آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
اخبار کشور
۱۱

اصلاحات شورای نگهبان بر بودجه 1402 در صحن علنی مجلس بررسی شد

بررسی اصلاحات شورای نگهبان بر مصوبات مجلس در بودجه 1402 در دستور کار نشست علنی دیروز مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته بررسی اصلاحات شورای نگهبان بر مصوبات مجلس در بودجه را در دستور کار قرار دادند و در همین رابطه نمایندگان جهت تامین نظر شورای نگهبان حقوق سربازان وظیفه در سال آینده را مشخص کردند. بر اساس بند (الف) اصلاح شده تبصره 12 ماده واحده لایحه بودجه 1402؛ الف - در سال 1402 حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر در دستگاه های اجرایی موضوع ماده (29) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی، کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات و حقوق و دستمزد کارکنان شاغل در این دستگاه ها به شرح زیر افزایش می یابد:

1- ضریب حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر به میزان بیست درصد (20٪) نسبت به سال 1401 افزایش می یابد. حداقل حکم کارگزینی سال 1402 حقوق بگیران معادل (2/ 1) برابر حداقل حکم کارگزینی حقوق بگیران سال 1401 موضوع جز (1) بند «الف» تبصره (12) قانون بودجه سال 1401 کل کشور با اعمال امتیازات جز (1) قانون اصلاح قانون بودجه سال 1401 کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری خواهد بود. حکم این جز شامل کارکنان رسمی، پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کار معین (مشخص) و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد.

تفاوت تطبیق موضوع ماده (78) قانون مدیریت خدمات کشوری، تفاوت تطبیق موضوع جز (1) بند «الف» تبصره (12) قانون بودجه سال 1397 کل کشور و تفاوت تطبیق موضوع بند «ی» تبصره (12) قانون بودجه سال 1398 کل کشور در حکم حقوق، بدون تغییر باقی می ماند.

7- در اجرای ماده (49) قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 29/ 7/ 1363، در سقف اعتبارات مصوب مربوط دستگاه های ذی ربط حداقل دریافتی ماهانه سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق غیرعملیاتی معادل شصت درصد (60٪) حداقل دریافتی پایور، حداقل دریافتی ماهانه سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق عملیاتی معادل هفتاد و پنج درصد (75٪) حداقل دریافتی پایور و حداقل دریافتی ماهانه سربازان وظیفه متاهل بدون فرزند معادل نود درصد (90٪) حداقل دریافتی پایور می باشد.

نمایندگان بند مربوط به پرداخت 100 میلیون تومان به هر مسجد را نیز از لایحه بودجه 1402 حذف کردند.

همچنین با تصمیم نمایندگان بند مربوط به مجوز مجلس به وزارت دفاع برای مشارکت در ساخت انواع خودرو سبک و سنگین را از لایحه بودجه سال 1402 حذف شد.

بر اساس بند الحاقی 10 که حذف شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است در صورت درخواست وزارت دفاع برای تولید انبوه انواع خودروهای سبک و سنگین و خودروهای با کاربری های خاص مجوزهای لازم را صادر و همکاری های لازم را معمول نماید. با توجه به زیرساخت ها و ظرفیت های موجود در صنعت دفاعی کشور، وزارت دفاع می تواند با رعایت ملزومات اصل یکصد و دهم (110) قانون اساسی و اخذ مجوزهای لازم مرتبط با این اصل با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به تولید و فروش خودروهای مذکور اقدام نماید.

دیروز همچنین نمایندگان بند مربوط به معافیت کلیه رده های بسیج مستضعفین از پرداخت حق انشعاب برق، گاز، آب و فاضلاب و عوارض شهرداری را از بودجه 1402 حذف کردند. در این بند الحاقی آمده بود که کلیه رده های بسیج مستضعفین (پایگاه ها، حوزه ها و نواحی بسیج) از پرداخت حق انشعاب برق، گاز، آب و فاضلاب و عوارض شهرداری معافند.

در جریان بررسی اصلاحات شورای نگهبان بر بودجه 1402 بند مربوط به مجوز مجلس به سازمان اداری و استخدامی کشور برای انتقال نیروهای رسمی و پیمانی دستگاه های اجرایی به صورت بین دستگاهی بدون رضایت کارمند نیز از بودجه حذف شد.

پایان آخرین جلسه مجلس در سال 1401؛ جلسه بعدی 15 فروردین

محمدباقر قالیباف بعد از پایان بررسی ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس در لایحه بودجه سال 1402 خطاب به نمایندگان، اظهار داشت: برخی از موارد بودجه اصلاح شد و در برخی موضوعات، مجلس اصرار کرد که طبیعتا به مجمع تشخیص می رود و آنجا جلسه ای است و بنده از طرف دوستان شرکت می کنم که در صورت اجازه مجلس شورای اسلامی ما درباره برگشتی های شورای نگهبان و احکام ذیل جداول، ابهامات را رفع می کنیم.

در ادامه رئیس مجلس از نمایندگان برای دادن اجازه به وی جهت اصلاحات بابت رفت و برگشتی های مصوبات مجلس در بودجه با شورای نگهبان رای گیری کرد که نمایندگان با 134 رای موافق، 28 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 193 نماینده حاضر در مجلس این اجازه را به قالیباف دادند.

همچنین با اعلام محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی آخرین جلسه علنی مجلس در سال 1401 به پایان رسید.

وی گفت: جلسه علنی بعدی مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه (15 فروردین ماه سال 1402) برگزار می شود و با توجه به اینکه این جلسه در ایام ماه مبارک رمضان خواهد بود، ساعت شروع آن 8 و 45 دقیقه صبح است.