آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
بازار دیجیتال
۱۷

از آن سو

تیک تاک به فکر جدایی از شرکت مادر افتاد

ایسنا: مدیریت تیک تاک سرگرم بحث در مورد امکان جدایی از بایت دنس، شرکت مادر چینی خود برای کمک به برطرف کردن نگرانی ها در مورد ریسک ها و خاطرات امنیت ملی آمریکا است. بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: «واگذاری که می تواند منجر به فروش یا عرضه اولیه عمومی شود، آخرین راه حل تلقی می شود و در صورتی پیگیری خواهد شد که پیشنهاد موجود این شرکت با مقامات امنیت ملی آمریکا مورد موافقت قرار نگیرد.

حتی پس از آن هم دولت چین باید با چنین معامله ای موافقت کند.» به گفته ماندیپ سینگ و دامیان ریمرتز، تحلیلگران بلومبرگ اینتلیجنس، ارزش کسب وکار تیک تاک در آمریکا با در نظر گرفتن شبکه های اجتماعی متعدد و سایر عوامل می تواند بین 40 تا 50 میلیارد دلار باشد. تیک تاک به دلیل مالکیت چینی خود که مقامات آمریکایی نگران هستند که ممکن است به تاثیرگذاری یا جاسوسی چین از آمریکایی ها منجر شود، زیر ذره بین است؛ ترسی که تیک تاک برای رفع آن تلاش می کند. این شرکت که تحت بازبینی امنیت ملی توسط کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا قرار دارد، سال میلادی گذشته موافقت کرد که تغییراتی را در طرحی که پروژه تگزاس نامیده می شود، اعمال کند. این پیشنهاد شامل همکاری با غول فناوری آمریکایی اوراکل برای میزبانی داده های کاربران آمریکایی و بررسی نرم افزار این شرکت و انتصاب یک هیات نظارت سه نفره مورد تایید دولت است. بسیاری از این اقدامات، در حال حاضر در حال انجام است. به گفته منابع آگاه، Cfius که پنلی متشکل از چندین آژانس دخیل در امنیت ملی آمریکا است، روند بررسی خود را متوقف کرده است و تیک تاک مطمئن نیست که آیا برنامه هایش برای ادامه فعالیت در آمریکا کافی است یا خیر. منابع آگاه دیگر می گویند اعضای کمیته وزارت دادگستری تمایلی به پذیرش پیشنهاد تیک تاک ندارند. بر اساس گزارش بلومبرگ، بروک اوبروتر، سخنگوی تیک تاک گفت: «نه ممنوعیت تیک تاک و نه واگذاری آن از سوی بایت دنس، تاثیری در رفع نگرانی های امنیت ملی آمریکا در مورد انتقال داده ها نخواهد داشت. تحت پروژه تگزاس، داده های کاربران آمریکایی تیک تاک، با استاندارد امنیتی بسیار بالاتری نسبت به سایر شرکت های آمریکایی نگهداری می شوند.»

سامسونگ پرچم دار طرح 400 میلیارد دلاری برای توسعه تراشه سازی کره

ایسنا: کره جنوبی به بزرگ ترین شرکت های خود از جمله شرکت سامسونگ الکترونیک می پیوندد تا برای پیروزی در رقابت جهانی برای برتری فناوری، حدود 422 میلیارد دلار در حوزه هایی مانند تراشه ها و خودروهای برقی سرمایه گذاری کند. یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد دولت در یک برنامه سرمایه گذاری تا سال 2026، حمایت خود را روی تراشه ها، باتری ها، روبات ها، وسایل نقلیه برقی، نمایشگرها و بیوتکنولوژی متمرکز خواهد کرد. این طرح شامل ایجاد هاب های میزبان کارخانه های بزرگ تولید تراشه، مراکز طراحی و تامین کنندگان مواد برای تقویت زنجیره تامین این کشور است.

این طرح، یک تلنگر ابتدایی برای سامسونگ است که قصد دارد در دو دهه آینده، حدود 300 تریلیون وون (229 میلیارد دلار) برای ساخت یک مجتمع جدید تراشه سازی در حومه سئول هزینه کند. این شرکت که بزرگ ترین سازنده حافظه در جهان است، سرمایه گذاری عظیمی روی توانمندی های تولید خود انجام می دهد تا شرکت تایوانی TSMC رقیب بزرگ تر خود را به عنوان مرکز تولید تراشه جهانی به چالش بکشد. رئیس جمهور کره جنوبی در یک کنفرانس تلویزیونی گفت: «جنگ اقتصادی که اخیرا در نیمه رساناها آغاز شده است، در حال گسترش به صنایع پیشرفته مانند باتری ها و خودروهای آینده است. هر کشوری در فراهم کردن یارانه های بزرگ و مزایای مالیاتی برای ایجاد تاسیسات تولیدی پیشرفته در داخل، از چیزی مضایقه نکرده است.» تسریع تامین مالی در حالی اتفاق می افتد که سیاستگذاران از واشنگتن گرفته تا پکن، پس از کمبودهایی که در دوران پاندمی پیش آمد و مخاطرات وابستگی به زنجیره تامین جهانی را برای فناوری های اصلی عیان کرد، میلیاردها دلار را در رقابت برای ایجاد خطوط تولید داخلی اختصاص داده اند. آمریکا تلاش ها را برای ایجاد ظرفیت تولید تراشه در منطقه خود را هدایت می کند، اما شرکت ها اکنون در حال ارزیابی شرایط مرتبط با حمایت دولت آمریکا هستند. سرمایه گذاری سامسونگ، هسته اصلی تلاش کره جنوبی در این حوزه خواهد بود. این شرکت قصد دارد تا سال 2042، پنج کارخانه تراشه سازی جدید در یونگین احداث کرده و بیش از 150 شرکت داخلی و خارجی تراشه را در این پایگاه جذب کند. سامسونگ به همراه شرکت اس کی هاینیکس، در بازار تراشه های حافظه جهان نفوذ دارند. کره جنوبی که در حوزه هایی مانند نمایشگرهای OLED نیز پیشتاز است، خانه شرکت خودروسازی هیوندای موتور و شرکت سازنده نمایشگر ال جی الکترونیکس است. اما به گفته لی چانگ یانگ، وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی، این کشور برای مواد، قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای مونتاژ تراشه ها و محصولات دیگر، همچنان به شرکت های خارجی متکی است. برتری فناوری کره جنوبی با چالش های فزاینده ای روبه رو است، زیرا تراشه های حافظه و نمایشگرها به طور فزاینده، تجاری می شوند و آمریکا و چین که دو اقتصاد بزرگ جهان هستند، هزینه برای تقویت ظرفیت تولید داخلی را افزایش می دهند. بر اساس گزارش بلومبرگ، کره جنوبی در حال تقویت روابط اقتصادی خود با آمریکا و کاهش اتکا به چین است. سامسونگ سخت در تکاپو برای توسعه پیشرفته ترین کارخانه هایش در پیونگ تاک است. همچنین قصد دارد تا سال 2024، یک کارخانه جدید در تیلور تگزاس احداث کند و سرگرم بررسی چندین مکان برای کارخانه های آتی خود از جمله در تگزاس و اروپا است.