آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
سیاسی
۲

اخبار

برگزاری جلسه دولت با محوریت برنامه هفتم

هیات وزیران در جلسه روز گذشته خود که به ریاست آیت الله رئیسی برگزار شد، در ادامه جلسات فوق العاده بررسی لایحه قانون برنامه هفتم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، بندهای دیگری از این لایحه را تصویب کرد. در این جلسه همچنین برخی بندهای آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات درباره شرایط صدور کارت بازرگانی و همچنین صدور مجوز برای راه اندازی بازارچه های مرزی اصلاح شد. بررسی و تصویب برخی طرح های پیشنهادی کمیسیون های تخصصی دولت برای تغییر در تقسیمات کشوری و الحاق یا انتزاع برخی بخش ها در شهرستان های مختلف از دیگر موضوعات مهم مطرح شده در جلسه روز گذشته هیات دولت بود.

جلسه نمایندگان برای تامین نظر شورای نگهبان / برخی مواد لایحه بودجه به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت

آخرین نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان در سال 1401 صبح دیروز برگزار شد. هادی طحان نظیف در این نشست، گزارشی از عملکرد یکساله شورای نگهبان ارائه کرد و سپس از پایان رسیدگی به لایحه بودجه 1402 در این شورا خبر داد. به گفته او، این رسیدگی پس از 16 جلسه فشرده و پیاپی به پایان رسید و سه شنبه شب هم، نتیجه آن به مجلس شورای اسلامی اعلام شد.

به گزارش «ایران»، سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به برخی از ایرادات لایحه بودجه 1402 تصریح کرد: در تبصره یک بودجه موضوع مربوط به منشا سهم صندوق توسعه ملی و میزان افزایش آن نسبت به قانون بودجه سال پیش متفاوت بود و مغایر قانون اساسی شناخته شد. همچنین بندی برای حمایت از سهامداران خرد در بودجه آمده بود که تعابیری که در این بند آمده بود، ابهام داشت و باید رفع می شد. همچنین یک بند الحاقی دیگر تبصره یک بودجه درباره انتشار 20 هزار میلیارد تومان اوراق برای طرح های آب عشایری بود اما منابعی برای آن در نظر گرفته نشده بود که جهت اصلاح به مجلس ارجاع شد. طحان نظیف ادامه داد: لغو معافیت مالیاتی تمام موسسات آموزشی و کمک آموزشی یکی دیگر از موارد مورد ایراد و ابهام بود و مدارس و دانشگاه ها را هم در بر می گرفت که برای رفع ابهام به مجلس ارجاع شد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: مجلس مصوبه ای داشت مبنی بر اینکه خانه های بالای 20 میلیارد تومان باید مالیات دهند که این موضوع در شورای نگهبان بررسی و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

صحن علنی بهارستان

دیروز و همزمان با برگزاری نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان، تامین نظرات این شورا در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت. آنان در صحن علنی بهارستان، ناچار به حذف چند بند از لایحه بودجه مورد تصویب خود شدند تا نظر موافق شورای نگهبان را کسب کنند. در همین راستا، نمایندگان بند مربوط به پرداخت 100 میلیون تومان به هر مسجد را از لایحه بودجه 1402 حذف کردند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین بند مربوط به معافیت کلیه رده های بسیج مستضعفین از پرداخت حق انشعاب برق، گاز، آب و فاضلاب و عوارض شهرداری را از بودجه 1402 حذف کردند.

نمایندگان بند مربوط به مجوز مجلس به سازمان اداری و استخدامی کشور برای جایابی و انتقال نیروهای رسمی، ثابت، پیمانی دستگاه های اجرایی به صورت بین دستگاهی و درون استانی بدون رضایت کارمند را از لایحه بودجه 1402 حذف کردند. همچنین بند مربوط به الزام مسئولان دستگاه های اجرایی برای ارائه گزارش عملکرد به معاونت حقوقی رئیس جمهور را از لایحه بودجه 1402 حذف کردند.

نمایندگان در آخرین روز کاری خود در سال 1401 در خصوص باقی ایرادات شورای نگهبان، راضی به اصلاح یا حذف مصوبه خود نشده و طبق قانون، کار را به دست اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام سپردند.رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام پایان آخرین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در سال جاری گفت که جلسه بعدی 15 فروردین ماه 1402 تشکیل می شود. محمدباقر قالیباف بعد از پایان بررسی ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس در لایحه بودجه سال 1402 اظهار کرد: برخی از موارد بودجه اصلاح شد و در برخی موضوعات، مجلس اصرار کرد که طبیعتا به مجمع تشخیص می رود و آنجا جلسه ای است و من از طرف دوستان شرکت می کنم که در صورت اجازه مجلس شورای اسلامی، ما درباره برگشتی های شورای نگهبان و احکام ذیل جداول ابهامات را رفع می کنیم.قالیباف سپس از مجلس برای دادن اجازه به او جهت اصلاحات بابت رفت و برگشتی های مصوبات مجلس در بودجه با شورای نگهبان، از نمایندگان مجلس رای گیری کرد که نمایندگان این اجازه را به قالیباف دادند.