آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
فرهنگ و هنر
۲۱

احمد سمیعی گیلانی نخل آکادمیک گرفت

نشان عالی فرانسه برای پدر ویراستاری

منبع: مهر

نشان نخل آکادمیک کوماندور سه شنبه 23 اسفند با حضور نیکولا رش سفیر فرانسه در ایران، در منزل احمد سمیعی، نویسنده و مترجم 102ساله به وی اعطا شد.

مراسم اعطای نشان عالی کوماندور به احمد سمیعی قرار بود در مرکز فرهنگی سفارت فرانسه برگزار شود که به سبب کسالت وی در منزل او برگزار شد. نخل آکادمیک شامل سه درجه و عالی ترین آن نشان کوماندور است.

در این برنامه نیکولا رش به ایراد سخن پرداخت و آرزو کرد بتواند روزی زبان فارسی را آن چنان بیاموزد و تکلم کند که سمیعی زبان فرانسه را سخن گفته است.

سفیر فرانسه اعطای نشان کوماندور را بسیار نادر دانست که افراد معدودی موفق به دریافت آن می شوند. نیکولا رش ضمن قدردانی از سمیعی گیلانی بر نقش اثرآفرین ایشان در معرفی آثار ارزشمند فرانسه به زبان فارسی و نیز سهم بسزای استاد در فرهنگ و هنر جهان تاکید و گزارشی مجمل اما دقیق از زندگی و آثار استاد بیان کرد که نشان دهنده آگاهی عمیق سفیر فرانسه از احوال سمیعی گیلانی بود. در پایان سخن، سفیر فرانسه با احترام، نشان «فرمانده نخل آکادمیک» را به گردن سمیعی آویخت.

وی گفت: احمد سمیعی چهره آشنای فرهنگ ایران است. او را به حق باید قهرمان فرهنگ ایران شمرد. ذهن روشمند، خلاق، نواندیش و بالاخص انسانی ویژگی بارز استاد سمیعی است که همچنان در عمر پربار خود زنده و تروتازه نگاه داشته است و این تازگی و حلاوت محصول مداومت او در خواندن، تحقیق و «به روز بودن» است به ویژه، انس به خواندن رمان او را «فارغ از دنائت ها و دل مشغولی های بی قدر، به جهانی آرمانی و اثیری» برده و با «زندگی دیگران و به زندگی هایی دیگر» دمخور و آشنا کرده و با همنوعان خود هم حسی یافته است. دوام عمر باعزت استاد احمد سمیعی (گیلانی) را از خداوند خواستارم.

نخل آکادمیک نشان افتخار ملی وزارت آموزش عالی فرانسه است که به بزرگان اندیشه، به سبب خدماتی که به همت آنان انجام پذیرفته، اعطا می شود. سابقه اعطای این نشان به زمان ناپلئون و به سال 1808 در تجلیل از اعضای برجسته دانشگاه پاریس، به سبب مشارکت برجسته در فرهنگ و آموزش، برمی گردد.

ازجمله کسانی که در ایران نخل آکادمیک را گرفته اند، می توان به علی اکبر سیاسی (روانشناس، نویسنده و رئیس دانشگاه تهران)، احمد کامیابی مسک (مترجم و استاد درام و تئاتر مدرن دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران)، سیدجواد طباطبایی (مولف، مترجم و استاد علوم سیاسی)، محمدعلی سپانلو (شاعر، مترجم و منتقد ادبی)، رضا سیدحسینی (نویسنده و مترجم)، جواد حدیدی (نویسنده و مترجم) و ابوالحسن نجفی (نویسنده، محقق و مترجم) اشاره کرد.

احمد سمیعی گیلانی متولد 1299 در رشت به پدر علم ویراستاری معروف است. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش گذراند و سپس وارد دانشگاه تهران شد. در اواخر دهه 1340 به عنوان ویراستار در موسسه انتشارات فرانکلین آن زمان مشغول خدمت شد و به موازات آن دوره کارشناسی ارشد زبان شناسی را در دانشگاه تهران می گذراند. او در کنار حرفه ویراستاری، چند کتاب در زمینه آیین نگارش و ویرایش تالیف کرد و مقاله های ارزشمندی در مجلات متعددی نظیر پیک جوانان، کتاب امروز و رودکی به چاپ رسانید. سمیعی کار ترجمه را با برگرداندن رمان دلدار و دلباخته، از ژرژ ساند شروع کرد و بعدا آثاری را از نویسندگان بزرگی مانند ژرژ پرک و گوستاو فلوبر به فارسی برگردانده است.