آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
دریچه ای به جهان
۸

جنگ اوکراین یک ساله شد؛ همه چیز تابستان مشخص می شود

سید محمد امین آبادی

بامداد 24 فوریه (پنج شنبه 5 اسفند 1400) به وقت مسکو ، پوتین فرمان حمله سراسری را به اوکراین صادر کرد. در مورد ریشه های این جنگ و دلایل داخلی ، منطقه ای و بین المللی آن طی یک سالی که از آن می گذرد تحلیل های متفاوتی صورت گرفته است. شاید بتوان انقلاب رنگی 2014 اوکراین را نقطه عطفی در بحران کنونی اوکراین دانست. با به قدرت رسیدن غربگراها در اوکراین تلاش این کشور برای پیوستن به ناتو برای تضمین امنیت خود نیز وارد مرحله تازه ای شد. مسئله ای که به گفته کارشناسان به یکی از دلایل اصلی جنگ کنونی تبدیل شد. نظریه پردازان برجسته رئالیسم در آمریکا مثل «مرشایمر» و «استفان والت» همان زمان هشدار دادند که ادامه تحریک اوکراین برای عضویت در ناتو با واکنش شدید پوتین مواجه خواهد شد. «جان مرشایمر» نظریه پرداز برجسته رئالیسم تهاجمی 8 سال پیش با پیش بینی این روزها نوشت: «چرا بحران اوکراین حاصل خطای غرب است. توهمات لیبرالی جهان غرب موجب تحریک پوتین شد. غرب می بایست بی طرفی اوکراین را حفظ می کرد و آن کشور را به عنوان منطقه ای حائل بین خود با روسیه به رسمیت می شناخت و امکان می داد اوکراینی ها ضمن انتخاب خود، توان مصالحه و سازش با روسیه را حفظ کنند.اما جهان غرب به آنها القاء می کرد که شما سرانجام در ما ادغام خواهید شد و روس ها سرانجام شکست خواهند خورد... ما با این القائات، آنها را به سوی عدم مصالحه با روسیه و اتخاذ سیاست های تند راندیم و سرانجام موجب تحریک روسیه شدیم.» مرشایمر رفتار غرب در اوکراین را به آن تشبیه می کند که اگر چین در کنار سرمایه گذاری در کانادا، به تحریک این کشور به تقابل با آمریکا روی آورد؛ آمریکا چگونه برخورد خواهد کرد؟«استفان والت» نیز در سال 2015 با ادبیات دیگری با هشداری مشابه به نقد سیاست های اوباما در اوکراین پرداخت و پیش بینی کرد:«تلاش برای ورود اوکراین به مجموعه غرب، به ناچار با واکنش شدید مسکو مواجه خواهد شد. سرنوشت اوکراین برای روسیه بیشتر از آمریکا اهمیت دارد و ولادیمیر پوتین نشان داده است که آمادگی دارد تا آسیب بزرگی به اوکراین وارد کند تا مانع همسویی آن با غرب شود».

اروپا بازنده بزرگ جنگ اوکراین

گزارش های منتشر شده طی یک سال گذشته نشان می دهد که اقتصاد جهان به شدت متاثر از جنگ اوکراین بوده است. اما در این میان کشورهای اروپایی به دلیل وابستگی شدید در حوزه انرژی به روسیه بیشتر از سایر کشورها از جنگ اوکراین متضرر شده اند. تحریم های گسترده ای که اروپا در کنار آمریکا در حوزه نفت و گاز روسیه طی این مدت اعمال کرد نه تنها به توقف ماشین جنگی روسیه منجر نشد بلکه با افزایش قیمت حامل های انرژی موجب شد که کشورهای اروپایی خود بیشتر از روسیه از این تحریم ها صدمه ببینند. کاهش رشد اقتصادی، افزایش شدید تورم به طوری که طی 40 سال گذشته بی سابقه بوده است ، بحران انرژی، افزایش چند برابری قبوض برق و گاز، ورشکستگی ده ها هزار شرکت ، بروز اعتصاب ها و تظاهرات گسترده تنها بخشی از نتایج اقتصادی جنگ اوکراین برای اروپا بوده است. طی یک سال گذشته بر اساس گزارش ها کشورهای اروپایی بیش از یک تریلیون دلار از بابت بحران انرژی ناشی از جنگ اوکراین متحمل خسارت شده اند همزمان گزارش ها نشان می دهد که دولت های اروپایی اروپا بیش از 800 میلیارد دلار نیز به شرکت های خود به خاطر بحران کنونی اقتصاد یارانه انرژی پرداخت کرده اند.

