آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
دنیا
۴

برخورد سوخوی روسی با پهپاد آمریکایی تنش ها را بالا برد: تصادم آمریکا و روسیه در دریای سیاه

به گفته پنتاگون، در اولین برخورد فیزیکی شناخته شده بین روسیه و آمریکا از زمان آغاز جنگ در اوکراین در فوریه گذشته، یک هواپیمای جنگی روسیه روز سه شنبه بر فراز دریای سیاه با پروانه یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی برخورد کرد و باعث شد اپراتورهای آمریکایی آن را در آب های بین المللی سرنگون کنند. «اریک اشمیت» در گزارش 14مارس در نیویورک تایمز نوشت، ساقط شدن MQ-9 Reaper، اسب پرتوان ناوگان شناسایی هوابرد ارتش آمریکا، بلافاصله تنش ها را بین کاخ سفید و کرملین تشدید کرد؛ زیرا مقامات آمریکایی، نیروهای روسی درگیر در این حادثه را به رفتار خطرناک متهم کردند. مقامات نظامی آمریکایی گفتند پهپاد ریپر غیرمسلح در حال انجام یک ماموریت شناسایی معمولی بود که توسط دو جنگنده سوخو27 روسی در حدود 75مایلی جنوب غربی شبه جزیره کریمه که روسیه از آن به عنوان پایگاهی برای انجام حملات ویرانگر استفاده می کرد، رهگیری شد.

فرماندهی اروپای ارتش آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: «چندین بار قبل از برخورد، سوخو27 به روشی بی احتیاط و غیرحرفه ای، در مقابل این پهپاد پرواز کرد. این حادثه علاوه بر ناامن بودن و غیرحرفه ای بودن، فقدان صلاحیت را هم نشان می دهد.» جان اف.کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت که در هفته های اخیر «رهگیری های» مشابهی توسط هواپیماهای روسی صورت گرفته است - به گفته مقامات نظامی، تقریبا همه بدون حادثه انجام شده اند - اما این اپیزود «به دلیل ناامن بودن و غیرحرفه ای بودن قابل توجه است.» وی افزود: رئیس جمهور بایدن در جریان این رویداد قرار گرفت. حمله روسیه به اوکراین باعث افزایش تنش بین مسکو و واشنگتن شده و دریای سیاه را به یک «کانون مهم نبرد» تبدیل کرده است. روسیه کشتی های اوکراینی را در بنادر خود محاصره کرده است؛ هرچند اوکراین توانسته غلات خود را از طریق دریا و طبق توافقی که در ژوئیه گذشته است، بین دو کشور متخاصم امضا شد صادر کند.

در عین حال، اوکراین به شناورهای نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه و همچنین در بندر حمله کرده است. در ماه آوریل، یک موشک اوکراینی گل سرسبد ناوگان دریای سیاه روسیه با عنوان «مسکوا» را غرق کرد؛ حمله ای که هاله شکست ناپذیری دریایی مسکو را خدشه دار کرد. این جنگ همچنین با تقویت روابط بین واشنگتن و کشورهای هم مرز با روسیه، از جمله لهستان و کشورهای بالتیک، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را تقویت کرده است. کشورهای ناتو میلیاردها دلار کمک نظامی برای حمایت از اوکراین سرازیر کرده اند؛ اما این ائتلاف تلاش کرده از ایجاد رویارویی مستقیم با روسیه، به عنوان یک کشور مجهز به سلاح هسته ای جلوگیری کند. «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که سفیر روسیه در واشنگتن برای دریافت اعتراض رسمی ایالات متحده به دلیل سرنگونی پهپاد که او آن را «رهگیری غیرایمن، غیرحرفه ای» و «نقض وقیحانه قوانین بین المللی» خواند، فراخوانده شده است.

پرایس در کنفرانس تلفنی با خبرنگاران گفت که «لین ام.تریسی» سفیر ایالات متحده در مسکو نیز «پیام قوی ای را به وزارت امور خارجه روسیه منتقل کرده است.» وزارت دفاع روسیه مقصر بودن هواپیماهای جنگی این کشور را رد کرد و روایت دیگری از این رویارویی ارائه داد. این وزارتخانه در بیانیه ای گفت که پس از اینکه نیروی هوایی روسیه جنگنده هایی را برای شناسایی پهپاد اعزام کرد، این هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به شدت مانور داد، ارتفاع را پایین آورد و در نهایت به آب برخورد کرد. در این بیانیه آمده است که این پهپاد در نزدیکی شبه جزیره کریمه پرواز کرده و برخلاف دستورالعملی که روسیه برای حریم هوایی خود بر فراز اوکراین صادر کرده، به سمت مرز روسیه حرکت کرده است. با این حال، یکی از مقامات آمریکایی گفت که سرنگونی پهپاد هیچ نوع «حرکت هماهنگ شطرنجی» توسط روسیه نبود. چندین مقام آمریکایی گفتند که هیچ اطلاعاتی ندیده اند که نشان دهد این راهبردی گسترده تر از سوی مسکو برای آزار و اذیت هواپیماهای شناسایی ایالات متحده یا ناتو است.

