آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
ایران اقتصادی
۷

اخبار

عملیاتی شدن قطار سریع السیر مشهد-تهران در 1402

وزیر راه و شهرسازی از عملیاتی شدن قطار سریع السیر مشهد-تهران در سال آینده خبر داد.به گزارش مهر، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح 500 دستگاه انواع ناوگان گفت: در آستانه سال جدید از همه اتفاقات خوب و بد سال 1401 درس بگیریم تا در سال 1402 سال متفاوت تری برای خدمت به مردم پیش رو داشته باشیم.

وی افزود: هم اکنون در نقطه اوج تقاضا هستیم حتی در بنادر نیز شاهد تقاضای قابل توجه هستیم که امیدواریم با برنامه ریزی صحیح شرمنده مردم نشویم به طوری که قصد داریم سال متفاوتی را برای سال آینده رقم بزنیم.

بذرپاش با تاکید براینکه سال بعد را باید سال رکوردها بگذاریم افزود: سال 1402 قطعا سال پیشرفت در حوزه های مختلف در صنایع حمل و نقل است حتی مجوزهای لازم را به بخش خصوصی دادیم تا لکوموتیو مورد نیاز کشور را تامین کنند.وی در پایان اظهار کرد: قطار سریع السیر مشهد-تهران و تهران -مشهد عملیاتی خواهد شد.

الزام وارد کنندگان موبایل به ایجاد سامانه شفافیت

واردکنندگان تلفن همراه، متعهد به ایجاد سامانه شفافیت فروشگاهی و ارتقای خدمات پس از فروش می شوند و رتبه بندی آنان بر این اساس انجام خواهد شد.

علیرضا شاهمیرزایی معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ما هنوز از قابلیت های سامانه همتا به صورت کامل بهره نبرده ایم و در صورت استفاده درست از این ظرفیت، حقوق مصرف کننده به لحاظ قیمت و اطمینان از اصالت گوشی و حتی خدمات پس از فروش و گارانتی بسیار بهتر رعایت خواهد شد.معاون وزیر صمت، با اشاره به مصوبه 22 اسفند کارگروه خدمات پس از فروش وزارت صمت، تصریح کرد: همه واردکنندگان تلفن های همراه از ابتدای سال 1402 متعهد می شوند که ثبت اسناد تجاری گوشی های موبایل و وسایل ارتباطی سیمکارت خور را در تمام زنجیره توزیع تا مصرف کننده نهایی طبق مقررات انجام دهند و بر عوامل خود نظارت کنند و رتبه بندی آنان بر این اساس انجام خواهد شد. همچنین از ابتدای 1402 تعهدات لازم الاجرایی از آنان اخذ خواهد شد و در صورت عدم ارائه این تعهدات، اجازه واردات به ایشان داده نخواهد شد.

دلایل حذف برخی متقاضیان خودروهای وارداتی

پس از نوبت دهی به متقاضیان خودروهای وارداتی برخی متوجه حذف خود از سامانه شدند. امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت، در تشریح مهمترین دلایل حذف برخی متقاضیان خودروهای وارداتی، گفت: تکمیل نشدن فرایند وکالتی کردن حساب، تکمیل نشدن فرایند ثبت نام، دارا نبودن یکی از شرایط عمومی (مانند داشتن پلاک فعال و غیره) و نبود موجودی کافی در حساب وکالتی از جمله دلایل حذف به شمار می آیند. قالیباف افزود: در حال حاضر گزینه انصراف فعال است و بانک ها باید بلافاصله نسبت به رفع انسداد وجه افرادی که انصراف می دهند اقدام کنند.