آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
سیاسی
۳

همزمان با اعلام خبر سرمایه گذاری عربستان در ایران، یک خبرنگار صهیونیست گفت ایران با کشورهای عربی کانال مالی اختصاصی ایجاد می کند

غروب هژمونی امریکا در نظم جدید منطقه

سفر سال گذشته مشاور امنیت ملی امارات به ایران شیخ طحنون بن زاید آل نهیان مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی در آخرین سفر خود به ایران دعوت رسمی رئیس امارات برای سفر آیت الله رئیسی به ابوظبی را به اطلاع رئیس جمهور ایران رساندتحرکات دیپلماتیک در روزهای پایانی سال 1401 روند تندتری به خود گرفته است. نقطه مشترک این تحولات را می توان رویدادهایی دانست که به نفع منافع ملی ایرانیان بوده و فصل جدید همکاری های ایران با کشورهای منطقه و قدرت های جهانی را رقم می زند. پس از پایان جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون قطعنامه ضدایرانی و آغاز از سرگیری روابط ایران و عربستان و استقبال دیگر کشورها برای از سرگیری و توسعه روابط خود با تهران، دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز پنجشنبه 25 اسفندماه همراه با مسئولان عالی اقتصادی، بانکی و امنیتی به امارات متحده عربی سفر می کند. علی شمخانی قرار است در جریان این سفر علاوه بر مذاکره با همتای اماراتی خود با مقامات بلند پایه این کشور نیز دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت و گو کند. رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی در توئیتی با اعلام خبر فوق، هدف از این سفر را ملاقات با مقامات عالی آن کشور و حل و فصل چند پرونده مهم امنیتی و اقتصادی عنوان کرد.

کانال مالی ایران و کشورهای عربی

این سفر در واقع پاسخی به سفر سال گذشته شیخ طحنون بن زاید آل نهیان مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی به ایران است که اکنون با دعوت رسمی وی، علی شمخانی به ابوظبی سفر می کند. شیخ طحنون در جریان سفر آذر ماه خود به تهران، این سفر را نقطه عطف همکاری های دو کشور خواند و ضمن استقبال از توسعه همکاری ها، دعوت رسمی رئیس امارات برای سفر آیت الله رئیسی به ابوظبی را به اطلاع رئیس جمهور ایران رساند.

با این حال این سفر از آن جهت که چندی پس از توافق تهران و ریاض رقم می خورد توجه های بیشتری را به خود جلب می کند؛ خصوصا که در جریان این سفر هیات های ویژه اقتصادی و بانکی نیز حضور دارند. این اتفاق در حالی است که باراک راوید، روزنامه نگار منتقد نتانیاهو در توئیتی مدعی شد ایران از طریق چین با کشورهای اتحادیه عرب کانال مالی اختصاصی ایجاد کرده است. این روزنامه نگار صهیونیست در صفحه توئیتر خود نوشت: «نشست زودهنگام ایران و کشورهای عرب در پکن برای بررسی ایجاد خط مالی جدید با میانجیگری چین برگزار خواهد شد. جزئیات این خط مالی همچنان نامعلوم است.»

سرمایه گذاری عربستان در ایران

همزمان با این خبرها، وزیر دارایی عربستان نیز با اشاره به توافق تهران و ریاض گفته است سرمایه گذاری کشورش در ایران با سرعت بالا انجام خواهد شد. به گزارش ایسنا به نقل از المیادین، محمد الجدعان، وزیر دارایی عربستان در اظهاراتی با این ادعا که سرمایه گذاری عربستان در ایران بعد از توافق اخیر با «سرعت گسترده» انجام خواهد شد، تاکید کرد فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری در ایران ایجاد شده است و تا زمانی که به بندهای توافق احترام گذاشته شود، هیچ مانعی در این خصوص وجود نخواهد داشت.

روایت ترکی الفیصل از «میانجی صادق»

علاوه بر این مقامات سیاسی و امنیتی سعودی هم از این توافق استقبال کردند و شورای وزیران عربستان نسبت به تداوم گفت وگوهای سازنده با ایران ابراز امیدواری کرد. ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب نیز توافق اخیر را «بسیار مثبت» توصیف و تاکید کرد که نتایج اولیه این توافق ایجاد نوعی ثبات سیاسی و امنیتی میان دو کشور است اما تاثیر آن بر سایر موضوعات منطقه هنوز مشخص نیست. رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان هم ابراز امیدواری کرد که این توافق به تحولات مثبت در منطقه خاورمیانه منجر شود. به گزارش ایسنا، ترکی الفیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه درباره توافق عادی سازی روابط ایران و عربستان که با میانجیگری چین انجام شد، اظهار داشت: فکر می کنم که این توافق روی مسائلی همچون یمن تاثیراتی داشته باشد. امیدوارم در سوریه که جنگ و خونریزی در آن همچنان ادامه دارد نیز چنین باشد.

این شاهزاده سعودی با بیان اینکه تردیدهایی نسبت به این توافق دارد، افزود: اما این تردیدها اهمیتی ندارند. این شک و تردید کسانی است که توافقنامه را امضا کرده اند. به نظر می رسد که هنوز این تردید وجود دارد که توافق چقدر می تواند زود اجرا شود. وی که در سال های 1979 تا 2001 رئیس سازمان اطلاعات عربستان بوده است همچنین به نقش چین برای حصول توافق تهران و ریاض اشاره کرد و گفت: نه ایالات متحده و نه اروپا نمی توانستند «میانجی صادق» باشند و مانند آنچه چین به آن کمک کرده است، توافق بین عربستان سعودی و ایران را تضمین کنند. ترکی الفیصل ادامه داد: چین کشوری بود که توانست این کار را انجام دهد زیرا روابط خوبی با هر دو کشور دارد. وی خاطر نشان کرد که چین ضامن توافق عربستان و ایران است که از سوی پکن برای احیای روابط دیپلماتیک اعلام شد و این به معنای دوری از واشنگتن نیست.

با وجود این رسانه های جهانی و اندیشمندان معتقدند توافق اخیر به معنی کاهش اثرگذاری امریکا در منطقه بوده و قدرت کشورهای غربی را به چالش کشیده است. نشریه نیوزویک در مقاله اخیر خود بیان می کند که میانجیگری چین در این توافق نشان می دهد که هژمونی امریکا دیگر مطرح نیست و غروب هژمونی امریکا در کنار توسعه همکاری های منطقه، می تواند فصلی جدید از نظم منطقه ای را رقم بزند.

برش

رایزنی باقری با همتایان اتریشی، دانمارکی و هندی اش

علی باقری با همتایان خود از کشورهای اتریش، دانمارک و هند تلفنی گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا، پیتر لااونسکی قائم مقام وزیر خارجه اتریش، یسپر مولر سورنسن معاون وزیر خارجه دانمارک و وینای موهان کوترا معاون سیاسی وزارت خارجه هند در تماس های تلفنی جداگانه با دکتر علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای و تحولات بین المللی گفت وگو و رایزنی کردند.