حمله به پهپاد لزوما یک تصادف نبود. به عنوان مثال، ریختن مازاد سوخت روی پهپاد، به وضوح عمدی بوده است. اما مقامات آمریکایی گفتند که باور نمی کنند روس ها قصد قفل کردن پروانه این پهپاد را با هواپیمای خود داشته باشند، اقدامی خطرناک که می توانست به راحتی نه تنها پهپاد بلکه Su-27 را نیز سرنگون کند. درحالی که روسیه در گذشته به طور عمدی هواپیماهای شناسایی و کشتی های نیروی دریایی آمریکا را مورد آزار و اذیت قرار داده است، همچنین حوادثی وجود داشته که خلبانان روسی به طور مستقل مانورهای خطرناکی را انجام داده اند که منجر به اعتراض دیپلمات ها شده است. یک مقام ارشد ارتش ایالات متحده گفت که MQ-9 صبح روز سه شنبه از پایگاه خود در رومانی برای یک ماموریت شناسایی برنامه ریزی شده منظم که معمولا حدود 9 تا 10ساعت طول می کشد، برخاست. این مقام گفت درحالی که این پهپاد می تواند موشک های هلفایر را حمل کند؛ اما این هواپیما غیرمسلح بود.

به گفته این مقام، دوربین های پیشرفته این پهپاد و سایر حسگرها با پرواز در ارتفاع حدود 25هزار پایی، می توانند در حین پرواز در فضای هوایی بین المللی، به کریمه تحت کنترل روسیه نیز اشراف داشته باشند؛ یک ماموریت معمولی که MQ-9 قبل از شروع جنگ در اوکراین انجام می داد. اما ماموریت نظارتی روز سه شنبه به سرعت مسیر خطرناکی به خود گرفت. ژنرال پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون، گفت که هواپیمای سوخو27 روسیه حدود 30 تا 40دقیقه در نزدیکی این پهپاد آمریکایی در حال پرواز بود. این مقام ارشد نظامی گفت: هواپیماهای جنگی بسیار سریع تر روسیه به طور مکرر در اطراف این پهپاد ملخ دار به سرعت حرکت کرده و مانور می دادند و سوخت مازاد خود را روی آن می ریختند که ظاهرا تلاش برای لکه دار کردن دوربین های پهپاد یا آسیب رساندن به دیگر حسگرهای آن بود.

این مقام نظامی گفت که این حادثه مقام های نظامی ایالات متحده را که از طریق ویدئویی از مرکز عملیات در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان این اقدام را تماشا می کردند، شگفت زده کرد. ژنرال رایدر گفت که وزارت دفاع در حال انجام مراحل مورد نیاز برای از حالت طبقه بندی کردن تصاویر است. ژنرال رایدر از بحث درباره هرگونه تلاش برای بازیابی MQ-9 که در آب های تحت کنترل نیروی دریایی روسیه سقوط کرد، خودداری کرد. «دیوید دپتولا» ژنرال سه ستاره بازنشسته نیروی هوایی و رئیس انستیتوی مطالعات هوافضای میشل، گفت: غیر از اینکه این MQ-9 خاص دارای یک حسگر منحصربه فرد در داخل خود بود، اما «اگر روس ها آن را بازیابی کنند ضرر بزرگی وجود نخواهد داشت.» وی در ایمیلی گفت: «MQ-9 بر فراز یمن، لیبی، افغانستان و سوریه گم شده و مطمئنا قطعاتی از آنها مورد بهره برداری یا اشتراک گذاری قرار گرفته است.»

مقامات ارشد ایالات متحده ماه ها است که نگران این هستند که نوعی حادثه یا ارتباط نادرست بر فراز دریای سیاه می تواند منجر به یک مشکل بزرگ تر شود. اکتبر گذشته، روسیه موشکی را نزدیک یک هواپیمای جاسوسی بریتانیایی که بر فراز دریای سیاه پرواز می کرد، شلیک کرد. جنگنده های روسی اغلب «رهگیری هایی» را - یعنی کنترل هوایی هواپیماهای ایالات متحده و سایر متحدانش- بر فراز دریای سیاه، و همچنین مناطق دیگری که هواپیماهای غربی و روسی در فضای هوایی مجاور، از دریای بالتیک تا سواحل آلاسکا پرواز می کنند، انجام می دهند. مقامات آمریکایی گفتند که بیشتر این تعاملات به صورت حرفه ای انجام می شود؛ اما جنگنده های روسی در دهه گذشته چندین بار به صورت خطرناک، نزدیک هواپیماهای آمریکایی و سایر متحدان برای ارعاب ظاهری پرواز کرده اند.

برخی از حوادث، از جمله برخورد نزدیک با یک هواپیمای جنگی آمریکایی، در شرق سوریه رخ داده است. پهپاد MQ-9 Reaper جزو اصلی ناوگان هوایی ارتش ایالات متحده است و هم برای نظارت و هم برای حملات استفاده می شود. این پهپاد می تواند به سرعت 275مایل در ساعت برسد و در ارتفاع 50 هزار پایی پرواز کند. به گفته سازنده آن که مستقر در کالیفرنیا است، این هواپیما برای ماموریت های طولانی طراحی شده است و برخی از مدل ها می توانند تا 34ساعت پرواز کنند. درحالی که MQ-9 Reaper می تواند بمب پرتاب کند، اما سرعت پایین و نبود سلاح های دفاعی باعث می شود سرنگونی آن نسبتا آسان باشد.

MQ-9 Reaper یک نسخه جدیدتر و بزرگ تر از پهپاد MQ-1 Predator است که نیروی هوایی ایالات متحده تا سال2018 از آن استفاده می کرد. طبق بیانیه نیروی هوایی، ریپرها سریع تر هستند، سنسورهای بهتری دارند و می توانند مهمات بیشتری حمل کنند که برای یکی از آنها 32میلیون دلار هزینه شده است. ایالات متحده از این هواپیما در افغانستان، عراق و سوریه استفاده کرده است. درحالی که استفاده از پهپادها در حملاتی که در آن غیرنظامیان کشته شدند، انتقادهایی را به همراه داشته است، مدافعان آنها استدلال کرده اند که توانایی آنها در ضربه زدن به اهداف با دقت، خسارات جانبی را به حداقل می رساند.