آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
ایران اقتصادی
۱۰
گزارش

رشد صنعت در دولت سیزدهم 6.8 درصد محقق شد که این شاخص در دولت قبل 2 درصد بود

چشم انداز 450 میلیون دلاری تجارت ایران و بلاروس

با توجه به سفر رئیس جمهور بلاروس به تهران و امضای نقشه راه و هفت سند همکاری بین دو کشور توافق های بسیار خوبی بین تهران و مینسک شکل گرفته و تا حدی هم عملیاتی شده است.

فراهم شدن زیرساخت های مالی و صادرات 45 هزارخودرو

سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت از توافق با بلاروس در حوزه صنعت خودرو خبر داد و گفت: برای نمونه در کشور به کود پتاس به عنوان کود کشاورزی نیاز داریم که می توانیم از بلاروس وارد کنیم و در مقابل مس به این کشور صادر کنیم.

فاطمی امین همکاری در حوزه خودرو بین دو کشور ایران و بلاروس را مورد اشاره قرار داد و افزود: توافق بسیار خوبی برای صادرات 45 هزار خودرو در طول دو تا سه سال آینده به بلاروس امضا شده که ارزش این قرارداد نزدیک 450 میلیون بر آورد می شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: کل حجم صادرات ایران به بلاروس سالانه حدود 16 میلیون دلار در سال است در حالی که در این قرارداد به یکباره برای یک تجارت 450 میلیون دلاری توافق شد و این نویدبخش توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور است. وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره دیدار با وزیر صنعت بلاروس و تهاتر کالاها با این کشور گفت: زیرساخت های مالی میان ایران و بلاروس تا حد زیادی فراهم شده است. یکی از موضوعات همین موضوع تهاتر است.

مثبت شدن و جهش شاخص ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص عملکرد 9 ماهه بخش صنعت گفت: در این مدت بخش صنعت رشد 8 درصدی را تجربه کرد در حالی که در مدت مشابه پارسال این شاخص 3.3 درصد بود. فاطمی امین با بیان اینکه در این مدت بخش معدن نیز رشد اقتصادی 2.9 درصدی را تجربه کرد که این شاخص پارسال منفی 1 درصد بود، افزود: در فصل پاییز رشد بخش صنعت 11.6 درصد بود که رشد بالا و مطلوبی است.وی این نکته را هم متذکر شد که در طول دوره دولت سیزدهم رشد بخش صنعت میانگین 6.8 درصد بوده که در دولت های یازدهم و دوازدهم این میزان رشد 2 درصد بود. یعنی در دولت سیزدهم بیش از سه برابر میانگین تولید در دولت های قبل رشد تولید داشتیم. فاطمی امین با یادآوری اینکه کل رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه امسال 3.7 درصد بوده است، که بخش صنعت با 1.1 درصد بیشترین سهم را دارد، گفت: در بخش سرمایه گذاری نیز باید گفت که در پاییز امسال بیش از 28 درصد رشد سرمایه گذاری داشتیم و بخش ماشین آلات 19/7 درصد رشد را ثبت کرد.

بیش از 8 میلیون اشتغال گروه صنعت

وی در ادامه به آمار اشتغال اشاره کرد و گفت: طبق آمار مرکز آمار ایران، اشتغال گروه صنعت در پاییز امسال به بیش از 8 میلیون و 300 هزار نفر رسید که بسیار مطلوب است و روند فزاینده دارد.فاطمی امین به توافق این وزارتخانه با معاونت علمی ریاست جمهوری به ارزش بیش از چهار هزار میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: بیش از 34 هزار قطعه در صنایع سنگین و فولاد برای ساخت داخل به شرکت های دانش بنیان عرضه شده است.وی افزود: در یک گام جدید 29 شراکت را طراحی کردیم که شامل یک شرکت پیشران، یک خریدار، یک شرکت دانش بنیان و چند دانشگاه است؛ در این شراکت برای ساخت محصولاتی که نیاز کشور است کار گروهی می کنند.