منتشر نمی شود؟

مشاور رئیس سازمان سنجش کشور درباره منتشر نشدن نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش توضیح داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا کریمیان با بیان اینکه نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش از ابتدای خرداد آماده شده است، گفت: به استناد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و بر اساس مندرجات صفحه 5 دفترچه راهنمای ثبت نام نهمین دوره آزمون استخدامی و به تبع آن آزمون استخدامی اردیبهشت 1401 وزارت آموزش و پرورش، مقرر شده است به ازای تاهل و نیز هر فرزند 2 درصد و مجموعا حداکثر تا 10 درصد به امتیاز مکتسبه آزمون کتبی داوطلب اضافه شود. اختصاص این امتیاز مشروط به این مسئله است که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه داوطلب یا فرزند وی، بالای دو و نیم درصد نباشد.

کریمیان افزود: نظر به اینکه تاکنون چگونگی احتساب این امتیازات و نرخ باروری شهرستان ها به سازمان سنجش اعلام نشده لذا این سازمان در طی یک ماه گذشته مکاتبات و مذاکراتی با سازمان اداری و استخدامی و وزارت آموزش و پرورش داشته است. حسب پیگیری به عمل آمده، اخیرا سازمان ثبت احوال کشور نرخ باروری شهرستان ها را برای سازمان اداری و استخدامی ارسال کرده است.

وی ادامه داد: به محض تایید این گزارش از طرف سازمان اداری و استخدامی و ارسال رسمی آن به سازمان سنجش در کوتاه ترین زمان ممکن نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش نهایی و منتشر می شود.

وزیر کشور خبرداد: تعیین گروه 3 نفره از دستگاه های نظارتی برای بررسی تخلفات متروپل

وزیر کشور گفت: بحث متروپل شامل چند بخش است، در ابتدا مهم ترین موضوع بحث بحران آن بود که اکنون پایان پذیرفته است.

احمد وحیدی در گفت و گو با خبرگزاری مهر ادامه داد: برای بررسی به تخلفات ساختمان متروپل گروه سه نفره ای تشکیل شده است که این گروه متشکل از دستگاه های نظارتی هستند.

وحیدی افزود: این افراد و گروه سه نفره وظیفه دارند تا به تخلفات و بی انضباطی های رخ داده در متروپل رسیدگی و نتیجه آن را به سیستم قضائی اعلام کنند تا سیستم قضائی بررسی های لازم را انجام و نتیجه آن را اعلام کند.

وی بیان داشت:جست وجوها به پایان رسیده است و تمامی پیکرها از زیر آوارها به بیرون کشیده شده اند و هیچ موردی از مفقودی در این حادثه نداشته ایم.

جریمه 4 میلیارد تومانی یک نانوایی به علت توزیع آرد خارج از شبکه

سرپرست گشت های مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران از جریمه چهار میلیارد تومانی یک نانوایی به علت توزیع خارج از شبکه آرد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید محمدرضا محمدی گفت: بر اساس گزارشی که اداره غله و نان استان تهران داده بود، این نانوایی تافتون، تعداد هشت هزار و 686 کیسه آرد دریافت کرده، اما هیچ نانی پخت نکرده است و بهانه وی اجرای تعمیرات در نانوایی بوده است.

محمدی با بیان اینکه هیچ آثاری در این واحد صنفی مبنی بر تعمیرات مشاهده نشده است، افزود: برای این نانوایی، تخلف عرضه خارج از شبکه تنظیم شده و برابر قانون با این واحد صنفی برخورد می شود.

وی بیان داشت: با توجه به قیمت مصوب اداره غله و نان تهران برای هر کیسه 48 هزار تومان، میزان ارزش ریالی تخلف این نانوایی، 416 میلیون و 928 هزار تومان است که به میزان 10 برابر آن، (بیش از چهار میلیارد و 169 میلیون تومان) جزای نقدی در حق دولت محکوم می شود. بعد از بررسی های نهایی، این واحد صنفی پلمب هم خواهد شد.

افزایش پوشش بیمه درمان ناباروری در مراکز خصوصی منتظر تصویب شورای عالی بیمه

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران از افزایش پوشش بیمه درمان ناباروری مراکز خصوصی در صورت تصویب شورای عالی بیمه خبر داد.

مهدی رضایی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در بسته خدمات بیمه ای درمان ناباروری تعریف شده ویزیت، خدمات دارو، آزمایشگاهی، تصویربرداری و... تا 90 درصد در مراکز دولتی و عمومی غیردولتی تحت پوشش بیمه پایه است، گفت: البته اخیرا پیشنهاداتی هم مطرح شده است که ان شاءالله اگر فرآیند تصویب آن در شورای عالی بیمه صورت گیرد درصدی از تعرفه های درمان ناباروری در بخش خصوصی و خیریه ها هم تحت پوشش بیمه خواهد آمد.

رضایی افزود: تاکنون تعرفه بخش دولتی و عمومی در درمان ناباروری تا 90 درصد تحت پوشش بود اما قصد داریم پوشش خود را در سایر بخش ها هم گسترش دهیم.

وی درباره هزینه هر سیکل درمان ناباروری، اظهارداشت: در مراکز خصوصی میانگین پرداختی متفاوت است اما در بخش دولتی میزان پرداختی از یک تا 7 میلیون تومان متغیر است.