آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

وزیر ارتباطات: برخی پلتفرم های داخلی از نمونه خارجی بهتر هستند

ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «وضعیت پلتفرم های داخلی باید بسیار بهتر شود، اما همین الان هم دست کمی از پلتفرم های خارجی ندارند و با قطعیت می گویم برخی از آنها حتی قابلیت های بیشتری از پیام رسان های خارجی دارند.»

عیسی زارع پور روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره اختلال اینترنت صبح چهارشنبه، اظهار کرد: «اختلالی کوچک داشتیم که به زودی برطرف می شود و این اختلال به علت حمله سایبری نبود.» وزیر ارتباطات یادآور شد: «قطعی در اینترنت نداشتیم، افت ترافیک بود که در حال حل شدن است. ما به دنبال این هستیم که سرعت اینترنت را در استان های مختلف 30 تا 40 برابر بیشتر کنیم.» زارع پور درباره علت کندی سرعت اینترنت اظهار کرد: «طبیعی است که وضع موجود باید ارتقا پیدا کند، اما این موضوع زمان بر است. هرچند اگر به آمار مراجع بین المللی در یک سال اخیر نگاه کنیم نشان از افزایش سرعت اینترنت دارد. آنچه مردم بابت آن شاکی هستند به دلیل محدودیت های وضع شده برای برخی از فیلترشکن هایی است که استفاده می کردند که طبیعتا سرعت را به مراتب کاهش می دهد.» وی در پاسخ به این پرسش که آیا اینترنت موبایلش بدون فیلتر است یا نه، گفت: «خیر. خط من هم مثل مردم است. وضعیت پلتفرم های داخلی باید بسیار بهتر شود، اما همین الان هم دست کمی از پلتفرم های خارجی ندارند. من با قطعیت می گویم برخی پلتفرم های داخلی حتی قابلیت های بیشتری از پیام رسان های خارجی دارند.» زارع پور تصریح کرد: «در نسخه جدید واتس اپ ویرایش پیام اضافه شد، اما در برخی پیام رسان های داخلی این امکان وجود دارد، استتوس (وضعیت) وجود دارد، تماس تصویری باکیفیت وجود دارد. پس خودمان، خودمان را تحقیر نکنیم. ممکن است اختلالی پیش آید، دوهفته پیش واتس اپ هم اختلال داشت، اما روند کلی رو به رشد است.» وزیر ارتباطات تاکید کرد: «اینکه پیام رسان های داخلی در روز چند ده میلیون نفر را در روز میزبانی کنند اتفاق بزرگی است. تجربه چنین میزبانی از میلیون ها کاربر را نداشتیم و همین مدت اخیر به وجود آمده و باید تلاش کنیم که این مسیر بهبود پیدا کند.» زارع پور ادامه داد: «در پیام رسان های داخلی مشکل خاصی نداریم و اگر یک روز یا ساعتی اختلالی روی دهد طبیعی است، اما روند کلی این است که پشت این پلتفرم ها جوانان خودمان هستند تا بهترین ها را ارائه کنند.»

تبادل تجربیات ایران و کوبا در خصوص توسعه خدمات پلتفرم های بومی

سیتنا: رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در دیدار با معاون وزیر ارتباطات کوبا به تبیین تجربیات ایران در حوزه خدمات دولت الکترونیک و همچنین نقش سازمان های رگولاتور در توسعه خدمات پلتفرم های بومی پرداخت. معاونان وزرای ارتباطات دو کشور جمهوری اسلامی ایران و کوبا در حاشیه فروم جوامع اطلاعاتی و دانشی 2023 در ژنو با یکدیگر دیدار کردند. در این دیدار محمد خوانساری، معاون وزیر ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات ایران با مهندس ویلفرد گنزالز ویدال، معاون وزیر ارتباطات کوبا در حضور برخی اعضای دفتر نمایندگی دائم دو کشور در سازمان ملل متحد به گفت وگو پرداختند و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران به تبیین تجربیات کشور ایران در حوزه خدمات دولت الکترونیک و همچنین نقش سازمان های رگولاتور در توسعه خدمات پلتفرم های بومی پرداخت. طی این دیدار، مقرر شد با هدف توسعه روابط فنی میان طرفین، ضمن تنظیم تفاهم نامه همکاری نسبت به تشکیل کارگروهی مشترک برای تبادل تجربیات موفق اقدام شود.

معاون مرکز ملی فضای مجازی: طرح شکایت از پلتفرم های بین المللی آماده شده است

مهر: معاون مرکز ملی فضای مجازی با تشریح اقدامات این مرکز درباره ساماندهی پیام رسان ها گفت: «ما خواهان تعامل با پلتفرم های خارجی هستیم، اما حرفمان این است که با ما رفتار دوگانه نداشته باشند.» قاسم خالدی، معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوای مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر اینکه تعامل با دنیا الزاماتی دارد، اظهار کرد: «تعامل با دنیا الزاماتی دارد و مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره داشته اند که شرط آن قوی بودن است.

چرا باید گوگل شرایط چین را بپذیرد، برای اینکه آنها قدرتشان را با سکوهای داخلی خود اثبات کرده اند. گوگل برای سهم محدود خود از بازار چین تلاش می کند. سکوهای خارجی زمانی جواب نامه ما را خواهند داد که مطمئن باشند ما سکویی داریم که اگر اینستاگرام خودش هم به ما سرویس ندهد، سکوی داخلی نیاز ما را برطرف می کند.» او در ادامه افزود: «ما قطعا خواهان تعامل هستیم، ولی حرفمان مشخص است. با ما رفتار دوگانه نداشته باشند در وهله اول قوانین خودشان را در قبال ما رعایت کنند. در وهله دوم قوانین جمهوری اسلامی را به رسمیت بشناسند. در این صورت هر زمان حاضر به مذاکره باشند ما مذاکره خواهیم کرد.» وی در رابطه طرح شکایت بین المللی تصریح کرد: «مستندات جمع آوری و طرح شکایت آماده شده است تا بتوانیم در این زمینه حقانیت خودمان را درباره اینکه سکوهای خارجی با ما رفتار دوگانه دارند در حوزه بین الملل به اثبات برسانیم. ما شکایت خود را از سکوهای خارجی مسدود شده حتما پیگیری خواهیم کرد. اما همه اینها نافی اینکه می خواهیم تعامل داشته باشیم، نیست.»