تابستان تعیین کننده

با طولانی شدن جنگ اوکراین و خیز اروپا و آمریکا برای ارسال تسلیحات پیشرفته از توپ و تانک گرفته تا موشک و احتمالا جنگنده نگرانی ها درباره تشدید جنگ و خروج کنترل آن از سوی دو طرف بیشتر شده است. طی هفته های گذشته بسیاری از کارشناسان و برخی از مقامات سیاسی اروپایی مثل نخست وزیر مجارستان نسبت به خطر جنگ جهانی سوم با توجه به رویکرد غربی ها در جنگ اوکراین هشدار داده اند. با این وجود کارشناسان نسبت به نحوه پایان این جنگ و طرف پیروز آن اختلاف نظر دارند.

بر اساس برخی برآوردها روسیه در حال مهیا شدن برای یک حمله بزرگ است تا سرنوشت جنگ را یکسره کند. به گفته تحلیلگران موسسه مطالعات جنگ آمریکا، رهبری نظامی روسیه حداقل از ماه اکتبر(مهر) در حال برنامه ریزی یک حمله بزرگ به شمال اوکراین بوده است که مقصد آن احتمالا کیف ، پایتخت این کشور است. گمانه زنی ها از یک حمله برنامه ریزی شده از بلاروس تا سناریوی بسیار محتمل تر از حمله به منطقه شمال غربی لوهانسک متغیر است.تحلیلگران وزارت دفاع آلمان نیز در این راستا انتظار دو سناریو را دارند حملات موشکی و پهپادی به زیرساخت های حیاتی، بخش مرکزی استراتژی در هر دو سناریو است. سناریوی اول این است که پوتین می خواهد کل دونباس را فتح کند. بر این اساس در ماه آوریل(فروردین) روسیه می خواهد حمله را آغاز کند. همزمان، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، ده ها هزار سرباز را در مرز اوکراین مستقر خواهد کرد. در نتیجه، نیروهای مسلح اوکراین باید از هم جدا شوند و دیگر نمی توانند با تمام ظرفیت از دونباس دفاع کنند. سناریوی دوم این است که پوتین می خواهد تمام اوکراین را در یک جنگ دو جبهه ای- با کمک سربازان بلاروس- فتح کند. در این حمله در حالی که نیروهای روسی از دونباس حمله می کنند و به سمت کی یف حرکت می کنند سربازان روسی دیگر تا مرز لهستان پیش می روند تا از تحویل تسلیحات از غرب جلوگیری کنند و ترانس نیستریا، منطقه جدا شده از مولداوی را اشغال کنند.

پیش بینی ها در چین و آمریکا نیز نشان می دهد که چند ماه آینده برای جنگ چین حیاتی خواهد بود. مسئولان آمریکایی مثل رئیس سیا بر این باور هستند که همه چیز تابستان آینده مشخص خواهد شد. «ویلیام برنز» در کمیته اطلاعاتی منتخب دائمی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است: «در چارچوب یک ارزیابی اطلاعاتی، چند ماه آتی چهار تا پنج یا شش ماه آینده برای وضعیت میدان نبرد در اوکراین حیاتی خواهد بود. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آماده مذاکرات صلح نیست و چشم انداز مذاکرات جدی میان مسکو و کیف به پیشرفت در میدان جنگ بستگی دارد.» این مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا با بیان این اینکه به نظر نمی رسد، روسیه برای مذاکره درباره جنگ اوکراین جدی باشد، گفته: «پوتین معتقد است فرسودگی سیاسی غرب را فرا خواهد گرفت.» کارشناسان نظامی چین نیز بر این باور هستند که جنگ اوکراین تابستان سال آینده و با برتری روسیه به پایان خواهد رسید. اندیشکده آکادمی نظامی پکن بر این باور است که «این درگیری حدودا تابستان با دست برتر روسیه پایان می یابد زیرا در بین دلایل مختلف، اقتصاد هر دو طرف روس و اوکراینی بسیار تهی تر از آن خواهد بود که بعد از تابستان درگیری ها بتواند ادامه پیدا کند.»